marcin711  Dołączył: 08 Sty 2007
argawen napisał/a:
Wydaje mi się, że Sandisk Ultra II wystarczy. Mam dwie takie i są wystarczające.


dzięki w zupełności wystarczy, właśnie taką kupiłem

pozdro Marcin.
 
andyg75  Dołączył: 15 Sty 2007
No i wreszcie mam swoją kasetkę z kitem:-D :-D :-D szkoda, że na razie nie mam kiedy jej za bardzo potestować, ale nie długo weekendzik to się pobawię. Dzieki wszystkim za porady w sprawie pamiatek, kupiłem Extereme III (nie było Ultra II a jakąś musiałem wziąść) i nawet dość szybko zrzuca, tak przynajmniej mówi kumpel, który w swojej kasetce ma kingstony.
Teraz czas na szukanie filtrów polaryzacyjnego i UV (przydadzą się jak się lato zrobi) i to nie w cenach sklepowych bo 200 za filtr to juz lekka przesada :-x
Pozdrówki ;-)
 
hoborg  Dołączył: 26 Sty 2007
Witam,

Jestem nowy na tym forum, choć od pewnego czasu już je czytuję.
Niedawno stałem się posiadaczem K100D, a to między innymi dzięki różnym opiniom na temat tego aparatu, które znalazłem właśnie tutaj.
Mimo iż wcześniej znałem zalety i wady body, to chciałbym jeszcze raz Was o coś zapytać:

1. Jak radzicie sobie z WB?
Pierwsze rozczarowaniem (po przesiadce z hybrydy) był właśnie WB. W mieszkaniu, przy mieszanym świetle, lub słabym świetle AWB całkowicie bezużyteczny. Myślałem, że AWB delikatnie się myli, ale w więszkości przypadków zdjęcie wychodzi pomarańczowe (jpg) i nie można go już uratować.
Trochę lepiej jest przy manualnym ustawieniu WB. I tu właśnie pytanie do Was. Względem jakiego koloru korygujecie WB? Czy jest to biały przedmiot, czy jednak szary. Robiłem testy i nie uzyskałem jasnej odpowiedzi. Czasami bardzo ładnie ustawiało się na bieli a czasami lepiej było na szarym. Najgorsze jest światło mieszane. Nawet po prawidłowym ustawieniu WB, wystarczy że obiekt się przemieści ;) i już kolory na zdjęciu są przekłamane. Najgorsze w tym wypadku są chyba żarówki energooszczędne - zdjęcia wpadają w zieleń - już chyba wolę pomarańczowy :)

2. Jak ratujecie jpg?
Czy macie jakiś program, najlepiej darmowy, który pozwala na uratowanie jpg wykonanych ze złym WB? Wiem, że najlepiej robić raw'y i potem je wywołać, bo w jpg to można jedynie delikatnie poprawić całe zdjęcie.

3. AWB a firmware
Skoro aparat wywołuje rawy by zrobić z nich jpg, to czy myślicie, że Pentax wypuści frmware ze zmienionym algorytmem ustawiania AWB lub chociaż możliwośc korygowania ustawień WB np. za pomocą skali w Kelwinach? To pytanie teoretyczne, bo przecież nikt z nas nie jest wróżką, ale może ktoś z Was zna przyczynę, dlaczego Pentax nie mógłby tego zrobić.

I to chyba tyle. Testuję też różne ustawienia pomiaru AE, ale spostrzeżenia i pytania opiszę innym razem :)

Żeby wnieść jeszcze coś do innych spraw poruszanych na forum to napiszę, że zużycie baterii w mojej kasetce zależało od rodzaju ogniw.
Zwykłe baterie ok 100zdjęć.
Akumulatorki Ni-MH: tu zależy jakie. Trzyletnie firmowe (nie pamiętam teraz jakie) o pojemności 2200 odmawiały pracy po kilku(nastu) zdjęciach. NoName 1600 starczyły na ok 300zdjęć.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
hoborg napisał/a:
Jak radzicie sobie z WB?
Szara karta, ale proponuje robić w Rawach. Nie bedziesz miał problemu z poprawą WB. Zaczynając zabawę z DSLR jeszcze nigdy nie robiłem w jpg, zawsze RAW. Ale oczywiście to nie jest przymus :-) .
hoborg napisał/a:
Pentax wypuści frmware ze zmienionym algorytmem ustawiania AWB lub chociaż możliwośc korygowania ustawień WB np. za pomocą skali w Kelwinach?
Zrobił to, ale w K10D..
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
hoborg, nie ma przebacz, w lustrzance dawaj w RAW-ach :-) Poza tym, ja nie bawię się w ręczne ustawianie na karkę, tylko ustawiam w menu na "żaróweczkę" i koniec. Wychodzi w 90% dobrze, w pozostałych - po to mam RAW-y. Automatyczny balans bieli to i tak kiepskie rozwiązanie - w skomplikowanej scenie, np gdy w kadrze znajdzie się jakieś żródło światła, albo gdy nie będzie w niej białych elementów - da Ci dla każdej klatki inny np odcień skóry (bo leci po średniej), i to jest dopiero zabawa :-/

Podsumowując - w ratowanie JPG bawiłem się, jak miałem hybrydę (tzn jeszcze mam, bo nie sprzedałem ;-) ) JPG, pomijając balans bieli, utnie Ci wszystkie informacje w cieniach do zera. JPG ma 8bit/kanał - RAW-12. W kasetce nie zrobiłem jeszcze ani jednego zdjęcia w jpg, nawet nie wiem, jak one wyglądają, szkoda sprzętu :-)

Co do akumulatorków - GP 2500 trzymają od początku zakupu, jakieś 400zdjęć z podglądem - i nie chcą paść. Kup dobrą ładowarę, zobaczysz różnicę.
 

bartek_ra  Dołączył: 04 Lut 2007
Witam wszystkich!

Jestem tu pierwszy raz (w roli piszącego) więć na początku chciałem się przywitać :-)
Wczoraj stałem się szczęścliwym posiadaczem "kasetki" :mrgreen: i od razu mam kilka pytań. Otóż niepokoją mnie dziwne dźwięki jakie wydobywają się z mojego body. Trudno to opisać, ale po przyłożeniu ucha do body słychać coś co można by porównać do kakofoni dźwięków generowanej przez modem podczas łączenia lub Commodore C64 podczas ładowania danych z tasiemki. Te dźwięki towarzyszą pracy autofokusa i zapisu zdjęcia na karcie - potem cisza. Tak jakby słychać było elekltronikę.
Czy to jakiś niepokojący objaw który kwalifikował by sztukę do wymiany czy wasze sprzęty też tak mają?

I druga sprawa - możecie polecić gdzie kupić dobrą (dającą się w miare łatwo zakładać i wykręcać) przejścówkę na M42?? Na allegro coś chwilowo nic nie ma :-(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Słabo szukasz
http://www.allegro.pl/ite...nczonoscia.html
Wyłącz SR i słuchaj ponownie.
 

bartek_ra  Dołączył: 04 Lut 2007
...ale wczoraj tej aukcji jeszcze nie było ;-) - dzięki!
Odnośnie tych dziwnych dźwięków to faktycznie - bez SRa są sporo cichsze ale nie giną - ciągle są. Przy krótkich czasach efekt jest praktycznie całkowicie niezauważalny ale jak w grę wchodzą sekundy to coś tam ze środka słychać.
Ale rozumiem, że tak ma być... :?:
W sumie nikt ucha do body podczas robienia zdjęć nie przystawia ;-)
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
I ja kupiłem k100 i od razu wróciła do sklepu z powodu uszkodzonych pikseli na matrycy.
Dziwny jest ten RAW ,otwieram go w celu obróbki a obrazek tak wygląda że nic przy nim robić nie trzeba,odpowiedni kontrast,wysycenie barw ,rozpiętość tonalna,jak otworzyłem raw z sigmy to obrazek blady był i po swojemu go obrabiałem,a ten gotowy od razu. Zapisałem jako tif i na oko identyczny jest jak to samo ujęcie w jpg,no niech mi to ktos wytłumaczy,jakie korzyści z tego raw ?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
folab, bo możesz (ale nie musisz) go obrabiać bez znaczącej utraty jakości.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Zapisałem jako tif i na oko identyczny jest jak to samo ujęcie w jpg,no niech mi to ktos wytłumaczy,jakie korzyści z tego raw ?

Proponuję przyjrzeć się wątkom na temat RawChallenge :-) W skrócie - jpg wyczyści Ci tzw "zbędne" informacje - tzn one są zbędne, jeśli nie chce się z tym obrazkiem nic robić, bo w aparacie wyszedł ok. Ale jak np niedoświetlisz, albo balans bieli Ci nie trafi, to potem zabawa z takim jpg wyciągnie Ci masę syfu zwanego ładnie "artefaktami", a w cieniach to już się okaże, że nic nie zostało. Jak dla mnie - szkoda ujęć, które pójdą do kosza na focenie w jpg - zawsze może się pomylić albo aparat, albo fotograf. Raw daje Ci szansę na skorygowanie tej pomyłki.

[ Dodano: 2007-02-05, 11:52 ]
Poza tym to nawet nie musi być nieudane zdjęcie - czasem np chcesz zrobić high key, przyciemnić niebo, albo trzasnąć jakiś montaż - jpg szczególnie do tego drugiego słabo się nadaje - wszystkie "magiczne różdżki" i "magnetyczne pałki" haczą się o artefakty jpg.

I jeszcze jedno mi się przypomniało - algorytmy "wywołujące" w oprogramowaniu na komputerze są najczęściej zdecydowanie lepsze niż te w aparacie - procesorek tam przecież słabiutki. Choćby rozdzielczość wyjdzie lepsza z powodu lepszej interpolacji, mora mniejsza, nie mówiąc już, że odszumianie z oryginału daje lepsze efekty...

Dużo tego :-)
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
to znaczy że program dostarczony z aparatem do takiej obróbki się nie nadaje,małe zdjęcie pokazuje i możliwości programu niewielkie.
A może zamienić na tif i w ps bawić się.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
to znaczy że program dostarczony z aparatem do takiej obróbki się nie nadaje,małe zdjęcie pokazuje i możliwości programu niewielkie.

Hm, no szczyt marzeń to to nie jest, ale coś tam się da zrobić.
Cytat
A może zamienić na tif i w ps bawić się.

To dobry pomysł, ale tiff koniecznie 16bit/kanał.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wielkość podgladu w programie jest konfigurowalna.
 
jawu  Dołączył: 08 Lut 2007
Witam
Kilka dni temu przesiadłem się z małego kompaktu na K100D :)
Mam takie pytanko, czy możliwy jest podgląd "na żywo" na wyświetlaczu LCD tak jak w kompaktach? Słyszałem, że w D70 można sobie taki podgląd włączyć, jednak jak narazie w K100D nie znalazłem takie opcji :(
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
jawu napisał/a:
Słyszałem, że w D70 można sobie taki podgląd włączyć, jednak jak narazie w K100D nie znalazłem takie opcji

w D70 nie ma takiej mozliwosci. Generalnie w lustrzankach (w tym we wszystkich Pentaksach) czegos takiego nie ma - olek zrobil to w jakims modelu, ale to tylko wyjatek potwierdzajacy regule, ze duzy wizjer optyczny w lustrzance to podstawa.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jakby to wygladało, człowiek z lustrzanką wyglądający jak zombi :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
l_uka napisał/a:
wyjatek potwierdzajacy regule, ze duzy wizjer optyczny w lustrzance to podstawa.
i tego się trzymajmy!
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jawu napisał/a:
możliwy jest podgląd "na żywo" na wyświetlaczu LCD tak jak w kompaktach?
W lustrzankach nie ma tego i dzięki temu mają dużo szybszy tzw. shutter lag czyli reakcję aparatu na naciśnięcie spustu migawki.
 
jawu  Dołączył: 08 Lut 2007
wydaje mi się, że taki podgląd mógłby być czasem pomocny, np. przy makrach robionych w dziwnych pozycjach :)
ale na osłodę jest przecież podgląd przy głównym włączniku
dzięki za szybką odpowiedź

chciałem jeszcze spytać co myślicie o obiektywie Tokina ATX 80-400mm 1:4.5-5.6
ciężko znaleźć jakąś polską recenzję, ale z tego co zauważyłem to obiektywy Tokina należą do jednych z lepszych
i przyznam się, że zamówiłem taki obiektyw w komisie fotograficznym...
nie będę tego żałował?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach