gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Aparat z bagnetem yashica/contax - jaki warto kupić?
W ramach poszerzania pasji kolekcjonerskiej, zainteresowałem się aparatami Y/C. Mam pytanie: co jest warte uwagi. Interesują mnie sprzęty proste, przeznaczone do pracy z obiektywami manualnymi. Co możecie napisać np. o Yashice FX-3 Super 2000, jak ten aparat ma się do modeli Pentaksa (które są mi bardziej znane).

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ja mogę ci bez wahania polecić yashicę fx-d quartz. Bardzo poczciwy, klasyczny, nieduży półautomat (automatyka ekspozycji; pełen manual oczywiście też) z ogromnym wizjerem (matówka z klinem i mikrorastrem). Niefajną cechą tych (i innych chyba też) yashic jest skłonność do odklejania się gumowanej okładziny aparatu. Zdjęciom to w żaden sposób nie szkodzi, ale wrażenia psuje. Ja rozwiązałem ten problem tak, że już 15 lat temu ściągnąłem starą okleinę i zastąpiłem ją cienką skórką. Poza tym aparat nie do zdarcia. Mam go już... 22 lata, zero serwisowania i wciąż hula bez problemów.
Aha, i można dokupić do niej batterypacka wtedy lepiej się trzyma.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
A co z obiektywami Y/C? Które są warte zainteresowania? Zeiss'y, na pewno. Co jeszcze?
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
Nie znam zbyt dobrze tego systemu, ale jeśli chodzi o optykę nie Zeiss tylko Yashica, z pewnością dobry jest 50/1,7 (lepszy optycznie i mechanicznie od wersji 1,9) a z zoomów zaskakująco dobrze rysuje 28-80

[ Dodano: 2008-04-11, 09:40 ]
cypis napisał/a:
...fx-d quartz... Aha, i można dokupić do niej batterypacka wtedy lepiej się trzyma.

Chyba winder, albo motor (choć nie wiem czy taki był) bo fx-d zasilana jest guziczkowymi bateriami i nie potrzebuje BP, natomiast winder automatyzuje transport filmu i umożliwia wykonywanie seryjnych zdjęć (Motor Drive to bardziej profi odmiana windera - szybsza, solidniejsza, często większa i czasem z dodatkowymi ficzerami i lepszym gripem)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Czy istnieje przejściówka Y/C/bagnet K?
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ja mam yashicową pięćdziesiątkę 1.7 (i potwierdzam rewelacja), yashicę 35-70 (trochę ciemny, ale optycznie niezły) i 70-210 również fajne szkło. Ogólnie mam wrażenie, że yashica nie wypuszczała bublowatych szkieł i bardzo mi żal, że (mimo efemerycznego wyskakiwania tej marki co jakiś czas) znikła z rynku. No i że nie ma przejściówek z bagnety y/c na pentaksowy, żeby wykorzystać te szkła w "naszym" systemie :cry:
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
gin z tonikiem, myślę że odpowiedź znajdziesz tu: http://manufactura.home.p...ic.php?p=109160
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
mig-37 napisał/a:
Chyba winder, albo motor (choć nie wiem czy taki był) bo fx-d zasilana jest guziczkowymi bateriami i nie potrzebuje BP, natomiast winder automatyzuje transport filmu i umożliwia wykonywanie seryjnych zdjęć

popieprzyłem nazwy. chodziło o winder (Contax 139 winder II) ;-) - robi to co napisałeś, ale i zasila aparat (te pastylki lubiły się czasem same wyładować, jak się przypadkowo ustawiło wajchę do ciągłego pomiaru ekspozycji), no i znacząco poprawia uchwyt.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Nie ma. No to szkoda.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
gin z tonikiem napisał/a:
Czy istnieje przejściówka Y/C/bagnet K?


nie ma i podobno technicznie nie ma nią szans (pytałem w raysfoto) :-/
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
cypis napisał/a:
nie ma i podobno technicznie nie ma nią szans (pytałem w raysfoto
Ech, ten Pentax to jednak dziadostwo ! :-P
 
PawelK  Dołączył: 03 Maj 2007
Ja osobiscie wybralbym cos innego niz Yashica FX-D(podobnie yashica FX-3 i jej pokrewne tj. FX-3 2000) maja jedna wade ostro kopia lustrem i nie pokazuja wkskazan przeslony w wizjerze.

Swietnym korpusem jest Yashica FR-I, ma troszke mniejszy wizjer od FX-D ale za to ma klin pod katem 45 stopni, lusterko moze nie jest najchichsze ale jest mieciutkie. Co do glosnosci mysle, ze LX jest glosniejszy (przynajmniej dzerrego byl :mrgreen: ). W wizjerze te jaski masz czas(niestety nie ten co na pierscieniu zostal wybrany tylko ten co proponuje pomiar) oraz wybrana przeslone. Ta yashica duzo czesci dzieli z Contaxem RTS I stad jest ona naprawde porzadnym kawalkiem aparatu, naprawde solidnym.

Z nowszych yashic polecam FX-103 ma juz TTL flesza, nie pokazuje przeslony ale z opinii znajomego contaxiarza jest o wiele lepiej wytlumiona od FX-D jesli chodzi o prace lustra.

Mysle, ze tez warto popatrzec w strone Contaxow. Tu odradzam 139 bo to wlasciwie FX-D ale pod marka Contax z paroma detalicznymi zmianami. Popatrzylbym w strone 159MM (akurat jest jedna na allegro) albo 167MT ale ten to juz ma silnik i pare bajerow odbierajacych smaku milosnikowi plesniakow. Fajny pod katem kultury pracy jest 137MA tez byl jeden na allegro i nie znalazlnabywcy. Wrazie czego moge podac linka do tej aukcji mam ja w obserwowanych:)

Szkielka. Tutaj wsrod Yashic warto patrzec na wersje ML (multi coated) sa jeszcze DSB ale ona maja pojedyncza warstwe antyodblaskowa i przez to slabiej pracuje pod slonce.

Z yashic posiadam 50/1,7 i 50/1,4 obie ML oraz 28/2,8 i 135/2,8 DSB kazde szkielko uwazam naprawde trzyma poziom.

Co do kwestii czy Zeiss lepszy od odpowiadajacej Yashici pewno cos w tym jest ale napewno Yahicowe prezentuja conajmniej niezly poziom.

Z zeissow mam tylko 35/2,8 ale jest super i naprawde polecam.

To tyle w ramach mojego 0,03PLN

Pozdro

PK
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
gin z tonikiem, na 100% CZJ T* 2.8/135 wart jest uwagi, co do planara 1.7 to aż taka rewelacja nie jest ale jakość bardzo dobra.

Co do bagnetu fizycznie nie możliwe założyć przejściówkę bagnet PK na C/Y z racji że bagnety są identyczne... Różnica polega tylko na tym że bagnet C/Y ma blokadę inaczej rozwiązaną i płytka/blacha bagnetu jest o niecały 1mm cieńsza od PK.
 

anduril  Dołączył: 31 Lip 2007
Co do przejściówki, to ponoć da się, ale trzeba dłubać:
http://forum.manualfocus.org/viewtopic.php?id=8570
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
Pietras napisał/a:
co do planara 1.7 to aż taka rewelacja nie jest ale jakość bardzo dobra

No ja byłem zachwycony jakością planara T* 50/1.7 aż do momentu jak sobie kupiłem tessara T* 45/2.8 :)
Sonnar T* 135/2.8 faktycznie jest ekstra, ale i tak największe wrażenie na mnie zrobił Distagon T* 28/2.8... (Distagon T* 35/2.8 z kolei jak dla mnie jest średniawy).

pozdrawiam,
Marcin
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
A jaki polecacie względnie niedrogi, nieduży, manualny i trwały korpus z bagneten Y/C ale ważne, żeby miał pomiar punktowy. Z braku wiedzy przyglądałem się ebayowym Contaxom ale te ze spotem mają na ogół inne parametry też bardzo wyśrubowane i nawet używane, osiągają wysokie ceny.

[ Dodano: 2008-04-12, 12:43 ]
Prawda li to, że do nowych małoobrazkowych Contaxów (np.RTSIII) można dokupić tylną ściankę, która naświetla parametry zdjęcia na cieniutkich paskach między klatkami :?: :shock:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:

Prawda li to, że do nowych małoobrazkowych Contaxów (np.RTSIII) można dokupić tylną ściankę, która naświetla parametry zdjęcia na cieniutkich paskach między klatkami :?: :shock:


mz-s ma to w standardzie , i jest dużo tańszy niż RTS III z taką ścianką zapewne :)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
guerilla napisał/a:
mz-s ma to w standardzie
O! Nie wiedziałem :oops: . Pentax mnie zaskakuje :-)
Tutaj był niezły zestawik :evilsmile: .

[ Dodano: 2008-04-12, 18:08 ]
Ha! Znalazłem informację, że na początku rolki filmu MZ-S naświetla nawet notkę o łącznej liczbie naświetlonych rolek filmu. A myślałem, że takie ficzery to dopiero od średniego formatu montują 8-) .
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
No i zakupiłem Contax'a 159 mm z Planarem 50/1.7 i winderem. W porównaniu do ME Super, to jednak kobyłka... Co ciekawe, zgodnie ze specyfikacją ma mniejsze pokrycie i powiększenie kadru od ME, a wizjer wydaje się być większy. Zapewne ma wyżej położony punkt oczny? Z innych wrażeń - niezbyt ciekawa jest okleina korpusu, z takiej matowej gumy. To znaczy stan aparatu jest mint, ale ta okleina chyba od nowości jest taka matowa i chłonna.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach