Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Ocena kliszy
Chcialem sie was zapytac :

Czy ponizsza klatka to wynik zlego wolania czy wynik zlego naswietlania?

To Apx 100 chyba ustawiony na iso 50 ale wolany dla iso 100.



Aha klatka zeskanowana jako pozytyw i odwrocona za pomoca krzywej, ktora alkos dal tutaj na grupie. Bez obrobki.

Pozdrawiam

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Czy ponizsza klatka to wynik zlego wolania czy wynik zlego naswietlania?

No pozostaje przecież jescze złe skanowanie. Daj skanerowi szansę i zeskanuj jako negatyw, zobacz, co wyjdzie.
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Hmm ale skanowane bylo na resetowanych ustawieniach skanera ( czyli skaner nic sam nie dodawal od siebie - szara papka) . Czy nie powinno byc tak, ze skanujac na szara papke powinienem w photoshopie moc to obrobic fajnie? Tu na tym zdjeciu jest tak strasznie szaro/plasko. Oczywiscie mowie po dodaniu poziomow/krzywych. Dotej pory skanowalem tak samo i bylo ok mialem ogromny zakres tonow i mnostwo informacji w obrazie. A tu wiele klatek ma ten problem co widac.

Przy probie obrobki okazuje sie, ze jest hmmm kiepsko.

Wydaje mi sie ze dzialalem na spot-cie tutaj, wiec moglem zle mierzyc lub zle oceniac jasnosc mierzonego miejsca... jesli polaczyc to z apx-em ustawionym na 50 iso to moze to dalo takie wyniki? Tego dnia pogoda byla rowniez plaska, zasnute niebo i deszczowo.

A moze za leniwie mieszalem koreksem?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Pemigan napisał/a:
Czy nie powinno byc tak, ze skanujac na szara papke powinienem w photoshopie moc to obrobic fajnie?

Może nie fajnie, ale coś się da z tym zrobić. Tutaj tylko autopoziomy, autokontrast:

Jakby się przyłożył, to z pewnością da się zrobić dobrze.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
E tam. Normalny skan i klatka. Swiatlo do kitu. Lipalipski, trzeba bylo odwazniej suwaczekiem pojechac. Mierzone bylo punktowo, wiec przy takim tylnym swietle niebo musi byc wyjarane. Na moje oko tam nie ma zadnych informacji. Mi cos takiego wyszlo.

 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Jeśli skanowałeś w 16-bit linear według przepisu Alkosa, to przynajmniej u mnie ta metoda zawsze daje takie rezultaty. Nie ma w tym nic dziwnego, po prostu po odwróceniu trzeba zrobić autopoziomy i tyle. Bez choćby delikatnej obróbki się nie obejdzie.

Zresztą skanowałem już gorsze rzeczy (np. negatyw prześwietlonony o 7 EV i jeszcze sporo przewołany :-P ) i naprawdę dużo da się wycisnąć.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
dzerry napisał/a:
Lipalipski, trzeba bylo odwazniej suwaczekiem pojechac. Mierzone bylo punktowo, wiec przy takim tylnym swietle niebo musi byc wyjarane. Na moje oko tam nie ma zadnych informacji.

Jasne, ale ja wykonałem tylko dwa kliknięcia, żeby było widać, że da się cokolwiek z tym zrobić. Jaśniej, ciemniej, bardziej kontrastowo to już kwestia upodobań.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
DDspeed napisał/a:
trzeba zrobić autopoziomy i tyle

Zdecydowanie lepiej bedzie zrobic to samodzielnie, niz zdawac sie na automat.

5 sek w LR:



Obiektyw tez sie tu nie popisal - widac spadek kontrastu. Moze to tez byc wina slabej powloki antyrefleksyjnej APX-a.


Tutorial alkosa jest dla osob, ktore dobrze wiedza co i jak chca osiagnac. Jesli ktos ma mniej wprawy, to polecam odwracanie skanow w sofcie skanera.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
Obiektyw tez sie tu nie popisal - widac spadek kontrastu. Moze to tez byc wina slabej powloki antyrefleksyjnej APX-a.
A mi sie wydaje, ze wszyscy zapominamy, ze najwazniejsze w fotografii jest swiatlo. Przy takim swietle, to ja bym nawet aparatu nie wyciagal.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
dzerry napisał/a:
najwazniejsze w fotografii jest swiatlo.

to prawda, ale druga prawda jest taka że doświadczony fotograf poradzi sobie w każdych warunkach, a te wcale nie wyglądały na najgorsze dla APX`a, chyba było dość "mydlane" światło ? Myślę że jednak wywołanie jest tu przede wszystkim nie takie jakiego wymagały te warunki, inna sprawa że może pozostałe klatki były naświetlane w innych warunkach i wtedy jest dylemat.
Niestety jak dla mnie ocena obcego negatywu na podstawie również obcego skanu jest problematyczna, dlatego nie wypowiadam się bardziej konkretnie ponad powierzchowne przypuszczenia.
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
Pemigan: ja zawsze chętnie stosuję metodę Alka, ale jego krzywa u mnie nigdy się nie sprawdziła. po prostu skanuję tak, jak on to opisał, ale krzywą wyginam po swojemu.
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Dzieki chlopaki. Balem sie , ze zle wywolalem klisze :) UFFFF.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach