xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Kompakt jako światłomierz
Witam,

mam problem z podjęciem decyzji w jakim dziale na forum umieścić ten post.
Zawiodłem się trochę ostatnio na moim światłomierzu analogowym (leningrad 6), źle mierzy w słabym świetle (<13 EV), więc wpadłem na pomysł użycia małpki cyfrowej do pomiaru światła. Pomysł o tyle dla mnie atrakcyjny, że zamiast drogiego cyfrowego światłomierza kupiłbym małpkę, może nawet z opcją wyświetlania histogramu. Najprawdopodobniej niezbędny byłby dodatkowo kalkulator do przeliczania ekspozycji (kompakty przyjmują niestandardowe wartości ekspozycji), ale to nie jest problem, w ostatecznosci zrobię sobie sam taki kalkulator w komórce.

Czy możecie polecić tani i mały aparat cyfrowy, który spełniałby się w takim celu?
Musi mieć:
-wymuszanie braku błysku
-wyświetlanie parametrów ekspozycji w trakcie pomiaru, ostatecznie po zrobieniu zdjęcia
-długi maksymalny czas ekspozycji, min. 15 sekund
-fajnie byłoby gdyby były tryby M lub Av
-fajnie byłoby gdyby był histogram, histogtram live to już byłoby szaleństwo ;-)

A może znacie gotową aplikację (midleta) do komórki, która jest w sieci i przelicza paramerty ekspozycji?

pozdrawiam!
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
xrog, ale czy w cenie takiego kompakta nie da rady kupic uzywanego Sekonica?
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
dan napisał/a:
xrog, ale czy w cenie takiego kompakta nie da rady kupic uzywanego Sekonica?


Nie wiem. :-|
Wiem tylko tyle, że mam dość kupowania używanych światłomierzy.
Kupiłem swego czasu hanimexa, svierdlowska, leningrada. Każdy źle mierzył w jakimś zakresie, albo w ogóle nie mierzył. Poza tym, cyfrowy gossen/sekonik za 300 zł?
Podejrzane.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
xrog, daj sobie spokoj z takimi prowizorkami. Zacisnij zeby, kup sobie jakiegos Sekonica L-308 i po krzyku. Wydasz pare zlotych wiecej i bedziesz mial porzadny swiatlomierz, a przede wszystkim komfort pracy.

[ Dodano: 2009-04-23, 14:59 ]
xrog napisał/a:
gossen/sekonik za 300 zł?
Na ebayu w granicach 100 dolarow kosztuje Sekonic 308

[ Dodano: 2009-04-23, 15:00 ]
Sorry podrozaly. Za 100 kilka wyciagniesz uzywanego. Nowy okolo 140.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
dzerry napisał/a:
xrog, daj sobie spokoj z takimi prowizorkami.


Dochodzę do wniosku, że masz rację.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
xrog napisał/a:
Wiem tylko tyle, że mam dość kupowania używanych światłomierzy.

dlatego się ostatnio wkurzyłem i kupiłem 308s, bolało, ale ból przeszedł po dobrze ponaświetlanych fotkach... :-)
Cytat
xrog, daj sobie spokoj z takimi prowizorkami.

dokładnie...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Podsumowalem, ze na wszystkie niedzialajace praktyczne i dzialajace niepraktyczne wynalazki, oraz jeszcze takie co sie zepsuly, wydalem 1,5x tyle co - w koncu - na to co w stopce.

Tyle, ze trafilem tanio - 120Ł
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Sekonic L-308s - chyba najtańsze .
Używam takiego pod nazwą POLARIS już 9. rok i licząc klatki, które wcześniej zmarnowałem złym naświetleniem (zwłaszcza slajd i średni format), zwrócił się ze dwa razy. W dodatku elegancko mierzy światło błyskowe, a tego nie potrafi żadna małpka ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
technik219 napisał/a:
licząc klatki, które wcześniej zmarnowałem złym naświetleniem (zwłaszcza slajd i średni format), zwrócił się ze dwa razy. W dodatku elegancko mierzy światło błyskowe, a tego nie potrafi żadna małpka

podpisuję się czterema kończynami

a poza tym dodam, że przy kupowaniu co chwilę czegoś second-hand (nieraz loteria), czasem sprawia mi przyjemność okropną, ze kupię coś nowego i wiem, że działa i jest niezawodne :-)
 

Lethal  Dołączył: 06 Sie 2009
podczepie sie pod temat ale troche inaczej.

da sie cos takiego zastosowac, ale mierzyc swiatlo inna lustrzanka?
jesli czulosc filmu, przeslona i ogniskowa (po przeliczeniu) beda takie same to czas tez bedzie?

pytam, bo mam srednioformatowy aparat bez pomiaru swiatla, a nie chce czasu ustawiac na czuja.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
z minimalnym marginesem błędu będą bardzo zblizone jeśli nie identyczne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach