pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
TomaSzSz, widzę, że moja Praktica już doszła :-D
A prostowałeś gwint filtrowy ???
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Tytułem podsumowania pierwszej części dyskusji:

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni! :lol: :lol: :lol:

Teraz można dyskutować dalej ;-)
 

kapsel  Dołączył: 13 Lis 2008
robisz tą prakticą?
sam mam praktice L, przez jakiś czas korzystałem z tabelki naświetlań, uprzejmości kolegów którzy mieli światłomierz a potem weimarlux nova.
aktualnie jest przerobiona na pinhola.bardzo zacny aparat, przypadł mi ze względu na matówkę. na klinu nie umię ostrzyć :D
ładnie ci wy wyszło nawet.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
dzerry, najpierw przetarłem obiektyw przeterminowanym rozpuszczalnikiem o dziwo lakier znacząco się odświeżył następnie położyłem podkład w spray szary raz potem odczekałem trochę najpierw 20 min potem 2h położyłem 2 i 3 warstwę niezbyt gruba starając się pokryć całość , miejsca których nie chciałem malować zakryłem taśmą samoklejąca, zostawiłem podkład do ranka ( malowałem wieczorem ) rano o 9 położyłem 1 warstwę czarnego, potem drugą i trzecią, musiałem kilka razy bo co raz miałem jakieś problemy a nawet 2 razy upadały mi pierścienie ;-) . następnie wypiekałem je na balkonie w słońcu coś koło 24 h dziś w południe zabrałem je i odkleiłem taśmę maskującą. Efekt ? lepszy niż się spodziewałem, odcień czarnego Matu "Śnieżka :mrgreen: " różni się od oryginalnego dając fajny efekt na żywo dużo fajniejszy niż na fotce ;-) .
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
kapsel, ja nią zdjęcia robiłem. Nawet z tym obiektywem :-P
Ale zepsułem. Film się skończył w trakcie naciągania i się zacięła. Kiedyś coś takiego mi się zdarzyło i jakoś odblokowała się. Tym razem coś połamałem siłując się z dzwigienką.
A zdjęcia robiłem korzystając z podpowiedzi na kartonikach od filmów. W 2002 jeszcze nie miałem cyfrówki. Światłomierza też nie miałem, bo Leningrad 4 gdzieś w domu zaginął, a i tak nie za bardzo potrafiłem się nim posługiwać :mrgreen:

Większość zdjęć jest w miarę naświetlona. Tylko z astrofotografią różnie bywało - przeważnie niedoświetlone i poruszone :mrgreen:
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
pawelek-79, nie prostowałem, da sięw kręcić filtr dostatecznie ;-) przed malowaniem wkręcałem tulipana, muszę jeszcze odmalowac soczewki ;-P gdyż były w opłakanym stanie a to za tylna soczewką to był jakiś syf wywaliłem go i nie widać już ;-) . Mam nadzieję, że jego właściwości optycznie znacząco wzrosną po czyszczeniu, mechanika też bedzie smarowana od nowa więc bedzie miodnie śmigal ;-) .

" Chłopcy Ten obiektyw Jest na Sprzedaż ! "

Kupiłem go przy okazji, chciałem sprawdzić jak wyjdzie te malowanie. ;-)

[ Dodano: 2009-06-28, 21:38 ]
A i przy malowaniu lepiej zachować odległość ok 30 cm i malować ukośnie. Prysnąć przed malowaniem w karton, Żeb się nie robił zacieki ;-) w sumie mi się robiły ale wyparowały :-P .
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Jak cyferki odświeżyłeś?
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
nemo, pisałem :) rozpuszczalnikiem. ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
TomaSzSz, bardzo się cieszę, że mój sprzęt nie poszedł na śmietnik, a znalazł nowe życie. Ja bym nie miał ochoty i nie potrafił go odnowić. Niestety chyba nie mam żadnych zdjęć z niego z cyfrówki, ale ty zrób przed renowacją soczewek, żeby było porównanie. Z tego co pamiętam, to obiektyw miał sporą aberrację chromatyczną nawet do f/5,6 i zdjęcia wychodziły jakby przez mgiełkę.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
pawelek-79, zrobiłem kilka fotek ;-)

[ Dodano: 2009-06-28, 22:04 ]
Powiem wam, że Fajny obiektyw, mam nadzieję, że czyszczenie soczewek pomoże, myślałem tez nad wybraniem sie do optyka w celu nałożenia powłok SMC :-P ale to chyba było by kosztowne ?

[ Dodano: 2009-06-28, 22:09 ]
Widzę, że lakier dostatecznie nie zasechł, wypiecze go jutro na słonku jeszcze ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
TomaSzSz napisał/a:
następnie wypiekałem je na balkonie w słońcu coś koło 24 h


Mieszkasz za kołem podbiegunowym? :mrgreen:

TomaSzSz napisał/a:
Widzę, że lakier dostatecznie nie zasechł, wypiecze go jutro na słonku jeszcze

kolejne 24 godziny?

Spoko: fajnie wyszło. Cyferki można odświeżyć korektorem do maszyn w płynie: wypełnić zagłębienia, chwilkę poczekać aż nieco przeschnie i nadmiar zebrać "szpachelką" z kawałka filmu (nie porysuje lakieru). Kolor dać później markerem. Wypróbuj najpierw na czymś innym.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
technik219, mimo ze lakier jest suchy nie znaczy ze jest twardy ;-) utwardzają go promienie UV. Jutro przy dobrych wiatrach poskładam obiektyw do kupy :)
 

kubiq  Dołączył: 06 Cze 2009
powłoki SMC? to to można sobie to to zaaplikować?
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
kubiq, oryginalnych SMC nie, ale jakbyś poszedł do optyka, z samymi soczewkami, to może by napylił.
 

kubiq  Dołączył: 06 Cze 2009
wow, nigdy bym nie pomyślał, ile coś takiego może kosztować na oko?
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
kubiq, nie mam pojęcia, u mnie 1 szkło z powłokami to 70 zł, bez powłok 30.

[ Dodano: 2009-07-21, 19:17 ]
tzn. utwardzane i z powłokami. 30 zł zwykle 50 utwardzane 70 utwardzane z powłokami.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach