sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
  SMC-A 50/1.7 - przesłona 2.0?
Witam
Stałem się ostatnio posiadaczem obiektywu jak w temacie. Podłączyłem go do DS-a, pierścień przesłony na A i tu zonk...najmniejsza przysłona jaką pokazuje body (i jaką można ustawić z aparatu) to 2.0 :-/ . Dodam, że wcześniej nie używałem (bo nie miałem) obiektywu o jasności poniżej 2.0, więc nie wiem czy to jakaś wada tej 50-tki czy też z body jest coś nie tak, bo to chyba normalne nie jest? Proszę powiedzcie mi o co chodzi :-(
A tak na marginesie, żeby nie zakładać nowego wątku, czy to normalne, że największa korekta ekspozycji (przycisk +/-) jaką można zastosować w DS-ie to +/- 2 ? Bo u mnie tak jest...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
co do przeslony, nie pomoge, ale w kwestii korekcji ekspozycji - tak wlasnie ma byc.

Co to "grupa CF" ?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
1. mogę ustawić / uzyskać f:1.7 . Coś niedobrze, tylko nie podejmuję się powiedzieć z czym...
2. korekta ekspozycji rzeczywiście jest +/- 2 EV.

[ Dodano: 2007-01-13, 23:08 ]
alkos napisał/a:
Co to "grupa CF" ?

Kliknik w odpowiedni link powyżej ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sailor9 napisał/a:
A i tu zonk...najmniejsza przysłona jaką pokazuje body (i jaką można ustawić z aparatu) to 2.0 :-/
Powinno wskazywać 1.7
sailor9 napisał/a:
żeby nie zakładać nowego wątku, czy to normalne, że największa korekta ekspozycji (przycisk +/-) jaką można zastosować w DS-ie to +/- 2 ? Bo u mnie tak jest...
Tak, można tylko -2/+2 co 1/2 lub 1/3 kroku.
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
Cholera i co mam teraz zrobić? Nie mam od kogo pożyczyć obiektywu z A o jasności poniżej 2.0, żeby sprawdzić czy to wina szkła czy body...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sailor9 napisał/a:
żeby sprawdzić czy to wina szkła czy body...
Body to chyba nie..., ale ja sie nie znam.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
1. Sprawdz czy po ustawieniu f:2 aparat przymyka przyslone podczas robienia zdjecia. Najlepiej na manualu, z dluzszym czasem (cobys zauwazyl patrzac od przodu;-) Jesli przymyka - masz maly problem, bo nie uzyjesz sobie f:1.7. Jesli nie, to po prostu ci tak tylko krzywo pokazuje ;-)

2. Zrob serie zdjec (w jotpegach) bialej kartki na AV, na wszystkich kolejnych przyslonach. Jesli zdjecie z f:2 bedzie całościowo nieco ciemniejsze/jasniejsze od pozostalych (moze miec lekko ciemniejsze brzegi, ale to norma) - masz problem ze wspolpraca body/obiektyw. W zasadzie tez niewielki, bo to max. 0,5 EV roznicy w pomiarze. :-)
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
alkos napisał/a:
1. Sprawdz czy po ustawieniu f:2 aparat przymyka przyslone podczas robienia zdjecia. Najlepiej na manualu, z dluzszym czasem (cobys zauwazyl patrzac od przodu;-) Jesli przymyka - masz maly problem, bo nie uzyjesz sobie f:1.7. Jesli nie, to po prostu ci tak tylko krzywo pokazuje ;-)

Nie przymyka. Tzn. minimalnie, tak na niecały milimetr...

alkos napisał/a:
2. Zrob serie zdjec (w jotpegach) bialej kartki na AV, na wszystkich kolejnych przyslonach. Jesli zdjecie z f:2 bedzie całościowo nieco ciemniejsze/jasniejsze od pozostalych (moze miec lekko ciemniejsze brzegi, ale to norma) - masz problem ze wspolpraca body/obiektyw. W zasadzie tez niewielki, bo to max. 0,5 EV roznicy w pomiarze. :-)

Różnicy nie widzę, ale nie wiem czy w ogóle ew. różnica 0,5EV jest do zauważenia na lcd aparatu...

Zastanawiam się, czy reklamować obiektyw. Nie podoba mi się w ogóle praca pierścienia przysłony, jest jakaś taka bardzo niepewna. Cholera, nie dość że tyle czekałem na ten obiektyw, to są z nim problemy...
No i po iluś tam przekręceniach pierścienia przysłony body zaczęło pokazywać przysłonę 1.7 w pozycji A. Czyli nie do końca w porządku jest ten pierścień przysłony.
A już pomijając powyższe problemy mam takie spostrzeżenie, że kulturze pracy (mówię tu o pierścieniu ostrości) w SMC-A daleko do wersji M.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
sailor9 napisał/a:

Zastanawiam się, czy reklamować obiektyw.


Jesli masz tylko taka mozliwosc to rob to szybko.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sailor9 napisał/a:
Nie podoba mi się w ogóle praca pierścienia przysłony, jest jakaś taka bardzo niepewna.


To slynna (internetowo) przypadlosc A50/1.7 . Pierscien w A50/1.4 jest juz duzo lepszy....

sailor9 napisał/a:
A już pomijając powyższe problemy mam takie spostrzeżenie, że kulturze pracy (mówię tu o pierścieniu ostrości) w SMC-A daleko do wersji M.


Ot, to.
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
milo napisał/a:
Jesli masz tylko taka mozliwosc to rob to szybko.

Obiektyw kupiony na allegro u litwin3 za 227,50 zł + wysyłka. Znowu czaić się na podobny obiektyw - kiedy i czy za te pieniądze go dostanę? A za tydzień focę ślub przyjaciela i szkło by się przydało... Nie wiem już co mam robić :-(
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
sailor9 napisał/a:
Nie podoba mi się w ogóle praca pierścienia przysłony, jest jakaś taka bardzo niepewna.

To slynna (internetowo) przypadlosc A50/1.7 .

Nie tylko internetowo - miałem w rękach chyba z 10 takich, w wszystkich pierścień przysłon się delikatnie przycinał.

Dodatkowo, już chyba w czterech nie szło ustawić nic więcej ponad f=9 (pierścień stawał jak zaklęty).
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Dodatkowo, już chyba w czterech nie szło ustawić nic więcej ponad f=9 (pierścień stawał jak zaklęty).

Otoż dokładnie tak jest w moim egzemplarzu. Aby pierścień przesunął się powyżej f9 trzeba wcisnąć przycisk blokady poz. A. A jeśli przycisk ten nie odskoczy w poz. A, to właśnie nie pokazuje przysłony 1.7.
Skoro to taka typowa przypadłość, to może przełknę tę niedogodność i nie będę walczył z reklamacją. A litwin3 i tak zasłużył co najwyżej na komentarz neutralny z powodu braku jakiegokolwiek kontaktu i czekania na wysyłkę ponad 2 tyg.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sailor9 napisał/a:
Skoro to taka typowa przypadłość, to może przełknę tę niedogodność i nie będę walczył z reklamacją.


W koncu masz 2 body, w ktorych nie musisz krecic piercieniem przyslon. Ustaw na A, obkręć czarną taśmą i do boju ;-)
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
alkos napisał/a:
W koncu masz 2 body, w ktorych nie musisz krecic piercieniem przyslon. Ustaw na A, obkręć czarną taśmą i do boju ;-)

No chyba tylko to mi pozostało :-|

Dzięki wszystkim za pomoc (info) :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach