PK  Dołączył: 24 Maj 2008
[pomocy] Padła migawka w Zenicie ET
Historia choroby: Na początku wszystko było w normie, potem zaczęły się pojawiać nienaświetlone klatki (->). Po którymś zwolnieniu migawki przestało podnosić się lustro. Pół biedy- później poszła jeszcze migawka- coś jakby naciąg puścił (?)- teraz ani drgnie....

Aparat używany jako pamiątka ;-) , do serwisu oddawać raczej nie chcę (równie dobrze mogę kupić nowy...), a chciałbym, żeby Zenek sprawiał chociaż wrażenie sprawności.
Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jak się zabrać do naprawy (i większych szkód nie narobić)?
z góry dziękuję.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Proponuję darować sobie ten temat. Gra niewarta świeczki. Zenit jest niby prosty, ale za dużo dłubaniny - jeśli nigdy tego nie robiłeś, to zostanie Ci garstka śrubek i kupa nerwów. ;-)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
dłubanina mnie nie przeraża. (Jej konsekwencje- tak.) Czasem trzeba zażyć trochę manualnej rozrywki (niektórzy w tym celu majstrują coś w samochodach...) ;-) Raczej zenkowi nie popuszczę.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Właściwie to niczym nie ryzykujesz. Poodkręcaj gałki z górnej płyty. Pamiętaj, że nakrętka nad dźwignią naciągu ma "lewy" gwint. W środku mogło "paść" wszystko. Sprawdź, czy roletki migawki są napięte, czy luźne - czasami puszcza klej mocujący tasiemki drugiej roletki do bębna. Mechanizm podnoszenia lustra sprzężony jest trybikiem z roletą i lustro podnosi się przez obrót takiego kółka pod nim i wymyk bolca ślizgającego się po jego krawędzi. Jeżeli "poszło" podnoszenie lustra, to jest to na 100 proc. związane z pracą migawki. Jak masz "cyfranką" to rób zdjęcia poszczególnych etapów rozbiórki i znacz ryskami wzajemne położenie poszczególnych elementów. Obawiam się, że bez przyrządów (jeśli naciąg roletek się rozregulował) niewiele poradzisz - możesz nie uzyskać właściwych czasów. Ale cóż, powodzenia. Przynajmniej zobaczysz jak to pracuje i co jest w środku :-)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Dzięki wielkie. :-B :-B
Co do mocowania samego układu migawki w ramie korpusu, z tym, jak podejrzewam, będzie największy problem. O ile się orientuję, jest tam kilka śrubek mających "bliskie kontakty" ze sprężynami (są zabezpieczone takimi półksiężycowato wciętymi nakrętkami). Wydaje mi się, że mogą mieć one coś wspólnego z regulacją naciągu... Pytanie: wykręcać czy zostawić na miejscu?
technik219 napisał/a:
bez przyrządów

słyszałem o samoróbkach podłączanych do karty dźwiękowej komputera. Spróbuję poszukać w sieci... (o ile będzie po co :-> ).
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
W Lublinie masz zakład naprawczy sprzętu foto . Można wyjąć migawkę ale pod żadnym pozorem nie reguluj i nie odkręcaj wkrętów już po odbezpieczeniu (zdjęciu osłonki od spodu ) . Gdzieś w internecie krąży opis rozbiórki i montażu Zenita TTL . Ale szybciej zdrowiej dać go do podklejenia pasków migawki do zakładu który w Lublinie istnieje , a przynajmniej istniał
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
pawel1967 napisał/a:
W Lublinie masz zakład naprawczy sprzętu foto . Można wyjąć migawkę ale pod żadnym pozorem nie reguluj i nie odkręcaj wkrętów już po odbezpieczeniu (zdjęciu osłonki od spodu ) . Gdzieś w internecie krąży opis rozbiórki i montażu Zenita TTL . Ale szybciej zdrowiej dać go do podklejenia pasków migawki do zakładu który w Lublinie istnieje , a przynajmniej istniał


A ekonomia? Skoro w miarę dobry Zenek kosztuje 80 złociszów max, a naprawa będzie kosztowała ze dwie stówki? Chyba, że jesteś z nim emocjonalnie związany... ;-)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
//puszka i tak jest pamiątką. (w amoku można sprzedać na części, ale daleko mi do tego).
technik219 napisał/a:
emocjonalnie związany

trochę przesada, żeby zaraz emocjonalnie.... :roll:
 
danuta  Dołączyła: 20 Kwi 2009
Drogi techniku219, mam ten sam problem co PK ale ni jak nie mogę odkręcić gałek na górnej płycie aparatu, a podpowiedz o lewoskręcie zdecydowanie za lakoniczna, PK się udało ale ja czuje się jak w kosmicznej zagadce. Aparat to zenit et, już nawet nie chodzi o naprawę ale o te wstrętne gałki, których nie mogę ruszyć
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Co prawda, dawno już żadnego Zenka nie rozkręcałem, ale ta nakrętka z dwoma otworkami na wierzchu gałki z dźwigną naciągu odkręca się w prawo. Poczekaj, nie "mocuj" się z nią, jutro jeszcze sprawdzę. Gałka pod pokrętłem zwijania powrotnego nie powinna sprawiać problemów.

[ Dodano: 2009-04-21, 09:55 ]
Wszystko jest tu - poniżej. Niestety, musisz poprosić znajomego rusycystę o przetłumaczenie (jeśli sama "nie razbirajesz bukw" :-) Miałem racę - ta "zakrętka ma gwint lewoskrętny i należy ją odkręcać w prawo - zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jak piszą - przy naciągniętej migawce.
http://phototech.by.ru/camera/zenit-em.shtml
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Pod dzwignią naciągu rozkręcasz prosto , pod korbka zwijania powrotnego jest lewy gwint . Musisz wsadzić jakąś grubą pensetę i mocno pociągnąć . Ta śruba jest mocno zakręcona . Do rozkręcenia i skręcenia zenita służyły kiedyś fachowcom trzy specjalistyczne klucze
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
pawel1967 napisał/a:
Pod dzwignią naciągu rozkręcasz prosto , pod korbka zwijania powrotnego jest lewy gwint . Musisz wsadzić jakąś grubą pensetę i mocno pociągnąć . Ta śruba jest mocno zakręcona . Do rozkręcenia i skręcenia zenita służyły kiedyś fachowcom trzy specjalistyczne klucze

Ależ, co ty, królu złoty. Korbka ma normalny - prawy - gwint. Gdyby był "lewy", to podczas zwijania powrotnego korbka by się odkręcała ;-)
 
danuta  Dołączyła: 20 Kwi 2009
Drodzy Panowie jesteście królami wieczoru wieczoru, zaczyna się rozjaśniać na tym czarnym "zenitowym'' niebie. Dziś odrobinę grzebałam ale znowu nic, a teraz twoje informacje na pewno się przydadzą, instrukcja po rosyjsku jesteś na pewno szpiegiem KGB, jeszcze raz dziękuję za pomoc najserdeczniej. Całuski
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Ałganow to mój kumpel :mrgreen:
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Pod dzwignią powrotu masz jeszcze jedną śrubę - ten spód do którego przytwierdzona jest dzwigienka powrotu to śruba . Pod karbowanym pokrętełkiem inaczej
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Znalazłem ostatnio coś takiego:
http://www.xs4all.nl/~tomtiger/index.html
- wciąż nie wyczerpuje tematu, ale trochę się można dowiedzieć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach