TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
Jaka Bateria do Praktica MTL 3
sorry ze tak o praktice ale potrzebne mi wiedzieć jaka siedzi tam bateryjka? :->
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
na allegro nie ma takich nie ma gdzie taką dokupić ?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Rozglądnij się za jakimś zegarmistrzem.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
1.35V będzie trudno znaleźć. Ja bym spróbował 1.5V (używam takiej zamiast 1.35 i jest OK).
 

Eustachy  Dołączył: 20 Paź 2007
Oryginalna to marzenie ściętej głowy. ;-)
Kup taką


Kosztuje około 4,- zł. Za oryginał zapłaciłbyś około 40,-zł.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
A Bateria 1,5 jako, że rózni się napięciem od tej 1,35 nie będzie zakłócać Pomiaru światła ?<coś gdzieś tak kiedyś słyszałem>
 

rudi  Dołączył: 10 Wrz 2008
Mam w swojej Praktice dokładnie taką samą baterię jaką Eustachy zaprezentował i po paru filmach dochodzę do wniosku iż minimalna korekta by nie zaszkodziła - choć do końca nie jestem pewien czy poprawnie naświetlam . Jeśli już korygować to dosłownie minimalnie , a w scenach z małą rozpiętością tonalną zawierzył bym pomiarowi w 100% . Testowałem aparat na Neopanie 400 cn . Przy slajdach to nie mam pojęcia .
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Niektóre puszki - np. Spotomatiki i serie K, M Pentaxa mają wbudowane układy stabilizacji napięcia, więc można spokojnie stosować baterie akaliczne LR44 czy srebrowe SR44 1,5V.
Niestety - Hi Matic, Canonet czy YashicaMat stabilizacji nie mają, i do poprawnej pracy światłomierza wymagają odpowiedniej baterii.
Korekta ISO nie wystarcza, bo światłomierz nie ma charakterystyki liniowej.

Sprawdzają się baterie cynkowo-powietrzne, PR44 aka ZA675, mają 1,35-1,4V i płaską charakterystykę napięcia w czasie. Widziałem ostatnio na alledrogo lekko przeterminowane ale w dobre cenie.
Specyfiką takiej baterii jest wykorzystanie tlenu jako czynnika reagującego z cynkiem - wymaga zerwania "plomby", a napięcie stabilizuje się po iluśtam minutach.

Tyle teorii - w praktyce Canonet załadowany LR44 1,5 V ma odchyły rzędu 2EV, w wolej chwili przetestuję z tą cynkową (mam już, teraz czekam na wolną chwilę ;) ).

ps.
co do cen - polecam alledrogo, zarówno LR44 jak i PR44 można tam znaleźć sporo taniej niż w sklepach.



ps2.
a tu:
http://www.butkus.org/chinon/batt-adapt-us.pdf

fajny pdf z możliwymi rozwiązaniami.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
kupiłem tą baterie 1,5v ale nie widzę żeby działała, to się jakoś włącza ?
 

rudi  Dołączył: 10 Wrz 2008
Tą dźwignią nad spustem ? Jeśli włożyłeś poprawnie baterię po wciśnięciu dźwigni włącza się podgląd głębi i światłomierz . Z tym że nie wiem jak to jest z innymi prakticami , ale w mojej (TL3) przy przejściu na czas 2 światłomierz już nie wskazuje nic tylko wisi sobie tak . Przy skracaniu czasu zaczyna wskazywać dopiero przy 8 - pewnie gdzieś nie łączy . Może u ciebie też gdzieś nie łączy przy pokrętle czasów ?
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
rudi, musiałem wsadzić kawałek pazłotka pod baterie i działa. w mojej na czasie 2 tez już nie działa, zmierzyłem napięcie bateri jaką pokazywał Eustachy i ma 1,38v czyli bizej 1,35 niż nominalnej 1,5v ;-) ;P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach