jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
darkduch, ale mówimy o wolnych lampach studyjnych, a nie lampie na stopkę, bo ta jest wolna tylko na pełnej mocy - zmniejszenie mocy jest realizowane poprzez skrócenie błysku, więc osiąga ona czasy niedostępne najdroższym ultraszybkim lampom studyjnym... HSS nie mrozi ruchu, bo lampa świeci podczas całej podróży kurtyn, dokładnie tak jak wolna lampa studyjna, tyle, że jest to seria ultraszybkich błysków...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
darkduch napisał/a:
Bez HSS czas na 1/180, światło zastane było ale wpływu nie zauważyłem.

ale to jest czas synchronizacji - a jak rozumiem z flesza waliles - jezeli tak to czas ekspozycji byl znacznie krotszy

moje zdjecie robione bylo przy swiatle ciaglym
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
jaad75, Fafniak, ahh no ja zrozumiałem że chodzi o zdjęcia przy świetle błyskowym, wybaczcie mój błąd.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
no chodzi o zdjecia przy swietle blyskowym.... :roll: teraz juz nie rozumiem kompletnie :shock:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
darkduch, wlasnie chodzi o zdjęcia w świetle błyskowym - tylko błysk błyskowi nierówny... :-)
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Stanąłem ostatnio przed podobnym problemem - jak wzbudzić lampy zewnętrzne w trybie hss? Oto co wymyśliłem: na ebayu z chin można kupić receivery radiowe posiadające również wzbudzanie przez światło błysku oprócz radia ( http://stores.shop.ebay.c...634Q2ec0Q2em322 ). Oczywiście im mniejsza moc błysku z lampy tym błysk trwa krocej, zatem jesli by zastosować wiele lamp i ustawić każdą na małą moc to może dałoby radę wystarczająco naświetlić matrycę aparatu w czasach migawki powyżej 1/500? Jak myślicie?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
filorp napisał/a:
Stanąłem ostatnio przed podobnym problemem - jak wzbudzić lampy zewnętrzne w trybie hss?

W jakim celu?
filorp napisał/a:
Oczywiście im mniejsza moc błysku z lampy tym błysk trwa krocej

Nie. Błysk typowego monobloku jest dłuższy dla mniejszych mocy, bo energia błysku jest regulowana stopniem naładowania kondensatora. Czas błysku skraca się przy zmniejszaniu mocy dla speedlightów - przy małej mocy czas błysku wynosi nawet 1/32000s...
filorp napisał/a:
zatem jesli by zastosować wiele lamp i ustawić każdą na małą moc to może dałoby radę wystarczająco naświetlić matrycę aparatu w czasach migawki powyżej 1/500? Jak myślicie?

Po co? Do czego chcesz tego użyć?

Nie jestem przekonany, czy rozumiesz o czym jest mowa w tym temacie... :-|
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
nie będę sie kłócił ale
im krótszy błysk tym mniejsze moc (przynajmniej jeśli chodzi o flashe hotshoe) nie uzyskasz odpowiedniej temperatury barw dla lampy poprzez proste zmniejszenie napięcia i prądu dostarczonych do tuby bedzie zbyt czerwono, jesli lampa w ogóle odpali. Aby dać mniejszą energię musisz skrócić czas błysku. Czas który podałeś 1/32000 to bardzo krótko - przeciętny flasz błyska od 1/700 na pelnej mocy do 1/20000 najmniejszej mocy (około).
Chodzi wam o to żeby zamrozić ruch i wystarczająco oświetlić poruszające się kropelki ale ograniczeniem jest czas synchronizacji 1/180s. W trybie hss można skróić czas migawki ale kosztem załapania się tylko na część błysku jaki daje lampa. Pomyslałem więc może by dało się załapac na część błysku wielu lamp, może nawet niekoniecze jest równoczesne zmniejszanie ich błysku, migawka przecież i tak załapie sie na jakiś interwał ich błysku?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
filorp napisał/a:
im krótszy błysk tym mniejsze moc (przynajmniej jeśli chodzi o flashe hotshoe)

Tylko, że mowa o typowym monobloku (lampie studyjnej zintegrowanej).
filorp napisał/a:
nie uzyskasz odpowiedniej temperatury barw dla lampy poprzez proste zmniejszenie napięcia i prądu dostarczonych do tuby bedzie zbyt czerwono, jesli lampa w ogóle odpali.

Przeczytaj może o sposobach kontrolowania mocy, dla poszczególnych typów fleszy:
http://www.paulcbuff.com/forums/viewtopic.php?t=59
filorp napisał/a:
Aby dać mniejszą energię musisz skrócić czas błysku.

Nie zawsze - patrz wyżej...
filorp napisał/a:
Czas który podałeś 1/32000 to bardzo krótko - przeciętny flasz błyska od 1/700 na pelnej mocy do 1/20000 najmniejszej mocy (około).

To czas błysku podany dla 1/64 mocy, dla starych SB-25/26 Nikona, lampy schodzące do 1/128 mocy będą miały odpowiednio krótsze czasy...
filorp napisał/a:
Chodzi wam o to żeby zamrozić ruch i wystarczająco oświetlić poruszające się kropelki ale ograniczeniem jest czas synchronizacji 1/180s.

Nie jest - przy ultra krótkich błyskach (a już zwłaszcza tych przerywanych elektonicznie jak w speedlightach) nie ma najmniejszego problemu z zamrożeniem ruchu.
filorp napisał/a:
W trybie hss można skróić czas migawki ale kosztem załapania się tylko na część błysku jaki daje lampa.

W trybie HSS, lampa typu speedlight świeci znacznie dłużej, niż w trybie normalnym. Ponadto czas naświetlania całej klatki się nie skraca - krótszy jest tylko czas naświetlania jej kolejno odsłanianych fragmentów, bo szczelina między kurtynami jest węższa. Migawka szczelinowa wogóle średnio się nadaje do mrożenia bardzo szybkiego ruchu...
filorp napisał/a:
Pomyslałem więc może by dało się załapac na część błysku wielu lamp, może nawet niekoniecze jest równoczesne zmniejszanie ich błysku, migawka przecież i tak załapie sie na jakiś interwał ich błysku?

Wciąż odnoszę wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz, ani co chcesz osiągnąć...
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
 
Nie chce mi sie kontynuowac tematu ale gość wyraźnie w linku podanym przez Ciebie pisze o zastosowaniu wielu lamp jako sposobie na skrócenie czasu błysku....
Zapewne jest róznica między róznymi typami lamp jak system AliebBee czy Zeus a pewnie jeszcze inaczej to dzial w róznych typach flashy hot shoe - ja uzywam głównie hot shoe dlatego tylko zapytalem czy to nie byłby dobry pomysł z zastosowaniem wielu flashy - jeśli nie to OK i tak sprawdzę sam... ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Czytaj ze zrozumieniem. Zeus, to system oparty o powerpack/generator - im więcej głowic zapniesz do powerpacka, tym błysk jest krótszy, ale to, czy skraca również przy zmniejszaniu mocy, zależy od jego konstrukcji. AlienBee, to typowe monobloki (takie jak większość chińskich lamp dostępnych w PL) - skręcanie mocy powoduje wydłużenie czasu błysku. White Lightning mają modele hybrydowe, gdzie system zmniejszania mocy jest oparty o przełączanie konsensatorów - stąd na ograniczonej mocy potrafią błyskać bardzo szybko, ale wciąż dużo wolniej niż skręcone speedlighty (czy też hot shoe lub lampy na stopkę jeśli wolisz).
Skręcone flesze na stopkę błyskają bardzo szybko i nie potrzeba robić żadnych trików z migawką - błysk mrozi ruch, a to, czy migawka będzie 1/60, czy 1/180s to tylko kwestia ilosci zastanego jaką chcesz mieć w kadrze. Przy ultrakrótkim błysku wyjście powyżej czasu synchro zawsze spowoduje częściowe naświetlenie klatki. Trick z HSS działa tylko dla wolnych lamp (czas t.5 ok 1/1000s).
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Ok, uległem zjawisku pomieszania pojęć - nie zdawalem sobie sprawy że jest tyle róznych systemów naświetleniowych dających rózne rezultaty jeśli chodzi o elastyczne operowanie czasem naświetlania - myslełem że lampy studyjne to po prostu wieksze i cięższe o wiekszej mocy flashe... Ale chyba nie będę inwestował w oswietlenie studyjne stałe, wole małe flashe ze względu na mobilność...
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Wznawiając temat - czy są lampy studyjne, które oferują opcję fotografowania z czasami do 1/8000? Główny cel to sesje w plenerze w pełnym słońcu.
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
Z Pentaxem nie zejdziesz nawet do 1/200 mimo że dana lampa tak moze, dla mnie jeden z największych minusów naszego systemu
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Do 1/180 raczej... Ale w podobnej sytuacji są Canonierzy, a w Nikonie najkrótszy czas to 1/250 - a to i tak nie wszystkie puszki (np. Nikon 750D ma czas synchro 1/200). Jedną pięćsetną miał D70, ale to przez hybrydową migawkę.
Jeżeli potrzebujesz aż tak krótkie czasu, zaopatrz się w filtry szare - to chyba najtańsze rozwiązanie.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
A w ten sposób ktoś próbował?
Czy np. z Quantuum DualPower 600Ws uzyskam taki efekt? Jak odczytać parametry Czas błysku (t=0.5): 1/1500s – 1/800s w kontekście HSS i fotoceli?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach