Rumpel  Dołączył: 08 Lut 2007
Najjaśniejszy wizjer w pentax`ie
Witam
Mam taką prośbę, chcę zakupić manualnego pentaxa, tylko że priorytetem nie jest wielkość wizjera ( to mam w analogowym OM2 ) , a jasność . Proszę więc forumowiczów o radę - który z manualnych korpusów Pentaxa, ma w standardzie najjaśniejszą matówkę ?
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
z tego co mi wiadomo to LX, następnie chyba MX a dalej już mi nie wiadomo :-)
z doświadczenia wiem, że mając podpięte 50mm 1.4 i patrząc jednym okiem przez MX'a a drugim okiem zwyczajnie na jakąś ścianę, to różnica w jasności jest minimalna.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hakro napisał/a:
następnie chyba MX


ME Super ma nieco jaśniejszy.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
ME Super ma jaśniejszy wizjer niż OMki (1 i 2) z seryjnymi matówkami (typ 1-x).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
spirit napisał/a:
ME Super ma jaśniejszy wizjer niż OMki (1 i 2) z seryjnymi matówkami (typ 1-x).


Muszę sprawdzić, bo nie uwierzę na słowo :evilsmile:
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Należy jeszcze brać pod uwagę Z1p oraz SFX`a, obydwa bardzo jasne - w wolnej chwili porównam zakładając ten sam obiektyw, ale wydaje mi się że MEs nie ma od nich jaśniejszego obrazu w wizjerze, co najwyżej taki sam. Podobnie jest z porównaniem MEs i MX`a - powinny być tej samej jasności, bo identyczne pryzmaty, ale MX miał wymienne matówki, ja już nie mam podstawowej, tylko całą gładką która sprawia wrażenie minimalnie ciemniejszej, bo nie jest "sztucznie" rozjaśniona Fresnelem. W sumie trudno jednoznacznie stwierdzić który wizjer jest ewidentnie jaśniejszy (kiedy różnice są małe), bo dodatkowo ocenę psuje powiększenie, zazwyczaj różne w różnych modelach.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Kotos wczesniej pisal ze Ricoh XRP jest bardzo ciemny, tuaj piszecie, ze MX ma jasny wizjer. Ja juz zglupialem.

Z moich obserwacji wynika, ze Ricoh XRP ma duzo jasniejsza matowke niz MX, co w ogole przeczy wyczytanym tu komentarzom. Dziwne.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Yeti napisał/a:
Podobnie jest z porównaniem MEs i MX`a - powinny być tej samej jasności, bo identyczne pryzmaty


Sądzę, że pryzmaty mogą być jednak inne, bo wizjery tych dwóch aparatów mają inne parametry (obszar i powiększenie).

Ja mam w obu aparatach matówkę z rastrem i pseudo-dalmierzem, i jak założę 28/2.8 (który jest najciemniejszym z moich obiektywów) to MX jest zauważalnie ciemniejszy.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
DDspeed napisał/a:
pryzmaty mogą być jednak inne

mogą być inne, ale w serwisie w Gdyni powiedziano mi że to jest to samo, poza tym jest to ta sama seria aparatów, więc czy opłacałoby się produkować różne pryzmaty? Ale pryzmat to nie wszystko, decyduje także układ optyczny za pryzmatem, który pewnie jest inny, bo są inne powiększenia. Jednak jeśli chodzi wyłącznie o jasność, to chyba matówka jest najważniejsza, chociaż twierdzę uparcie że najjaśniejsza matówka nie oznacza wcale najlepszego nastawiania na ostrość. Dlatego dawno już temu w MX`ie wstawiłem całkowicie gładką matówkę, jak pisałem jest ciemniejsza od tej z rastrem, ale za to jak dobrze nastawia się ostrość bardzo krótkimi ogniskowymi!
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jakby co, to porównałem P6x7 ze standardową matówką oraz MF-F (to samo w sumie co ME-S) ze standardową matówką. "Na oko" to MEF jaśniejszy.
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
Dzerry ma LX-a z jakąś megajasną matówką... Może PW do niego jeśli sam tego wątku nie zauważy? O ile ten aparat w ogóle wchodzi w grę (trochę drogi jak na manuala).
 

KITT  Dołączył: 28 Lip 2008
lRem napisał/a:
(trochę drogi jak na manuala)

Drogi tzn ok.? Bo jeszcze nie widziałem, żeby ktoś się pozbywał.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Hehe, no to specjalna wersja :-P ale taką dla "ubogich" widziałem raz na aledrogo za nieco ponad tysiąc :mrgreen:
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
No generalnie tysiak do dwóch, zależnie od fazy księżyca chyba.

[ Dodano: 2009-03-04, 23:40 ]
BTW: spojrzałem właśnie na ebay, na frazę LX można znaleźć takie kwiatki:
Cytat

Pentax P30N 35mm KA SLR Camera like K1000 LX
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
thrackan napisał/a:
KITT, http://cgi.ebay.pl/ws/eBa...77666%26fvi%3D1

Dżizas, ładny...

Choć ja wolę czarne sztuki... :-)
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
SQ6GIT napisał/a:
thrackan napisał/a:
KITT, http://cgi.ebay.pl/ws/eBa...77666%26fvi%3D1

Dżizas, ładny...

Choć ja wolę czarne sztuki... :-)


Zakup nr.1 po wygranej w totka :mrgreen: .
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Mam matowki wypuszczone razem z LX2000 - SC-69 i SG-60. Ktos to kiedys mierzyl i moze i sa jasniejsze, ale tak naprawde w graniach bledu pomiaru - ponizej 1/6 EV. Nie zmienia to faktu, ze zaraz po zalozeniu sprawiaja wrazenie jasniejszych, obraz jest bardzo kalrowny i "crispy". Matowki od LX mozna zakladac do MX'a - trzeba tylko wprowadzic +1/2 EV korekty. Robi sie zdecydowanie jasniej, jednak szkla ciemniejsze od 3,5 zaczynaja "winietowac" na matowce.
 

A1k1  Dołączył: 15 Gru 2008
Miałem swego czasu Z-1 i matóweczkę ma super. Może nie jest najjaśniejsza ale ostrośc sie ustawia bardzo dobrze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach