bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Od czego zależy szybkość AF?
No własnie, może ktoś wie czy szybkośc AF w lustrach zależy tylko od obiektywu, czy równiez od samego korpusu. Innymi słowy czy przykładowo Nikon D80 z Sigmą 18-50/2.8 bedzie ostrzył tak samo szybko jak Pentax K10D lub Canon 400D z tym samym szkłem?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
szybkosc af zalezy od puszki przede wszystkim - to tam jest logika, ktora decyduje, kiedy jest ostro.
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
A ja twierdze ze przedewszystkim od szkla !!!
Zaloz obiektyw KITowy i zaloz sigme 70-300...
porownaj czas ostrzenia...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zbyt wiele zmiennych....
body - soft - obiektyw -wsjo...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
deeper napisał/a:
Zaloz obiektyw KITowy i zaloz sigme 70-300...

chwila moment. Przeczytaj post autora watku i pytanie przewodnie
bossini napisał/a:
czy przykładowo Nikon D80 z Sigmą 18-50/2.8 bedzie ostrzył tak samo szybko jak Pentax K10D lub Canon 400D z tym samym szkłem?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
W przypadku takiego samego obiektywu i napędu przez wiertarkę oczywiście szybkość zależy od korpusu. Głównie to chyba od wydajności silniczka kręcącego obiektywem, nie bez powodu w k10 szybkość AF poprawiła się po zamianie zasilania z paluszków na dedykowany akumulator. Obstawiam, że sam algorytm AF ma dużo mniejsze znaczenie, tu po prostu trzeba dać dużo pary na ten bolec ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Obstawiam, że sam algorytm AF ma dużo mniejsze znaczenie, tu po prostu trzeba dać dużo pary na ten bolec

a ja sie nie zgadzam. Jak patrze na deela (w nim najbardziej odnazone sa slabosci af Pentaxa :-P ) to widze, ze aparat najpierw kreci, potem sprawdza, potem mysli, potem dalej kreci - wcale nei wykluczone, ze dzieje sie to z predkoscia czytania tego tekstu lub wolniej ;] No i to jest moim zdaniem wlasnie slabosc algorytmu. Dlaczego nie moze on dzialac tak, jak nastawianie reczne, czyli caly czas kontrolowac ostrosci? Zobacz co sie dzieje, gdy af ustawia ostrosc w ciemnosciach z doswietleniem lampa: mryga i w tym czasie oblicza sobie korekte, gasi swiatelko i dopiero kreci obiektywem, dalej znow sobie przyswieca, zeby sprawdzic, jak bardzo sie pomylil ;] i tak do skutku, najczesciej kilka razy, w koncu trafia, to fakt. Ale dlaczego nie moze krecic jednoczesnie ze swieceniem? Baterii nie starczy? no bez przesady, to ja mu wloze cr5 - tez by nie starczylo? nie sadze. Po prostu algorytmy sa do dupy albo brakuje logiki w elektronice do obslugi wszystkiego na raz - w dzisiejszych czasach to kpina.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No tak, to taka cecha pentaxa, że się AF jąka :) Teoretycznie mógłby (chyba) wprowadzać poprawki na bieżąco, ale robi to dopiero na końcu. Nie wiem, dlaczego tak jest, pewnie ma to jakieś uzasadnienie. Z tym, że w kasetce działa to już całkiem sprawnie (dla mnie wystarczająco), w kadyszcze jeszcze sprawniej... Więc stąd wnioskuję, że obecnie główną barierą jest jednak wydajność napędu (w DL-u może jeszce nie :-) ). Sam algorytm obliczania, ile kręcić, polega na obliczeniu przesunięcia fazy. Jest to matematycznie bardzo prosta operacja, jeśli procesor aparatu radzi sobie z kodowaniem jpg-ów w sekundę, to powinien to robić w niezauważalnie krótkim czasie. Powinien - ale kto go tam wie ;-)

A w ciemności to się w ogóle cieszę, że AF działa :-) Nie wiem jak inne systemy radzą sobie w nocy, pewnie lepiej. Wybierając kasetkę byłem po kuracji hybrydą - w tej sytuacji to i tak dla mnie rakieta. W ogóle - piersze słowa znajomych "kompaktowców", którym daję się pobawić kasetką - "ale to szybkie". Więc nie przeszkadza mi, że są szybsze :-) Niech lepiej pokażą mi inny system z SR działającym z Heliosem M44 :mrgreen:
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Dziękuję wszystkim za komentarze.
Co do AF, to jest szansa, że sklep zdobędzie Sigmę na oba bagnety. Wtedy będę mógł porównać AF w Pentaxie i Nikonie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach