M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Odbitka do polowy czarna
Ostatnio wypstrykalem HP5 Plus na 1600 aparatem Pentax MX.
W labie zrobili mi odbitki, w miare dobrze wyszły, oprócz bieli która jest niestety wypalona.
Ale moją uwage zwróciła jedna odbitka, kadrowana w poziomie. Jedna polowa zdjęcia jest całkowicie czarna (od podstawy do polowy jest czarna, natomiast od polowy w góre w miare poprawnie naświetlona), sprawdziłem negatyw, klatka nr. 10 i na negatywie jest to samo czyli połowa klatki jest przezroczysta, doslownie nic tam nie ma.
Zastanawiam sie co mogło byc przyczyna tego zupełnego braku naswietlenia tej jedynej klatki (na 36) i to w dodatku do polowy :shock:
Sprawdziłem MX i przebieg migawki jest poziomy a nie pionowy jak w Pentax Me Super.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
M.W napisał/a:
Zastanawiam sie co mogło byc przyczyna tego zupełnego braku naswietlenia tej jedynej klatki (na 36) i to w dodatku do polowy

Końcówka filmu???
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
M.W, pewnie pierwsze zdjęcie na kliszy, zrobione jeszcze na rozbiegówce.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
mygosia napisał/a:
Końcówka filmu???

Ale to chyba nie w tą stronę :roll:
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
mygosia, Z tego co zrozumiałem to dół zdjęcia na poziomym kadrze jest czarny a nie bok. A klatka 10 i koniec kliszy?

Może obiektyw zasłonięty czymś?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
A sorry - źle odczytałam...
Czy brzeg czarności na odbitce jest ostry, czy nieostry?
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Kurde, też nie doczytałem, że klatka nr 10 :oops:

Zasłonięcie obiektywu raczej nie dałoby takiego efektu. Dziwna sprawa ogólnie.

A czy na kliszy czarny obszar wykracza poza ramkę obrazu? W sensie czy brzegi kliszy też są zaczernione?
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Na kliszy przecież jest przezroczyste ;-) Tez napisał, zeby nie było :mrgreen:
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
...

idę spać.
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
DDspeed, :mrgreen:

:-B
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
UFO? :-P ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Lustro się nie podniosło całkowicie?
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Lustro się nie podniosło całkowicie?

Albo się migawka nie otworzyła do końca. Miałam coś takiego w ME, tylko czarny pasek był węższy, bo tylko jedna lamelka migawki zasłaniała. Generalnie było tak, że najpierw miałam tak w pojedynczych klatkach, a potem już na wszystkich i do tej pory tak jest (ME czeka na lepsze czasy).
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Iza, tyle że tu chodzi o MXa, który ma horyzontaly ruch migawki.

(Jednak nie poszedłem spać, uzależnienie silniejsze :) )
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
też skłaniam się za lustrem
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
DDspeed napisał/a:
Iza, tyle że tu chodzi o MXa, który ma horyzontaly ruch migawki.

Aaaa, to przepraszam za zamieszanie. Nie zrozumiałam do końca, co oznacza: "poziomy przebieg migawki" :oops:

[ Dodano: 2008-09-04, 21:38 ]
Wiedziałam, że lepiej się nie odzywać w takich wątkach :roll:
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Wlasnie też zastanawiam sie nad tym lustrem, sprawdzilem MX-a ,około 40 uderzeń na sucho, i jak na razie wszystko gra, natomiast pamietam że cos sie działo z tym aparacikiem, ale tylko raz.
Podczas focenia usłyszałem lekkie klik, pomyślalem sobie "co jest czyżbym nie naciagnal filmu" więc naciągnąłem jeszcze raz i szło już bez problemu, słyszalem te charakterystyczne uderzenie lustra.
Ale jaka mogła być tego przyczyna, nienaciągnięcie do konca filmu, czy może wada aparaciku, ale przed chwila zrobiłem kilkadziesiąt uderzeń i lustro chodzi bez problemu.
Szczeże mówiąc to był pierwszy film robiony Pentaxem MX, wcześniej robiłem (i robie) Pentaxem Me Super i nigdy nie było takich problemów.
Dobrze że klatka taka sobie, bo jagby wyszło cos ciekawego to bym sie lekko załamal.
Mam nadzieje że nastepnym razem nie będzie takich problemów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach