sarniak  Dołączył: 26 Cze 2008
Rysy na szkłach obiektywu
Witam,
Właśnie przyszedł pan z pocztexu i przyniósł paczkę z planarem 50mm f1.4 pod bagnet contaxa. Obiektyw na pierwszy rzut oka wygląda ok, ale gdy przyjrzy się tylnej soczewce patrząc pod światło przy pełnej dziurze, to wyraźnie widać dwie rysy (w dodatku na środku). Gdyby to była przednia, to od razu olałbym sprawę, bo jest naprawdę niewielka szansa, żeby to miało jakikolwiek wpływ, ale jako, że to jest tylna soczewka, to tak łatwo tego sprzedawcy nie podaruję... W końcu sporo kasy trzeba za taki obiektyw zapłacić...

Jak najłatwiej zobaczyć, czy widać takie rysy na zdjęciu? myślałem, żeby przymknąć przysłonę i zrobić zdjęcie z małej odległości fotografując jednolite tło, to dobry kierunek?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Obawiam się, że na zdjęciu możesz ich nigdy nie zobaczyć.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Rysy powinny objawiać się chyba jakimś spadkiem kontrastu, więc może zrób zdjęcie czegoś z dużą ilością detali? Może coś wtedy zobaczysz.
Ale może też być tak, że te rysy to głównie problem psychologiczny niż fotograficzny :)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
LDevil napisał/a:
Rysy powinny objawiać się chyba jakimś spadkiem kontrastu
Zgadza się, jednakże jest on tak minimalny, że praktycznie nie da się go zauważyć.
 
sarniak  Dołączył: 26 Cze 2008
Jak ich nie będzie widać, to wspaniale - przecież obiektyw raczej do robienia zdjęć służy, niż do stania na półce, więc aspekt psychologiczny na pewno zniosę ;)

Dlatego, żeby nie było niejasności - nie chcę koniecznie zobaczyć tych rys - chodzi mi właśnie o to, w jakich warunkach one mogą być widoczne, żeby nie było tak, że na którymś zdjęciu na samym środku coś się pojawi. Jak nic takiego nie zaistnieje to super... ;)

Pozdrawiam
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
jeśli te rysy są głębsze, to całkiem możliwe że pod światło pojawią Ci się jakieś duchy/smugi/mocne lokalne spadki kontrastu. póki co bym się nie przejmował, wszystko wyjdzie w praniu :-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Cytat
Jak najłatwiej zobaczyć, czy widać takie rysy na zdjęciu? myślałem, żeby przymknąć przysłonę i zrobić zdjęcie z małej odległości fotografując jednolite tło, to dobry kierunek?
_________________


tak, pod swiatlo moga wyjsc bliki. to wlasnie ostatnia soczewka odpowiada za jakosc twozonego obrazu. jak nic nie bedzie to po problemie

[ Dodano: 2008-12-27, 12:28 ]
z drugiej strony jesli w opisie aukcji bylo, ze bez skazy na soczewkach to i tak bym mu go odeslal. Inaczej mialbym swiadomosc, ze kupilem nie pelnowartosciowy produkt. Lepiej doplacic i cieszyc sie nabytkiem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach