masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
  Jak to jest z tymi efektami na szerokim końcu?
Przymierzam się do kupna Sigmy 10-20 do pykania landschaftów. Nie miałem dotychczas szerokiego kąta, a najmniej zszedłem do "kitowych" 18 mm (w gruncie rzeczy 27).
Spotkałem się tu na forum, nie pamiętam w którym wątku, z opinią że poniżej 14 mm błękit nieba i chmurki bardzo efekciarsko wychodzą, zwłaszcza jeżeli zaprzęgniemy do pracy polar.

O co chodzi z tym fajnym efektem na "niskich długościach"? Czy ktoś z was potwierdza takie opinie, czy to tylko subiektywne czyjeś odczucie.
Proszę o opinie.

Poniżej obrazeczek z rzeczonej sigmy (nie mój), czyżby o takie niebo chodziło?

http://img58.imageshack.u...img00711gl5.jpg
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Moim zdaniem to na tym obrazku to niebieski kolor jest bardzo mocno w photoshopie ciągnięty. W dodatku nie tylko niebo ale i woda, stąd taki dziwny, fioletowy zafarb.

A efekt polara zależy od kąta padania promieni słonecznych i najsilniejszy jest przy 90 stopniach. Jeżeli będziesz miał obiektyw o kącie "widzenia" 90 stopni to masz szansę załapać się jednocześnie na maksymalny i zerowy efekt polaryzacji. Wtedy będziesz miał dużą różnicę w jasności nieba po obu stronach zdjęcia. To "spolaryzowane" będzie ciemniejsze. Chyba nie o takie "efekciarstwo" Ci chodzi :mrgreen:

Oczywiście jak coś knocę to niech ktoś mądrzejszy wyprostuje ;-)
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
Dzięki, ale ten ktoś cytowany przeze mnie wspominał głównie o wyglądzie chmurek - ponoć tak fajnie rozciągnięte, rozbiegane po niebie, niby efekt zastosowania szerokiego kąta, ale ja tylko pytam, nie sugeruję.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Nie, no. Polar niczego nie rozciągnie ani nie "rozbiega". Nie zniekształca obrazu w sensie "geometrycznym".

To, co polar robi to podnosi kontrast pomiędzy chmurami a niebem, bardziej "nasyca" i przyciemnia niebieski. No i oczywiście redukuje odblaski ale to raczej na błyszczących przedmiotach a nie na niebie.


Link do opisu i przykładowych zdjęć
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
No właśnie chodzi o to, że to nie polar robi tylko ponoć szerokokątny obiektyw. Zresztą chyba brnę z tą teorią w ślepy zaułek...

Jak znajdę posta tego gościa to go bezpośrednio wkleję.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Panowie, te chmurki nie musiały być szczególnie mocno w Photoshopie ruszane. Szeroki kąt jest jednym z nielicznych obiektywów, przy którym nie odczuwam specjalnej potrzeby zakładania polara w słoneczny dzień, ponieważ niebo wychodz na nim ślicznie niebieskie. Przykład popełniony w pracy, zero ingerencji PS, jedynie wywoływanie z raw'a:


Niebo przy szerokim kącie wychodzi rewelacyjnie pewnie dlatego, że dużo się go mieści w kadrze i widć wyraźnie wszystkie zjawiska atmosferyczne rozciągnięte na dużych przestrzeniach. Dodatkowo szeroki kąt wywołuje "efekt przewracających się budynków", który w przypadku chmur daje bardzo przyjemne dla oka efekty. Dla mnie szeroki kąt, w granichach 10-12 mm, jest stworzony do pstrykania nieba, efekty murowane.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
tomekz napisał/a:
No i oczywiście redukuje odblaski ale to raczej na błyszczących przedmiotach a nie na niebie.
A właśnie, że na niebie też redukuje, a konkretnie odblaski na drobinach wody, czy innego tałatajstwa w powietrzu. To jest dokładnie na tej samej zasadzie jak usuwanie polarem odblasków z szyby.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
faktycznie coś w tym jest - kolory nieba wychodzą przepiękne w moim lomo fisheye, pomimo, że jakość optyki jest przecież mizerna
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Coś jest na rzeczy z tym niebem, robiłem krajobrazy wyżej wzmiankowaną Sigmą bez filtra polaryzacyjnego, tylko UV. Chmury i ziemia wychodziły nieźle. Muszę sprawdzić, czy nastąpiło zjawisko rozciągnięcia obłoków. Nie zwróciłem uwagi. Co prawda moim zdaniem lepiej te zjawiska oddaje Takumar 17mm, ale mimo wszystko coś w tych szerokich obiektywach jest...
 
erpe  Dołączył: 06 Maj 2007
Poglądowe bezmotywie bez filtra. JPG tylko pomniejszony, EXIF powinien pozostać. Rzeczywiście przy 10mm chmury na brzegach lekko się rozciągają, natomiast niebo nawet bez filtra zyskuje efektowny kolor. OK ktoś może mi zarzucić, że nasycenie i kontrast ustawione są na 2 ale przy 0 dużej różnicy nie ma (sprawdzone).

 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
To "lekko" jest pojęciem względnym jak widze, bo dla mnie to jak guma się rozciąga :)
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
Na zdjęciu erpe obłoki sprawiają wrażenie "bajerancko rozciągniętych". Jestem pozytywnie nastawiony do zakupu tej Sigmy. Zapodajcie więcej takich sampli jak wyżej, bo temat wydaje się warty przedyskutowania.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Filtr polaryzacyjny a chmurki
Ja jakoś nie używam filtrów polaryzacyjnych przy foceniu chmurek , no i niekoniecznie trzeba do tego stosować szerokie szkło. Dla przykładu ostatnio zrobione na Pentaxie K 10 + szkło FA 50mm







Więcej na mojej stronie w folderze " chmurki " :

http://odziwo.budhelp.com

Pozdrawiam .Sławek
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Krzychoo napisał/a:
Dodatkowo szeroki kąt wywołuje "efekt przewracających się budynków"

co widac na załączonych drzewach :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach