Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Pytanie do praktykow uzywajacych plesniakow i trybu M
Sa sobie na pokretle takie "programy tematyczne":

Normal - Standard full auto
Portrait - Reduces depth of field, may decrease sharpening
Landscape - Increases depth of field, sharpening, and saturation
Macro - Increases sharpening
Moving Object - Increases shutter speed to freeze motion
Night Scene Portrait - Combines flash with long exposure time
Flash OFF - Like Normal, but without flash

Leń jestem :mrgreen: i nie chce mi sie testowac kolejno na kicie i exifach, wiec moze ktos juz to analizowal - jak te tematy maja sie do trybu M czyli manual, tzn. chcialbym poznac jak indywidualnie podchodzicie do tematu gdy jest np. tryb M i szklo manualne: jakie wielkosci parametrow "co i gdzie" ustawiacie dla sytuacji fotograficznej jak z programow, czyli kolejno:

- normal,
- portet,
- krajobraz,
- makro,
- poruszajace sie obiekty,
- sceny nocne.

Czy ma to ktos ladnie usystematyzowane?
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
a nie możesz pobawić się pokrętełkami i zobaczyć, co przy poszczególnych trybach ze szkłem niemanualnym aparat Ci proponuje?
poza tym, u mnie w instrukcji, były przykłady :-)

własnooczne przekonanie się najbardziej zapadające w pamięć
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Tok'Ra napisał/a:
Czy ma to ktos ladnie usystematyzowane?


Ja tam się nie znam, zdjęć nie robię (tylko fotki cykam) i w ogóle. Ale te programy tematyczne jakoś w ogóle do mnie nie przemawiają. Tylko M, A czasem Tv ;-)
I oczywiście reguły sztywnej nie ma, bo zawsze "zależy". Generalnie to do krajobrazu raczej przymknąć przysłonę i "podbić" kolory (lekko niedoświetlić), do portretu raczej przysłonę otworzyć (coby GO była niewielka i tło ładnie rozmyło), do poruszających się obiektów raczej czas ustawić króciuśki (tak 1/400" albo i krócej) i do tego jakoś przysłonę dobrać. Z nocnymi to osobna zabawa ;-) Na makro się nie wyznaję. W ogóle się nie wyznaję, tylko tak sobie piszę, żeby więcej postów naprodukować. Więc już kończę i niech się mądrzejsi wypowiedzą :-p
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Hm, ale koniecznie akurat M? Poza tym, to w sumie to ja np nie kojarzę ustawień z sytuacją - portret, krajobraz... nie, nie. Po prostu wiem, co daje czas i przysłona i zapodaję pod efekt, jaki chcę, nie pod sytuację... Więc - najczęściej i tak focę na P + ew. korekcja ev :-) Jak "widzę" dany motyw z małą głębią, to tryb Av i większa dziura. Jak coś się porusza, a ma nie wyjść rozmazane, to Tv i krótki czas. M mnie nieco przerasta - w sumie, to samo można uzyskać proprytetem czasy/przysłony + korekcją - dla mnie bardziej intuicyjnie. Mam niby praktykę z Zenka z selenem, ale z ulgą powitałem te "nowoczesne" wynalazki Av, Tv, +-ev i nie chcę wracać. Daje mi to pełną kontrolę przecież tak czy siak, tylko wygodniej.

Flasha unikam w ogóle jak ognia, więc tryb "Flash off" mam niejako na stałe :-) Zielonego i Tematycznych nie używałem jeszcze i chyba już nie będę...
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
cotti napisał/a:
a nie możesz pobawić się pokrętełkami i zobaczyć, co przy poszczególnych trybach ze szkłem niemanualnym aparat Ci proponuje?
poza tym, u mnie w instrukcji, były przykłady :-)

własnooczne przekonanie się najbardziej zapadające w pamięć


Hmm... mam zrezygnowac ze slodkiego lenistwa, ze wspanialego stanu nieswiadomosci, co robilem do tej pory źle? :mrgreen:
Po polrocznym foceniu na intuicje wolalbym poznac podstawy uzasadnione techniczne - kiedy co i do czego ma zastosowanie, oraz jak :roll:
Domagam sie tabelki FAQ :mrgreen:
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
Eeeeee... nie lepiej robić tak, jak piszą moi znamienici przedmówcy? :)

Ja trenuję wszystko, na co aparacik mi pozwala....
Przetrenowałem już "tematyczne" (zielone) oraz "scn"....
Dużo czytam.... i sprawdzam "on-line" jak to w praktyce wychodzi.
Teraz jest na to czas, wkrótce pogoda dopisze (poznikają szarości) i wyruszę w plener "sprawdzić się" :)

Tobie Tok'Ra też tak radzę :)

Pozdrawiam
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tok'Ra napisał/a:
jakie wielkosci parametrow "co i gdzie" ustawiacie dla sytuacji fotograficznej jak z programow, czyli kolejno:
ja nie używam wogóle tematów. Czekajcie, muszę sprawdzić czy mam takie? Sprawdziłem, mam. Ale po co? Tryb M, szkło M i wszystko ręcznie-balans, ISO, ostrość (heh wiadomo). Dla mnie moglyby nie istnieć tematyczne. Zbędny balast na pokrętle (zresztą jak już mówiłem, moje pokrętło aż do nich nie dociera ) :mrgreen:
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
A ja mam tak: ISO 200 na stale, chyba, ze wyzsza potrzeba. Av i Tv tylko. Znając zależności jednego od drugiego, prawie zawsze 'mieszam' pokretlem. Włączając aparat mam Av z f8 na start. Potem, decyzja kreatywna - o co cho? I patrze w wizjer. Jesli czas przekracza mozliwosci mojej kowalej ręki, zmieniam. Jesli nie mogę znaleźć kompromisu, zmieniam ISO (z bólem).

Ktoś chce zasponsorować SMC 12-24 dla biednego amatora? ;) Obiecuję duże banery gdziekolwiek sie pokażę (wynajmę taksówkę) :)
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Cytat
ja nie używam wogóle tematów. Czekajcie, muszę sprawdzić czy mam takie? Sprawdziłem, mam. Ale po co? Tryb M, szkło M i wszystko ręcznie-balans, ISO, ostrość (heh wiadomo). Dla mnie moglyby nie istnieć tematyczne. Zbędny balast na pokrętle (zresztą jak już mówiłem, moje pokrętło aż do nich nie dociera )


to prawda najlepiej żeby było same Tv, Av,M i B no i ewentualnie z 4 zaprogramowane przez usera uwzględniające balans bieli, czasy i całą resztę ....
Fajnie Sośmiacz w A100 wymyślił z tym pokrętłem co się nim WB, iso i takie tam ustawia :P
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
[quote="TomiTom"]
Cytat

to prawda najlepiej żeby było same Tv, Av,M i B no i ewentualnie z 4 zaprogramowane przez usera uwzględniające balans bieli, czasy i całą resztę ....
Fajnie Sośmiacz w A100 wymyślił z tym pokrętłem co się nim WB, iso i takie tam ustawia :P


OK - to z innej beczki - podajcie mi prosze Wasze propozycje 4 szybkich ustawien usera, gdyby takie parametry mozna bylo wpisac do aparatu ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tok'Ra, proszę bardzo, wszystko w trybie M :
1) ISO 200/ f2/ 250 dla szkła 77
2) ISO 200/ f22/ 1.5" dla szkła 77 + pierścienie
3) ISO 200/ f4/ 90 dla szkła M200
4) ISO 200/ f4/ 125 dla szkła M135

Proszę nie pytać dlaczego tak a nie inaczej :!:

(każdy pewnie będzie miał indywidualne, więc się nie sugerować :!: i jakby co pretensje zepsutych fotek do siebie kierować :mrgreen: )

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref, - dlaczego taak?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Fafniak, mówiłem nie pytać, każdy ma swoje tajemnice, kucharz, rzemieślnik, fotograf... :-P :mrgreen: :-B [dobra, zmieniłem, żeby zamieszania nie było :mrgreen: ]
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Dlaczego mam silne wrazenie, ze wiekszosc dobrych fot powstaje tylko przez przypadek? :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach