zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
Filtry systemu COKIN
Przymierzam się do wejścia w system filtrów COKIN - najprawdopodobniej COKIN P i w związku z powyższym mam pytanie przede wszytskim do użytkowników takich filtrów.
Panowie i Panie:
- czy polecacie wejscie w taki system ?
- Jakie są zalety a jakie wady uzywania takich filtrów ?
- czy warto kupować zamienniki filtrów firmy COKIN, a jeśli tak to jakiej innej firmy ? Chodzi mi przede wszytskim o zachowanie ostrości zdjęcia, ewentualnie o inne cechy które waszym zdaniem przemawiają za lub przeciw używaniu zamienników.
- czy opócz rozmiarów są inne róznice pomiędzy systeme COKIN A i COKIN P ?
Wdzięczny bedę za każdą MERYTORYCZNĄ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: uwagę lub opinię.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak na szybko. Poradnik jest OK - jest tam sporo wyjaśnione. Oprócz wspomnianych w nim wersji A i P istnieje też odmiana X-Pro większa od P. Czy warto takiego systemu używac? To chyba zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.
Ja mam i używam z kilku powodów:
- jeden filtr pasuje na wiele średnicy mocowań filtra w obiektywie. Używam wersji P więc jestem dość bezpieczny nawet jeśli idzie o przyszłe zakupy.
- nie wyobrażam sobie innej metody użycia filtra połówkowego niż filtry prostokątne - tylko tutaj mam możliwość dowolnego ustawienia 'połówki'
- jak zdecyduję, że chce uzyć innego filtra to wymiana trwa chwilę
- duży wybór filtrów
- filtry są w miarę tanie (zwłaszcza biorąc pod uwage średnicę która pokrywają)
Wady? Kilka jest:
- filtry są plastikowe (żywiczne) - wydają się delikatniejsze niż szklane
- nie mają żadnych powłok
- aby szybko się nimi posługiwać trzeba mieć na stałe nakrecony adapter na obiektyw a wtedy nie wszystkie dekielki pasują (odpadają wszystkie które obejmowały zewnętrzną stronę tulejki z gwintem pod filtry). Szkiełko ze średnicą 49mm po nakręceniu adaptera P staje się dość duże co przeszkadza przy pakowaniu do torby
- osłona przeciwsłoneczna to spory i specyficzny klamot - ja nie mam

Co do zamienników to warto zainteresować się firmą Hitech - filtry dobrej jakości a cena rozsądna. Najtańsze są chyba PPL ale najsłabsze jakościowo (równoległość płaszczyzn, twardość materiału, nie pamietam nawet czy są barwione w masie) ale z tego co słyszałem do cz-b oblecą. Podobnież dużo lepsze jakościowo od tego wszystkiego sa filtry Lee ale tu z kolei cena jest dość wysoka.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ja stosowałem Cokina, skończyło się na jednym polarze, zdecydowałem się zmienić na zwykłe ze względu na lepszą jakość i posiadanie w praktyce tylko dwóch średnic pod filtry: 52 i 49mm. Ale rezygnuję z zalet wskazanych przez Maćka. A zalety te można docenić, gdy wykonuje on coś takiego jak w Łebie na plaży (vide ftp pentaxowy, kartoteka, Leba/fotonyf i tak można znaleźć serię zdjęć z walki Maćka z filtrami. Tak, że nie wiem co Ci doradzić, sam używałem kilka lat, gdyby system i z jakichś konkretnych powodów nie pasił, szybko bym zmienił ale nie było tak źle.
 

jim  Dołączył: 23 Kwi 2006
Na allegro jest wiele podróbek cokina. Nie muszę dodawać, że są o wiele tańsze od oryginałów. Zamówiłem na razie tylko jeden pierścień na obiektyw, tego się raczej nie obawiałem, bo co moż być źle zrobione w pierścieniu. Zamówiłem też szarą połówkę.
Na razie przyszedł mi tylko pierścień i holder, bo facet się pomylił. Powiem szczerze, mimo że w opisie każdej aukcji tego gościa jest napisane "konia z rzędem temu, kto odróżni od oryginału", to na pierwszy rzut oka widać, że to jednak podróbka. Jak już mówiłem pierścień to małe piwo, ale holder od razu zwraca uwagę. Zupełnie inny plastik, taki jakiś dziwny (chiński :lol: ).
Czekam jeszcze na tą połówkę. Zobaczymy jak to będzie.

Aha, a tu jest strona zrobiona przez tego gościa na temat systemu cokin P:
http://www.cokin.com.pl
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jim - ja tez zwróciłem uwage na tego gościa "konia z rzedem temu kto odróżni". Zreszta trudno go nie zauważyć, jak się wpisuje na allegro hasło cokin.
Dzięki za info o jakości podrabianego holdera. Chyba kupie jednak oryginał.
Daj znać jak wypróbujesz tą szarą połówkę czy kicha, czy rzeczywiście różnica optyczna trudna do wychwycenia.

Panowie, czy nikt już więcej nie miał doświadczeń z systemem cokin :?: Dajcie jeszcze swoje jakieś prywatne, ale merytoryczne spostrzeżenia, takie z codziennego używania.

Dzięki wszytskim za namiary stron o systemie. ja dodam jeszcze adres oryginalnej strony firmy COKIN, gdzie można obejrzeć sobie efekty zastosowania poszczególnych filtrów:

http://www.cokin.fr/ico3-p0.html
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja mam i uzywam, chociaz wole nakrecane. Poprzednicy praktycznie wyczerpali temat, chyba tylko moge dodac, ze filtry cokina latwo sie rysuja, szczgolnie, jesli ktos naiwnie (tak jak ja ;) probuje transportowac je w firmowych pudeleczkach. Zdecydowanie lepszy sposob to mini segregatorek na CD - sa takie w twardych oprawach, a filtry bardzo dobrze sie wyszukuje i wyciaga z takiego czegos. Maleje tez ryzyko porysowania.

Jesli uzywasz obiektywow z rozna srednica filtra, to na pewno jest to wygodny system (zwlaszca przy wiekszych srednicach normalne filtry bywaja nieprzytomnie drogie), jednak jesli korzystasz z jednego obiektywu, lub paru z tym samym filrem (lub troche mniejszym, to moim zdaniem lepiej kupowac normalne filtry plus przejsciowka - sam mam glownie 49 i 52 mm, stad adapter 49->52 i wszytskie filtry na 52mm. Wszystko bylo w porzadku do czasu kiedy kupilem sobie obiektyw z filtrem 77mm ;)

Pozdrawiam,
Jerz
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dzięki wszystkim za pomoc. Na końcu mam jeszcze jedno pytanie.
Czy do MIRa 3,5/20mm (egzemplarz na gwint) da radę założyć system COKIN P - ktoś tak robił :?:
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
zubryn napisał/a:
Czy do MIRa 3,5/20mm (egzemplarz na gwint) da radę założyć system COKIN P - ktoś tak robił :?:

Mój Mir jest z bagnetem ale poza tym chyba nie różni się nijak od wersji M42. W tym szkle nie ma z przodu gwintu pod filtry (bo te są przewidziane z tyłu). Jednak można użyć filtrów Cokin po prostu przytrzymując je przed obiektywem za rogi i uważając aby palce nie weszły w kadr. Jak mam okres leniwy (czyli b. często ;-)) to robię tak nawet z normalnymi szkłami. Gdzieś z tyłu czaszki kołacze mi się, że kojarzę istnienie jakiwegoś adapteru który montowało się zaciskając go dookoła obiektywu ale moge teraz coś mocno mylić. W każdym razie metoda z przytrzymaniem filterka działa.

jim napisał/a:
holder od razu zwraca uwagę. Zupełnie inny plastik, taki jakiś dziwny

Ale tani. Jako, że używam też cokina w szkle ze średnicą filtrów 67mm i najkrótszą ogniskową 24mm to trochę się bałem, że holder będzie powodował winietowanie. Wziąłem więc taki tani holder i odciąłem część w ten sposób, że teraz mieści się tylko jeden filtr. Był tani więc nie było mi szkoda :-)
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ja własnie sie zaczynam zaopatrywać... zaczynam od serii Cokin A (dlatego, że kolega ma sporo filtrów połówkowych tego rodzaju).... już zakupiłem jeden zestawik, pierścien jest narazie niestety na 49mm, ale kolejne 2 są juz w fazie kupna... polar w fazie zapłaty jest (przynejmniej nie musze kupować dwóch różnych)...

Problem natomiast jest z szerokim kątem... odpadną i chyba landszafty... bo po primo średnica duża (więc seria Cokin P), a secundo ogniskowa 18mm i juz nakręcone 2 filtry wchodzą w kadr... więc bede musial wybulić za polara 82mm ;/
 

jim  Dołączył: 23 Kwi 2006
zubryn napisał/a:
Dzięki wszystkim za pomoc. Na końcu mam jeszcze jedno pytanie.
Czy do MIRa 3,5/20mm (egzemplarz na gwint) da radę założyć system COKIN P - ktoś tak robił :?:


Nawet jeśli da się wkręcić filtr w tego Mir'a to i tak system P jest chyba do obiektywów o ogniskowej od 28 mm wzwyż. Sprawdź na stronie www.cokin.com
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
zakupiłem już polara... w planach jeszcze półówkowy szary i tabaczkowy...
Czy warto mieć coś jeszcze:>?
 

Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
hmmm - nie kupuj 'szkiełek' Cokina bo szare wcale nie są neutralne - znacznie lepiej wychodzi Hitech.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Dabrow napisał/a:
hmmm - nie kupuj 'szkiełek' Cokina bo szare wcale nie są neutralne - znacznie lepiej wychodzi Hitech.

Za późńo wyposażyłem sie juz troche (fakt, ze czesc za darmo, wiec nie bedzie tak bardzo bolec)
 

Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
na przyszłość się przyda wiedzieć - piszę to z opini kilku znajomych którzy szybko Cokina puścili w lud a kupili Hitecha. Cokin mimo wszystko ma lekko ciepłe zabarwienie. Hitech nie.
Sam właśnie zamówiłem zestaw Hitecha szarych połówek (soft) - 0,6 i 0,9 (0,3 mi się nie wydawała potrzebną) i koralową soft 2 do cokina P (-;
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
A możesz podac jakiś link, zeby poczytać o Hitechu? Bo to co znalazłem w necie na pewno nie dotyczy filtrów...
 

Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
fotonyf - z linków to nie wiem, na stronie Raysfoto.pl też nie ma wiele, ja opierałem się na opinii kumpla i jego samplach (www.akustyk.magma-net.pl) - z resztą nie tylko jego jednej...
jak do mnie dojdzie uchwyt i filtry to sam się będę mógł wypowiedzieć.
A na razie będe miał 2 połówki (soft) wkręcane do sprzedania - na 58mm - niebieską (Marumi) i szarą (HOYA) - w cenach do dogadania....
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
To ja ostrzegam przed jednym z produktow hitech-a filtrem ktory ma udawac black pro mist-a Tiffen-a ...porazka.....
Filtry inee sa BARDZO OK.
 

Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
Fafniak - a co on ma udawać? Bo ja się nie znam :mrgreen: - a dobrze wiedzieć na zaś (-;
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
black pro mist ma dwie "wlasciwosci" zmiekcza obraz ( w zaleznosci od gradacji) oraz poprzez to ze ma "zatopione/napylone" czarne farfocle gasi swiatla w obrazku - bardzo uzyteczny filtr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach