Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pięćdziesiątka z TC
Jak wszyscy doskonale wiemy, system nasz jakoś nie jest jak na razie w stanie spłodzić szkieł, na które tak niecierpliwie czekamy. Mam tu na myśli głównie tanią portretówkę czy zoom kończący się na 400mm i kosztujący poniżej 3K PLN.
Stąd też pomysły korzystania z Jupitera 9 lub po prostu 50 z telekonwerterem. Ponieważ na chwilę obecną dysponuję zarówno 50, jak i tanim i niezłym TC oraz Jupciem, pozwoliłem sobie na strzelenie odręcznych fot i zamieszczenie ich w celu porównania.
Uwagi.
Wszystkie zdjęcia strzliłem dziś, 8 stycznia. Wiało mi w łapy - zimno było. Dodatkowo lekki wiaterek podwiewał kwiatka, w związku z czym ostrość nie zawsze jest w jednym miejscu skondensowana - ale sens i tak chyba został uchwycony.Wszystkie plilki to RAWy zamienione w RSE bez jakiejkolwiek ingerencji.
W szranki stanął:
FA 50/1.4
J.w. z Tamron-F AF x1.4
Jupiter 85/2

Uwaga!
Pliki są dość ciężkie - każdy z nich waży ok. 3MB

na początek sama pięćdziesiątka:
F1.4:


F2.0:


F2.8:


Teraz z konwerterem.
F1.4:


F2.0:


F2.8:


Jupiter 9
F2.0:

F2.8:


Ciekaw jestem waszych przemyśleń i wniosków.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
50-tka sama jest ok. Nie wiem czy jest super bo się nie znam. Z telekonweterem też jest dobra, Natomiast "jupcio" mydli. Zaraz zaraz używam tego określenia ale nie wiem co ono tak naprawdę znaczy. Nieostrość? spadek kontrastu? "zmiękczenie"?

Tak czy owak jupiter chyba się jednak nadaje toć do portretów nie musimy mieć żylety - nie chcemy skaleczyć modelki / modela.

PS Czepiam się:
Michu napisał/a:
ystem nasz jakoś nie nie jest jak na razie w stanie spłodzić szkieł, na które tak niecierpliwie czekamy. Mam tu na myśli głównie tanią portretówkę
Tu chyba mowa o producencie a nie o systemie bo chyba można podpiąć coś jak sigma 105 mm f/2.8 DG EX. Czy się mylę?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiesz Hamster - chodzo o światło lepsze od 2.8 o jedną(/dwie!) działkę w okolicy tej ogniskowej.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Fachowcem, co prawda nie jestem, ale o swoich subiektywnych odczuciach mogę napisać.
Jeśli chodzi o motyw główny to najładniej to wygląda na samej 50-tce, jest najwyraźniejszy. Z Tamronem trochę gorzej, ale możliwe, że akurat wiatr kwiatkiem machnął.
Za to tło (bokhen, tak to się nazywa?) ładniej wygląda przy Tamronie, wydaje mi się, że jest równomierniej (bardziej) rozmyte.
Jupiter jakoś nie bardzo, nie powiem, że kompletnie źle, ale w tym towarzystwie najgorzej wypadł.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
ups, oczywista rzecz a wyleciała mi z głowy ;]

[ Dodano: 2007-01-08, 19:06 ]
aż nie chce się wierzyć że nawet niezależni nie mają czegoś... aż muszę poszukać

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach