tm  Dołączył: 14 Sie 2006
SR z obiektywami bez styków
Po podpięciu obiektywu bez styków wyświetla się menu Shake Reduction.
Ale którą ogniskową podać: tą prawdziwą, czy pomnożoną x1,5?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
prawdziwa. Przelicznik 1.5 to fikcja i najlepiej o nim zapomnij. Nie slyszalem zeby ktokolwiek robiacy zdjecia w formacie (dowolnym z) MF korzystal z takich przelicznikow i tak samo nie ma potrzeby w formacie APS.
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Też tak myślałem, ale skoro w instrukcji piszą, że minimalny czas z ręki to 1/(ogniskowa*1,5) to zacząłem się zastanawiać ;-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
tm, ten minimalny (a raczej maksymalny) czas z reki zalezy rowniez od stanu delikwenta i ilosci pixeli - niektorzy uwazaja ze dla 10Mpx i formatu APS to powinno byc 2 .
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na matrycycy APS "ilość" obrazu w stusnku do "ilości" obrazu na klatce 35 mm jest mniejsza (1,5 x), w związku z czym obiektyw o jakiejś ogniskowej na APS da taki obraz, jak obiektyw o 1,5-raza dłuższej ogniskowej na klatce 35 mm. Efektywnie ze standardu 50 mm dostajesz krótkie portretowe 75 mm. Osobiście posługuję się ogniskowymi "przeliczonymi" na mały obrazek, bo wtedy wiem, o czym mówię. Inaczej mówiąc, Informacja że mam ogniskową 55 mm (na DA 18-55) jest nijaka, ponieważ dla mnie 75 mm jest jednoznaczne - krótkie tele (i takie będą zdjecia).

W tym aspekcie jest potrzeba przeliczania ogniskowej obiektywów 35 mm przy stosowaniu ich z matrycą APSC (to samo by zreszta tyczyło gdybyś miał lustrzankę na bagnet K i film APS.

Jeśli chodzi o odniskowa dla SR to ja bym podawał pomnożoną przez 1.5 .
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Bronek napisał/a:
czas z reki zalezy rowniez od stanu delikwenta

Jak ktoś ma delirę to mu nawet statyw nie pomoże :-D

zorzyk napisał/a:
Jeśli chodzi o odniskowa dla SR to ja bym podawał pomnożoną przez 1.5 .


Czyli najlepiej przetestować, czy SR lepiej działa z prawdziwą ogniskową, czy z pomnożoną x1,5.
 
Inżynier  Dołączył: 13 Lis 2006
Podaj do aparatu ogniskową szkła.
Co, po podpięciu do cyfranki ogniskowa się zmienia czy kąt widzenia szkła?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kąt widzenia obiektywu się nie zmienia. Pole obrazu jest mniejsze - matryca APSC jest +/- liniowo 1.5 razy mniejsza (24x16 mm w stosunku do 36x24 mm)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Inżynier napisał/a:
Co, po podpięciu do cyfranki ogniskowa się zmienia czy kąt widzenia szkła?


Tak naprawde ani jedno ani drugie, ale to juz wlos na czworo ;-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
zorzyk napisał/a:
Osobiście posługuję się ogniskowymi "przeliczonymi" na mały obrazek, bo wtedy wiem, o czym mówię.

Pewnie, ale kasetka czy kadyszka posługuje się zapewne faktyczną ogniskową (bo dlaczego miałaby się posługiwać inną, ogniskowa to ogniskowa), i wtedy aparat nie wie, o czym Ty mówisz. A tu chodzi o to, żeby się z nim jednak dogadać.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tu sie zgadzam - aparat posługuje się prawdziwą ogniskową np. 18-55. Ale w związku z tym obiektyw M 50 mm nalezaloby wpisać jako 36.7 mm. ?

[ Dodano: 2006-12-22, 12:37 ]
Bzdury gadam. 50 mm obiektywu DA 18-55 jest identyczne jak 50 mm w stałce. Stąd wnioskuję, należy podawać to co napisane na obiektywie.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
zorzyk napisał/a:
50 mm obiektywu DA 18-55 jest identyczne jak 50 mm w stałce. Stąd wnioskuję, należy podawać to co napisane na obiektywie.


no, wreszcie jakas rozsadna konkluzja. Moze ja jestem nietypowy bo robilem troche w 6x7 , ale inni koledzy powinni juz chyba zauwazyc ze w formacie 35mm nie ma niczego "magicznego" poza przyzwyczajeniem ... ktorego mi brakuje ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach