kaes  Dołączył: 23 Wrz 2006
  Zakupy z niespodzianką ...
Witam !
Kupiłem na angielskim eBayu Film Loader do nawijania filmów ze szpuli na kasetki (za kilka funciaków, razem z przesyłką). Dzisiaj odebrałem paczkę. Gdy wracalem z poczty czarny kot przebiegł mi drogę, pomyslalem sobie; no ladnie pewnie szpejo bedzie popsute ...
Wrocilem do domu, otworzyłem paczkę. Okazało się że urządzenie jest w jednym kawałku, dodatkowo jest w nim jakis film 8-) . Wywołam szybko czysty kawałek filmu, okazało się, że jest to Ilford FP4 Plus :mrgreen: . Jak narazie nawinąłem 5 kasetek (jedną 15klatek na próbę, 2x24 i 2x36). Końca filmu nie widać, za to skończyły mi się kasetki :)
Nie wiem w jakich warunkach film był przechowywany wcześniej, ja całe ustrojstwo schowałem do lodówki. Poniewaz w wolaniu filmow jestem świeżakiem, mam pytanie jak ocenić czy film nie jest przeterminowany, albo inaczej czym się objawia przeterminowanie filmu ?
Pozdrawiam
Kaes
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Zakupy z niespodzianką ...
kaes napisał/a:
Witam !
Kupiłem na angielskim eBayu Film Loader do nawijania filmów ze szpuli na kasetki (za kilka funciaków, razem z przesyłką). Dzisiaj odebrałem paczkę. Gdy wracalem z poczty czarny kot przebiegł mi drogę, pomyslalem sobie; no ladnie pewnie szpejo bedzie popsute ...
Wrocilem do domu, otworzyłem paczkę. Okazało się że urządzenie jest w jednym kawałku, dodatkowo jest w nim jakis film 8-) . Wywołam szybko czysty kawałek filmu, okazało się, że jest to Ilford FP4 Plus :mrgreen: . Jak narazie nawinąłem 5 kasetek (jedną 15klatek na próbę, 2x24 i 2x36). Końca filmu nie widać, za to skończyły mi się kasetki :)
Nie wiem w jakich warunkach film był przechowywany wcześniej, ja całe ustrojstwo schowałem do lodówki. Poniewaz w wolaniu filmow jestem świeżakiem, mam pytanie jak ocenić czy film nie jest przeterminowany, albo inaczej czym się objawia przeterminowanie filmu ?
Pozdrawiam
Kaes


np.zadymienie czy cofaniem obrazu (ale to b.stare filmy)

po prostu wywołaj i z głowy dywagacje :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
zadymienie


Czyli równomierne zaszarzenie calego filmu. Jesli mocno, to ciezko potem soczyste czernie z niego wyciagnac.

guerilla napisał/a:
cofaniem obrazu


Ale to w przypadku filmu, ktory _został juz naswietlony_ i długo leży. Na nienaswietlonym nie ma sie co cofac, chyba ze literki na perforacji ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:

guerilla napisał/a:
cofaniem obrazu


Ale to w przypadku filmu, ktory _został juz naswietlony_ i długo leży. Na nienaswietlonym nie ma się co cofac, chyba ze literki na perforacji ;-)


fp4 nawet nie miał szansy się cofnąć, jeśli jest włożony w nową maszynę do nawijania to oznacza że też w miarę świeży co oznacza nawet naświetlony jest zbyt młody żeby się cofnąć (chyba?)
 
kaes  Dołączył: 23 Wrz 2006
Literki na perforacji wyglądają w porządku :)
Co do reszty to okaże się po wywołaniu naświetlonej rolki (własnie założyłem do aparatu).
Dzięki za odpowiedzi

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach