Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
  HELP!! Kasetka mi piszczy...
Witam

Ostatnio troche wreszcie zmieniałem szkiełka, i wydaje mi się, że coś się od tej pory zmieniło w brzmieniu klapnięcia lustra przy robieniu zdjęcia. Klapnięcie jest podwójne, najpierw lustro się podnosi a potem opada, przy opadaniu u mnie pojawił się wysoki dźwięk, tak jakby coś się przetarło, przypomina to ogłos suchej kredy na tablicy, bardzo nieprzyjemny, nie wiem czy teraz to dopiero zauważyłem i zawsze tak było czy rzeczywiście jest to coś nowego bo nie jest to bardzo głośne ale zaniepokoiłem się i dlatego pytam:

- czy mechanizm podnoszenia lustra się czasem przeciera? czy trzeba go co jakiś czas u specjalistów nasmarowywać?

- a może wszyscy tak mają po jakimś czasie (lub od początku) a ja dopiero teraz zwróciłem na to uwagę? (najlepiej by było chyba porównać z innym aparatem)

Jak wrócę z pracy to nagram ten dźwięk i gdzieś udostępnie.

Pozdrawiam pełen obaw..

 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Eldred, a moze obiektyw ktory zalozyles tak ma? zauwaz ze jak nie robisz na pelnej dziurze to jest przymykana przyslona, moze to przyslona w obiektywie taki zgrzyt robi przy powrocie? Stawialbym na ta opcje. Sprawdz oczywiscie po zdjeciu zupelnym obiektywu, czy przy robieniu zdjecia tez masz taki pisk. To oczywisty test i moze go robiles, a moze jednak przegapiles
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Dzięki dagio dodałeś mi otuchy!!

W tej chwili jest założony helios 58 z pierścieniami makro dłuższymi od niego o pół centymetra, przez przejściówkę bez nieskończoności i bez popychacza przysłony, więc cały czas siedzi na pełnej dziurze i używam trybu Av.

Sprawdziłem, bez obiektywu mam to samo :-|

...

[ Dodano: 2008-02-06, 11:45 ]
Błagam sprawdźcie w swoich aparatach czy dźwięk podnoszenia lustra jest taki sam jak opuszcania czy może przy opuszczaniu masie lekki pisk, bo ja tu zaraz normalnie zawału dostanę...
 

JSW  Dołączył: 20 Lip 2006
Mam nadzieje, ze zawalu nie dostaniesz, ale te dzwieki w mojej K100 sa identyczne. Przynajmniej wg mojego sluchu.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
I nikomu się takie coś nigdy nie przydarzyło? czyżbym "przecierał" (fuck fuck fuck :-x ) nowe szlaki w psuciu sprzętu foto?

Mały update:
- nie słychać tego za każdym razem
- na kicie tego nie słychać w ogóle (na SMC-A 50mm i heliosie w ~60% przypadków)
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Chyba musisz to nagrać i gdzieś wystawić, bo nie dogadamy się:)
Po ponad pół roku używania nie zauważyłem jakiejkolwiek zmiany dźwięku:)

Wyluzuj i zapodaj nagrania.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Eldred, a może nagraj ten dźwięk :D wsadz mikrofon do korpusu (tylko w bezpiecznej odległości od lustra) i wrzuć choćby na wrzutę.
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
A czy ten dźwięk nie pojawia się czasem przy długich czasach ? tak pow 1/4 s ?
Może to po prostu stabilizacja matrycy ci popiskuje ?
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
U mnie dźwięki podnoszenia i opuszczania lustra są różne (ale niewiele) i MOZLIWE, że ten drugi można by nazwać nieco bardziej "gwiżdżącym". Ale sam bym na to nie wpadł ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Raven no właśnie o to chodzi, że drugi dźwięk jest bardziej "gwiżdżący" tylko, że nie zawsze, i to jest dziwne, bo jakby było zawsze to by chociaż sprawiało pozory normalności.

McGregor to słychać niezależnie od czasów.

A tak wogule to postanowiłem to olać, jak się coś naprawde zacznie "psuć" wtedy najwyżej aparat się odeśle na gwarancję a jak nie będą mieli na wymianę kasetki to może k200d dostanę (nawet z dopłatą jakąś ;) )

Pozdrawiam
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Eldred, dobre podejście :) chociaż gdyby to był samochód wolałbym wiedzieć, które koło mi odpadnie ;P U mnie przy zamykaniu też gwiżdże ale ja na to gwiżdzę

[ Dodano: 2008-02-07, 09:13 ]
chcesz to ci nagram ten dźwięk
tylko znajde mój mikrofon
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Eldred napisał/a:
drugi dźwięk jest bardziej "gwiżdżący" tylko, że nie zawsze

Dziewczyny fotografujesz ? Może wtedy pogwizduje... :-D
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Oświeciło mnie :idea:

Czy nie jest to dźwięk suwaka zamykającego przysłonę ? Taki jak podczas wciepnięcia AE-EL (zzzz...sssss) na manualu? Sekwencja jest zawsze taka że : lustro w górę + zamknięcie przysłony (klap i zzzz jednocześnie :mrgreen: ), naświetlanie , lustro w dół i odpuszczenie przysłony (plask i sssss :lol: ) :roll: głupio to brzmi wiem wiem ale....
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Byla szumofobia... A teraz gwizdofobia? ...
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
:mrgreen: mnie to nie przeszkadza lecz niektórych wiedza skąd dany dźwięk się dobywa może uspokajać . Zgodnie z tezą że boimy się tego czego nie znamy ( lub mało o tym wiemy) ;-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Eldred napisał/a:
HELP!! Kasetka mi piszczy...
To nie ściskaj jej tak :-P
Nie mogłem się powstrzymać :->

Jak faktycznie mocno hałasuje to oddaj do serwisu albo poczekaj aż coś się rozpadnie i wtedy oddaj.

PS
Nie licz na natychmiastową wymianę na cokolwiek bo poprostu to naprawią :-D
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Jeśli dzieje się to tylko przy m42, to twierdzę, że coś tłucze po szkle, np. lustro.
 

piters1986  Dołączył: 23 Sty 2008
Eldred moja kaśka piszczy przy opadaniu lustra od nowości. nieważne czy z obiektywem czy bez. zupełni inne dźwięki przy podnoszeniu i opadaniu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach