liku  Dołączył: 15 Sty 2009
DIY - lampa błyskowa makro
Hej,

Zrobiłem ostatnio lampę makro, opis jak można znaleźć tutaj: http://www.sagittariusa.eu/foto:lampamakro - może przyda się komuś do zrobienia własnej (potrzebnej jest trochę wiedzy z elektroniki). Więcej zdjęć z testów tutaj: http://picasaweb.google.c...TestLampyMakro# .

Łukasz.
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
no bracie, pojechałeś. rispekt! mało kto na forum ma takie wejście jak Ty :-)

pomysł z lampą bardzo dobry. obejrzałem sample i nie jestem pewien czy nie warto byłoby jeszcze pobawić się z jakimś dyfuzorem? chodziłoby o to, żeby to światło trochę rozproszyć.

z tego, co widzę, to koszt całości nie powinien przekroczyć 100zł. mam rację?

zastanawia mnie jeszcze jedno - czy nie dałoby się schować elektroniki, która teraz jest na pierścieniu do obudowy lampy zamontowanej na aparacie? te elektrolity nie są małe. inna sprawa, że tam na pewno jest dość wysokie napięcie i wypadałoby to jakoś zabezpieczyć, żeby nie popieściło.
 

Doktor_Vincent  Dołączył: 04 Lip 2009
Da się! Przynajmniej z mojego punktu widzenia :-? , należało by przeprojektować płytki wszystkie, zastosować równolegle połączone kondensatory w celu, zmniejszenia wielkości, a że wszystkie lampki błyskają jednocześnie to to zamiast osobnych układów dla każdej to jeden z drobnymi zmianami. Nawet dobrze zrobiony i zaizolowany pajączek będzie dużą oszczędnością miejsca. Ale lepiej niech się autor wypowie.
 
liku  Dołączył: 15 Sty 2009
Witam ponownie,

Dyfuzor - myślałem o tym, bezpośredni błysk nie zawsze daje fajne światło. Największy feler to przy dużej przysłonie spada mi ostrość.

Obudowa - nie myślałem na razie o niej :-) , to co mi do głowy przychodzi to pierścieniowa, wzmacniana obudowa z tektury/kartonu - łatwo zrobić a będzie solidna.

Uaktualniłem parę rzeczy na stronie - m.in. znalazłem podobny projekt. Alternatywnie, i lepiej, można kupić palnik w kształcie pierścienia i podłączyć do jakiejś lampy; niestety problem jest z kupnem takiego palnika (w Polsce już szukałem).

Ł.
 

Doktor_Vincent  Dołączył: 04 Lip 2009
liku, ogólnie pomysł fantastyczny, ja na twoim miejscu rozwijałbym ten pierwotny, zmniejszyć wielkość, zwiększył liczbę lamp, dodał dyfuzor, jakąś regulację mocy i wszystko sprawdzał metodą prób i błędów. Możliwości jest bardzo dużo i mam nadzieję, że je wykorzystasz.

Powodzenia

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach