sskorpion  Dołączył: 01 Lis 2006
Uszkodzenie K100D i naprawa
Witam wszystkich.
Chcę się podzielić wczorajszymi doświadczeniami z naprawy K100D.
Objawy:
Po zmianie obiektywu aparat przestał rozpoznawać typ obiektywu!
W menu wyboru metody pomiaru były tylko 2 pozycje:
1.Pomiar centralno-ważony
2.Pomiar punktowy
Dodatkowo przysłona pozostawała otwarta na max niezależnie od ustawienia..
Przy obiektywach manualnych zaczął szwankować pomiar światła.

Aparat zakupiłem z gwarancją na Allegro 4 listopada 2006, sprzęt został przywieziony z USA. I tu zaczęły się problemy, ponieważ sprzedawca nie dołączył do aparatu kart gwarancyjnych tylko odcinki z numerami seryjnymi. Tłumaczył że w razie problemu załatwi naprawę w serwisie za Oceanem. Jak sprawdziłem w kraju jest też już możliwość naprawy gwarancyjnej sprzętu przywiezionego z zagranicy, z tym wyjątkiem że okres gwarancji wynosi tylko 12 miesięcy a nie 24 jak na towar zakupiony w Polsce-ciekawostka ???.
Postanowiłem sam zbadać co się stało i rozbebeszyłem kasetkę .
Po rozebraniu okazało się że jeden z przewodów a konkretnie przewód masy który był przylutowany do pierścienia pod obiektywem uwalił się.
Lutownica cyna i po problemie. Operacja na otwartym K100D 6 godzin
A tu parę zdjęć niestety złej jakości bo robione aparatem z GSMa.







Kabel był przylutowany właśnie do tego pierścienia którego widać na zdjęciu (leży na lampie).
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
a zakładaleś jakieś szkła M42 , bo podobny problem byl już na forum wlaśnie z powodu przejściówki M42,
gratuluje chirurgicznego zacięcia
 

sskorpion  Dołączył: 01 Lis 2006
gezeb napisał/a:
a zakładaleś jakieś szkła M42 , bo podobny problem byl już na forum wlaśnie z powodu przejściówki M42,
gratuluje chirurgicznego zacięcia


No właśnie stało się to przy M42, prawdopodobnie przewód był mocno naprężony a pierścień lekko pracuje. Ułożyłem inaczej przewód i zrobił się luz, powinno już być teraz ok.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
sskorpion, gratuluję prawdziwy diehard z ciebie :!:
Cytat
gezeb napisał/a:
a zakładaleś jakieś szkła M42 , bo podobny problem byl już na forum wlaśnie z powodu przejściówki M42,
gratuluje chirurgicznego zacięcia

No właśnie stało się to przy M42, prawdopodobnie przewód był mocno naprężony a pierścień lekko pracuje. Ułożyłem inaczej przewód i zrobił się luz, powinno już być teraz ok.

No to usprawniłeś Pentaxa :evilsmile: Może wyślij maila w tej sprawie do nich, niech się uczą na własnych błędach ;-)
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
sskorpion przed wysłaniem nie zapomnij opatatentować - to teraz modne ;-)
 
Amator  Dołączył: 15 Maj 2008
sskorpion,
Witam,
Mam podobny problem z K10, ale nie wiem jak go rozebrać, a w szczególności
jak odłączyć tylną ściankę ? ( nie mogę znaleść śrubek, ktore
trzymają ściankę od strony gniazd USB i zasilania ).Czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź.

pozdrawiam
Krzysiek
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Z tego co pamiętam to żeby dobrać się do tego pierścienia nie trzeba rozkręcać obudowy tylko bagnet, ale jeśli kabelek po urwaniu gdzieś się "schował" to polecam poszukać serwisówki z GX'a, tam jest co i jak jeśli chodzi o położenie wszystkich śrubek w dziesiątkach.
Pozr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach