mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
Zezowaty pomiar światła w SP - jak temu zaradzić?
Uruchomiłem Spotmatica, - to może zbyt dużo powiedziane, gdyż mechanizm działał nieźle i wystarczyło go tylko gruntownie oczyścić i przesmarować. Wymieniłem komplet gąbek i uruchomiłem pomiar światła. Niestety pomier ten jest zezowaty - lewa strona kadu ma wskazania aż o 1,5 EV większe od prawej...
Nie mam pojęcia co mu jest - zmiana ustawień CDS-ów niewiele daje...
Chciałbym, zeby maszynka zaczęła pracować, gdyż dźwięk jej mechanizmu jest wręcz piękny, a mam porównanie do innych Spotmaticów...

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mbs napisał/a:
Niestety pomier ten jest zezowaty - lewa strona kadu ma wskazania aż o 1,5 EV większe od prawej...


Zimny lut albo padł ci jeden CDS... mozesz pomierzyc im opor przy stalym natezeniu padajacego swiatla?
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
alkos napisał/a:
mbs napisał/a:
Niestety pomier ten jest zezowaty - lewa strona kadu ma wskazania aż o 1,5 EV większe od prawej...


Zimny lut albo padł ci jeden CDS... mozesz pomierzyc im opor przy stalym natezeniu padajacego swiatla?


Dzięki za odpowiedź
Oczywiście że mogę - pomiar jutro - teraz już dosłownie padam na nos.
Jeden z CDS-ów miał przerwany przewód - lutowałem. Sprawdzę i to.
Przy tak małych prądach mogą być cyrki na byle czym.

[ Dodano: 2009-06-16, 15:27 ]
alkos napisał/a:
...mozesz pomierzyc im opor przy stalym natezeniu padajacego swiatla?


Pomiar przez obiektyw z białej kartki oświetlonej światłem dziennym z okna.
Lewy CDS 7,2 k, prawy 5,6 k. Wieczorem, jeżeli tylko dam radę, wypnę je z korpusu i sprawdzę pomiar na luzie - ze światłem bezpośrednim z sufitu. Niestety pożyczyłem lutownicę i muszę ją odebrać... tak więc może się okazać, że następny krok będzie możliwy dopiero jutro, gdyż nie chcę pakować się z transformatorówką na tak stary druk...

[ Dodano: 2009-06-18, 20:03 ]
[quote="mbs"]
alkos napisał/a:
Zimny lut albo padł ci jeden CDS... mozesz pomierzyc im opor przy stalym natezeniu padajacego swiatla?

Niestety to nie zimny lut .
Pomiar przy świetle padającym bezpośrednio na CDS-y.
O,45 k ; 0,7 k.
Podobny wynik daje pomiar przy CDSach zlutowanych równolegle (tak jak pracują w układzie), gdy jeden z nich zakryjemy.
Jest więc przyczyna zeza.
Pytanie - jak z tego wyjść? Nie można założyć filtru na mocniejszy, gdyż pomiar leci w dół na 2 EV. Pytanie czy można zmienić przysłonę słabszego CDSa na odpowiednio większą...

I drobiazg - aparat dostałem w nieco dziwnym stanie - podobno długo leżał. Ale stwierdziłem, że z całą pewnością był otwierany... - przewód do słabszego CDSa był przecięty...
Ktoś badał przyczynę zeza i nie myślał?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach