szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czyszczenie, smarowanie i takie tam...
Nie to, nie będzie rozpaczliwy post typu Właśnie rozkręciłem M 100/4 macro; wyskoczyła mi taka mała sprężynka...
Raczej: rozkręciłem przesłonę kondensora mikroskopu, rozsypały mi się te cholerne listki :mrgreen:
Przesłona wyczyszczona i złożona :-D 13 listków - jaki bokeh by z tego był? ;-)
Do rzeczy - zapewne są tu tacy, którzy rozkręcają, czyszczą, skręcają i działa. Czym czyścicie elementy "mechaniki precyzyjnej" - przekładnie, zębatki, ślizgające się powierzchnie itd (mosiądz, aluminium, stal)? A do smarowania - jakieś specjalne smary? Do czyszczenia elementów optycznych - izopropanol/alkohol izopropylowy?
Dzięki z góry za wszelkie sugestie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja od 3 dni smaruje ....a wczoraj....oj.....chyba luksusowa.....chyba
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, mówisz o płynie czy wazelinie? :-P Do tej przysłony użyłem spirytusu. Denaturat też był w akcji :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
A do smarowania - jakieś specjalne smary?

o smarowaniu to jest cala nauka - jakie predkosci obrotowe Cie interesuja? ;-) :mrgreen:
Przeslony listkowe smarowac grafitem - na upartego moze byc miekki olowek. W obiektywach proponuje nie uzywac smarow, a jesli juz, to raczej nie olej (np maszynowy) i w ilosciach mikroskopijnych, zeby nic nie splywalo i oparow jak najmniej. Moze dobrym pomyslem byloby uzycie oleju maszynowego do wymoczenia kol zebatych, nastepnie wysuszyc je dobrze i dopiero zlozyc do kupy. Ale ze mnie zaden praktyk, raczej teoretyk :-/
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Wbrew temu co proponują pseudofachowcy nie będę przytaczał z jakiego pisma.Już z nimi dyskutowałem ale nie ma o czym.Elementy metalowe czyści się benzyną ekstrakcyjną.Natomiast listki przysłony acetonem /dokładnie potem wysuszyć /,lub eterem.Do smarowania używam mieszniny wazeliny technicznej z olejem wazelinowym.Radzą też stary przepalony olej silnikowy natomiast przysłon nie radzę smarować nie sprawdza się nawet 1ka zegarmistrzowska z dozownika automatycznego.Pozdrawiam
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dzięki za pomoc, pozostaje mi poszukać tych dóbr, a potem do roboty :->

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach