nopik  Dołączył: 02 Lis 2007
mz-5n a Korekcja Ekspozycji w trybie M.
Witam, nie jestem pewien czy tu czy w dziale dla początkujących ale mam pytanie odnośnie korekcji ekspozycji w mz-5n w trybie M. Gdy zmieniam wartość korekcji to wskazniki na drabince w wizjerze zmieniaja swoją wartość. W instrukcji jest na ten temat 1 zdanie: Gdy korekcja ekspozycji użyta jest w trybie M znaczniki na drabince wskazują wartość niedoświetlenia i prześwietlenia, a nie wartość kompensacji ekspozycji ( tłumaczenie dośc swobodne ).

Gdy zmieniam wartość kompensacji na + to wskażnik pokazuje coraz większe niedoświetlenie i analogicznie na -. Wyświetlane wartości czasu i przysłony pozostaja bez zmian.

Więc pytanie czy kompensacja ekspozycji w trybie M działa?. Jeśli tak to czy ktos moze wyjaśnic dlaczego przy kompensacji na + wskazuje pogłebiające sie niedoświetlenie ?

Z góry dziekuję.
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
Zdaje się, że w trybie M kompensacja działa na lampę błyskową.
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Chodzi o to, że jak masz niedoświetlone o ileśtam to i kompensacje o tyleśtam masz w dół? O to chodzi?
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
nopik, ja to rozumiem tak, ze jak ustawiasz kompensacje na +, a wartosci czasu naswietlania i przyslony sie nie zmieniaja to aparat pokazuje niedoswietlenie, a wtedy jak zmieniajac wartosc czasu badz przyslony dojdziesz do optymalnego zdaniem aparatu naswietlenia to naswietlisz akurat o tyle EV na + ile ustawiles na poczatku (takie jakby przeskalowanie/wytarowanie swiatlomierza ;-) )

mam nadzieje ze komus uda sie zrozumiec ten wywod :->
 
Arkadiusz Antos  Dołączył: 07 Maj 2006
Witam,

Z kompensacją w trybie M jest wg mnie tak: powiedzmy, że ustawisz parametry naświetlania tak, że aparat wskazuje prawidłową ekspozycję (na drabince "0") i wtedy dasz korekcję np. + 1, to aparat na drabince pokaże niedoświetlenie -1. Logika tego działania jest taka: Twoje ustawienie korekcji aparat rozumie tak, że życzysz sobie takie właśnie parametry i w związku z tym prawidłowe naświetlenie będzie dla Cieie zbyt słabe o 1 EV, dlatego pokazuje na drabince -1.

pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach