JarekRR  Dołączył: 31 Gru 2006
K100D a obiektywy mocowane "na gwint"(Practica/Zen
witam!

jestem nowym uzytkownikiem forum. prawdopodobnie znalazłbym sam rozwiazanie mojego problemu na tym forum gdybym tylko orientował się choc trochę w oznaczniach mocowania obiektywow i typach przejściowek. nie mam wystarczajaco duzo czasu, zeby byc az tak dociekliwym wobec tego spytam wprost:

czy jest możliwe mocowanie obiektywów z konca lat 80tych (Carl Zeiss Sonnar 125mm 2,8, Carl Zeiss 200mm 3,5 i jakichs modeli stałek Pentacona) ktore bez zadnych przjsciowek pasowały do aparatow Practica TL1000 i Zenit?

Mój tata ma 6-7 roznych obiektywow dosyc dobrej jakosci, ktore by mi spokojnie wystarczyly pod warunkiem, ze uda sie ja zamocowac do body. zanim wybiorę system chcialem sie zorientowac czy jest w ogole mozliwosc korzystania z tych obiektywow. rozwazam nastepujace modele: Nikon D70s, Nikon D50, Pentax K100D i Sony Alfa100. sklaniam sie do D70s, ale z uwagi na to, ze ktostam kiedystam w sklepie/komisie fotograficznym napomknal mi o tym, ze Nikon na pewno odrzuci te obiektywy a Pentax albo Sony je przyjmie bez problemu po zalozeniu przejsciowki, zaczalem je rowniez brac pod uwage.

Wasze rady beda mi bardzo pomocne, z gory dziekuje i pozdrawiam! :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Witaj.
Tak, będziesz mógł skorzystać z obiektywów taty. Nikon nie tyle je odrzuci, co nie pomierzy z nimi światła. Sony i Pentax pomierzą, dodatkowo Pentax potwierdzi manualnie ustawioną ostrość i wspomoże dokładną stabilizacją.

Przeszukaj forum hasłami "przejściówka" "adapter" "m42" - było już o tym sporo.
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Jarek ma racje, od siebie dodam tylko, zebys zwrocil baczna uwage na przejsciowke, ktora kupisz... tez mam kilka takich szkiel ( sa to szkla na M42) i zakupilem przejsciowke zanim jeszcze mialem aparat :) po pierwszym podpieciu przejsciowki do kasetki, wyciagalem ja z bagnetu 10 minut... nastepnie natychmiast usunalem ta felerna blaszke..(poczytaj watki na forum, bedziesz wiedzial o co chodzi) Podobno jednak oryginalne przejsciowki sa lepiej spasowane, warto wiec zasiegnac jezyka, a najlepiej poprobowac przed zakupem :)
Pzdrawiam
Grzesiek
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Re: K100D a obiektywy mocowane "na gwint"(Practica
JarekRR napisał/a:
zanim wybiorę system... po zalozeniu przejsciowki

Zanim się zdecydujesz znikną Ci fajne przejściówki na a`legro w dobrej cenie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jezeli dobrze kojarze to nikon bez specjalnej dedykowanej przejsciowki z ukladem optycznym nie bedzie ostrzyc na nieskonczonosc...

[ Dodano: 2006-12-31, 12:05 ]
staraj sie unikac tych rosyjskich.....
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Najlepiej spotkać się z kimś, kto Ci pokaże jak taka przejściówka działa z bagnetem K i będziesz miał pełną jasność.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
Najlepiej spotkać się z kimś, kto Ci pokaże jak taka przejściówka działa z bagnetem K i będziesz miał pełną jasność.

i to sa swiete slowa. przejsciowka pentaxowa jest srednio wygodna, zwlaszcza jak zalozysz ciezke tele to moze Cie pare kwestii zaczac irytowac. Stad mimo ze jestesmy na pentaxowym forum, to jednak jesli nie planujesz zmieniac szkiel tylko jechac na m42, to twierdze ze przejsciowka minolty (obecne sony) jest o niebo lepsza - kiedys mialem tamten system, w polaczeniu z jasnymi matowkami naprawde komfortowa praca, niestety co do sony i ichniejszej alfy nic nie doradze - nie znam tego modelu, moge tylko potwierdzic wspolprace bagnetu dawnej minolty ze szklami gwintowymi przez przejsciowke (w D5 i D7 dzialalo bardzo ok)
Aspius napisał/a:
nastepnie natychmiast usunalem ta felerna blaszke

a nie jest to przypadkiem ta blaszka ktora blokuje przejsciowke w puszce? gdy kiedys sie tym bawilem (mialem jeszcze ciezkawe tele pentacona), to po usunieciu blaszki tele moglo latwo wyciagnac przejsciowke z aparatu zaliczajac wspolna glebe...
pozdrawiam
kp
 

martyr  Dołączył: 28 Paź 2006
Ja uzywam przejsciowka do 50'tki. Zakupilem owe cacko w Raysfoto w Poznaniu (maja tez sklep wysylkowy). Pierwsze co trzeba zrobic to usunac to niefortunna blaszke. Ja zrobilem to w ten sposob (jakoze mam jeden obiektyw na M42 i jedna przejsciowke), ze nakrecilem przejsciowke na obiektyw (a nie przejsciowke na body i dopiero na to obiektyw (wg mnie strasznie upierdliwe i ten klucz do sciagania przejsciowki to porazka- mozna sobie niezle pokarcerowac bagnet!!!!)). Przejsciowke mozna nawet wkleic na klej. I wtedy zamiast M42 mamy obiektyw na bagnet typu K :mrgreen: . Koszt jednej przejsciowki to ok 60zl.
Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach