matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Długie naświetlanie slajdu
Powiedźcie proszę jak Sensia 100 / Provia 100 znoszą długie czasy naświetlania. Przy zdjęciach nocnych. Nadadzą się, czy jednak Provię 400 powinienem kupić?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Nadaja sie, tylko musisz sobie przeliczyc efekt Schwarzschilda - w specyfikacji filmu powinienes znalezc powyzej jakiej wartosci i o ile trzeba zwiekszac czas w stosunku do zmierzonego.

dz.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dzięki! Do 16 s w Sensii nie występuje, więc chyba nie jest źle ;-)
Ale znalazłem jeszcze rolkę NPL 160 - jak ten film się "w nocy" sprawuje? Sprawdzał ktoś?

[ Dodano: 2008-01-18, 13:08 ]
Kurcze - poszedłem do sąsiada sprawdzić zawartość lodówki i się okazało, że oczywiście pokręciłem. Bo wcale nie mam NPL 160, tylko NPC 160. A ze slajdu mam za to 64T type II. Ale ten do nocnych plenerów to chyba trochę zbrodnia używać...

[ Dodano: 2008-01-18, 14:43 ]
Koniec końców i tak nabyłem Provię 400F ;-) Za 12zł z datą ważności mijającą w 2006r :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matb napisał/a:
A ze slajdu mam za to 64T type II. Ale ten do nocnych plenerów to chyba trochę zbrodnia używać...


ja wiem? :




Jak dla mnie nie ma nic lepszego - tylko miej na wzgledzie, zeby robic po calkowitym zapadnieciu zmroku, przy sztucznych swiatlach - inaczej wszystko bedzie nieeeebieeeskieeee ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
o! Alkos wrócił :-D
A efekty interesujące... Chyba spróbuję ;-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Przyznaję, że pomimo tego, iż będąc pacholęciem popełniłem parę zdjęć w ciemni to jednak jestem dzieckiem "cyfry" i na analogowej fotografii znam się słabo.

Temat jest pytaniem o slajd a ja chciałbym zrobić nocą parę zdjęć w mieście ale na negatywie (kolorowym). Jaki film możecie polecić?
No i żeby były do niego te tabelki z efektem tego Niemca co czasy wydłuża :-P
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
nemo napisał/a:
chciałbym zrobić nocą parę zdjęć w mieście ale na negatywie (kolorowym).

Jaj - jak zwykle - polecę Fuji Reala, bo mi się podoba, a poza tym (nie licząc superii) innych nie używałem :-D
Efekty możesz zobaczyć TU i jednocześnie porównać Reala - Xtra400.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
rychu napisał/a:
Fuji Reala
a jak z efektem Schwarzschilda, bo coś nie mogę znaleźć działającego linka do specyfikacji tego filmu?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
nemo napisał/a:
a jak z efektem Schwarzschilda, bo coś nie mogę znaleźć działającego linka do specyfikacji tego filmu?
2 sekundy :-) http://www.fujifilm.com/p...eala/index.html

Na przyszlosc polecam szukac po frazie 'data sheet'.

Z dluga ekspozycja cienko w Reali.
Cytat
No exposure or color balance compensation is required
for exposures within a 1/4000 to 1 second shutter
speed range. However, for exposures of 4 seconds or
longer, provide the compensations indicated below.
4-16s +1/3EV
16-64s + 1EV
>64s not recommended


Ja robilem, co prawda w dzien, dwuminutowe ekspozycje na reali i kolory troche wariowaly - wyraznie szly w magente. Z pomiaru swiatla wychodzila mi minuta. Dodawalem minute na korekre Schwarzschilda. Ale to tez zalezalo od swiatla. W sloncu bylo OK. Cuda zaczynaly sie w cieniu. W nocy powinno to byc niezauwazalne, bo samo swiatlo bedzie na tyle niekorzystnie wplywalo na balans kolorow, ze dluga ekspozycja bedzie miala pomijalne znaczenie.

 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
nemo napisał/a:
nie mogę znaleźć działającego linka do specyfikacji tego filmu?

Znalazłem kiedyś taki:
http://www.fujifilm.com/p...a_datasheet.pdf
Działa.

[ Dodano: 2008-08-28, 12:24 ]
dzerry był szybszy.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Dzięki.
Może jeszcze jakieś filmy godne polecenia? :-)

[ Dodano: 2008-08-28, 12:52 ]
I jeszcze jedno pytanie. Jako światłomierza chcę używać K100. Czy to dobry pomysł?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Tutaj jest porównanie Provii i Astii: http://flickr.com/photos/gullevek/2564784650/

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
nemo napisał/a:
I jeszcze jedno pytanie. Jako światłomierza chcę używać K100. Czy to dobry pomysł?
Moim zdaniem bardzo dobry. Pod warunkiem, ze bedziesz sobie punktowo mierzyl swiatla i to co jeszcze chcesz zeby bylo jako tako widoczne, zobaczyl jaka jest rozpietosc, a potem tak dobrac ekspozycje, zeby wilk byl syty i owca cala.

Reala moim zdaniem bedzie OK. Stosunkowo niedroga i latwa do skanowania. NIe wiem o jakich zdjeciach nocnych myslisz, ale powyzel minuty to raczej nie bedziesz naswietlal.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
dzerry napisał/a:
ale powyzel minuty to raczej nie bedziesz naswietlal.
Myślę, że nawet po korekcie nie więcej jaki minuta :roll:
Jeszcze raz dzięki.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Mój znajomy robił stereoskopowe zdjęcia nocne na Velvii naświetlając ją 30 minut :-) . I nawet wyszło!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach