marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
WB balans bieli
witam !
jesli juz byl taki watek to sorry ale nie znalazlem wiec pisze:
interesuje mnie jak uzywacie recznej kalibracji WB tzn.:
-czy uzywacie zwyklej bialej kartki
-czy zawsze z tego korzystacie
-co ile zmieniacie wraz ze zmieniajaca sie pogoda
-hm i jeszcze jedno , czy to przy jakich ustawieniach przyslony i czasu bedziemy kalibrowac ma znaczenie? bo wiem ze jak za mały otwor mam ustawione to kartka jest czarna i pisze NG a jak za mocno to przepalone i to samo . wiec czy ja sie musze zdelkarowac na jakich ustawienieach bede pracowal i wtedy kalibrowac??? czy poprostu muse dobrac takie parametry zeby bylo OK i nie wazne czy bedzie jasniejsze czy ciemniejsze ale zeby bylo OK ?
-aha i czy ostrosc ma znaczenie czy mozna przelaczyc na M i tylko wycelowac?
dziekuje za opinie bo interesuje mnie to przede wszystkim w sytuacjach takich jak morze i biale fale. wtedy najczesciej ustawiam ekspozycje na niebie zeby fale wyszly biale a nie szare no a co z ta kalibracja czy tez to robic ???
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
Re: WB
ja klepie w rawach i nie zajmuje sobie tym glowy... :)
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
no ja tez ale po co tracic czas na przesuwanie tempratury barw jak mozna od razu poprawnie ustawic
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
marbud napisał/a:
no ja tez ale po co tracic czas na przesuwanie tempratury barw jak mozna od razu poprawnie ustawic

A po co tracić czas na ustawianie tego w puszce, za każdym razem, kiedy zmienia się światło, nosić ze sobą jakieś karty itp.?
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
marbud napisał/a:
no ja tez ale po co tracic czas na przesuwanie tempratury barw jak mozna od razu poprawnie ustawic


a czy przypadkiem nie łątwiej pobawić się suwaczkiem, niż targać ze sobą białą kartkę i co chwile ustawiać?
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
no kartka duzo nie zajmuje w plecaku:)no i co chwile to chyba nie ma potrzeby. mysle ze od switu do wieczoru 5 razy to max?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
marbud napisał/a:
-czy uzywacie zwyklej bialej kartki
Nie. Mam coś takiego.
marbud napisał/a:
czy zawsze z tego korzystacie
Rzadko.
marbud napisał/a:
jeszcze jedno , czy to przy jakich ustawieniach przyslony i czasu bedziemy kalibrowac
Po prostu ustawiam sobie kalibrację.
lipalipski napisał/a:
A po co tracić czas na ustawianie tego w puszce, za każdym razem, kiedy zmienia się światło, nosić ze sobą jakieś karty itp.?
Niby racja. Ale co to za różnica, czy ustawisz sobie w terenie, czy przy kompie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
marbud napisał/a:
mysle ze od switu do wieczoru 5 razy to max?
A jak chmury szybciej płyną po naszym pięknym, polskim niebie?
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
marbud napisał/a:
5 razy to max?


A to też zależy. Za każdym razem, gdy wejdziesz w cień, musisz ustawić. Jak wrócisz na słońce, to musisz ustawić. Jak się zachmurzy - zgadłeś, musisz ustawić. Moim zdaniem szkoda zachodu. Auto daje sobie rade w większości przypadków, a tam gdzie da czegoś innego, to zawsze można w RAW poprawić.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
czyli mniemam ze wiekszosc korzysta z AUTO a tylko w skrajnych prypadkach pogodowych korzystacie z bialej/szarej karty jak argawen?
hm mysle ze np na slubach w kosciele to jest pomocne jesli robimy bez lempy bo jak z lampa to tryb na lampe blyskowa jest ok
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
marbud napisał/a:
czyli mniemam ze wiekszosc korzysta z AUTO

Ja mam/miałem zawsze ustawione na daylight.
marbud napisał/a:
a tylko w skrajnych prypadkach pogodowych korzystacie z bialej/szarej karty jak argawen?

A kiedy się nie sprawdzało, poprawiałem na kompie.

marbud napisał/a:
hm mysle ze np na slubach w kosciele to jest pomocne jesli robimy bez lempy bo jak z lampa to tryb na lampe blyskowa jest ok

Na ślubie, to już w ogóle nie bawiłbym się w zabawę ze zmienianiem WB.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
no to chyba nie pozostaje mi nic innego jak posluchac bardziej doswiadczonych , aczkolwiek intryguje mnie to ze w tylu ksiazkac jest to opisywane jako cud techniki
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Przydaje się jak pstrykasz w stałych mniej więcej warunkach (w domu, cały czas przy swietle żarowym, studio zapewne i takie tam). Ale w plenerze zbyt często światlo sie zmienia zeby ustawiać.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
marbud napisał/a:
a tylko w skrajnych prypadkach pogodowych korzystacie z bialej/szarej karty jak argawen?
raczej skrajnych w pomieszczeniu. Na powietrzu chyba dwa razy użyłem.
lipalipski napisał/a:
Ja mam/miałem zawsze ustawione na daylight.
To samo.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
czyli jak macie swiatlo zarowe to uzywacie tez daylight? a pozniej zmieniecie w photoshop?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
marbud napisał/a:
czyli jak macie swiatlo zarowe to uzywacie tez daylight? a pozniej zmieniecie w photoshop?

W ACR. ;-)
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
no no o to mi chodzilo

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach