puss  Dołączył: 01 Paź 2009
DIY szkło spawalnicze
Po obejrzeniu zdjęć White, rozpoczełem poszukiwań czegoś co zastąpi filtr szary. Po niedługim czasie udało mi się dotrzeć do zdjęc robionych przez szkło spawalnicze.

Kupiłem prostokątne szkiełko DIN 9 za 1zł (jedno z jaśniejszych w tej dzieszinie). Po rozebraniu nie używanego filtra UV za 10 zł (wystarczy wyciągnąc metalowy pierścień), przykleiłem jedno do drugiego czerwonym silikonem (akurat taki miałem pod ręką).





Z opisu na innych stronach wynika, że sie da ustawić balans bieli z założonym filtrem, u mnie się nie udało, może mam za bardzo zielone szkło. Przy dobrym świetle AF działa.

Mój efekt po ustawienu balansu bieli w wywoływarce na szarą karte dla ubogich.



Pewnie to moja wina że kolory są takie a nie inne, w internecie widziałem dużo lepsze efekty (no chyba że będziemy tylko tego używać do fotografi czarno białej). Mogę wysłać komuś raw, może uda się uzyskać lepsze efekty.

Może macie jakieś doświadczenia więc prosze o pomoc, zawsze można zostać przy czarnobiałych zdjeciach :)
 
Zbyszek W.  Dołączył: 04 Cze 2008
Puss podaj parametry ekspozycji. Mierzyłeś przez obiektyw czy niezależnym światłomierzem?
Ja robiłem takie zdjęcia cz-b analogiem i naświetlałem na oko około 15 min. w pełnym słońcu.
 
puss  Dołączył: 01 Paź 2009
f/8.0 20s iso200, czasami przeswitywalo jakies sloneczko, nie mam ostatnio czasu porobic wiekszej ilosci takich fotek np. w miescie z ruchem ulicznym

Przez obiektyw ale po zobaczeniu fotki zobaczylem ze jest za ciemne, to ustawielem 3 krotnie dluzszy czas z 8 na 20.

--edit--

dzisiejsze proby z f/16 20 iso200, kolory takie a nie inne, wciaz walcze z wywolywarka, oczywiscie mogly byc czarno biale (jak sie dopartzycie niebieskich smug na zdjeciach to brak zaslepki na wizjerze)







--edit--

rozdzielczosc spada, crop wyglada tak



a dzialki nie wiem jak sie przelicza, przy f/11 aparat chcial 1/350s iso 200

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
A jak z rodzielczoscia? Nie siada ostrosc od tego filtra? Ile tak na oko trzeba dodac dzialek do tego filtra?

[ Dodano: 2009-10-28, 14:20 ]
puss napisał/a:
przy f/11 aparat chcial 1/350s iso 200
Niezle cos kolo 10-11 EV.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Cytat
Może macie jakieś doświadczenia więc prosze o pomoc, zawsze można zostać przy czarnobiałych zdjeciach :)

..a dwa skręcone ze sobą polary? Kiedyś próbowałem, było obiecująco, ale jeden polar miałem "ruski" i pojawiało się coś w rodzaju krzyża. Może dwa dobrej jakości filtry dadzą lepszy efekt, bez rozjaśnień?
puss napisał/a:
dzisiejsze proby z f/16 20 iso200, kolory takie a nie inne, wciaz walcze z wywolywarka,

Moim zdaniem taki brudno-żółty kolor nie razi za bardzo. Daje specyficzny nastrój. Chyba, że dążysz do prawdziwych kolorów, to już insza inszość... Fajnie by było, gdyby chmury poruszały się szybciej.
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Tak mi wpadło do głowy, ciekawe czy do b. długich ekspozycji nie nadawałby się filtr wykonany z mylaru. Taki jaki astrofotografowie zakładają na teleskopy do obserwacji i fotografowania słońca:

Teleskop z filtrem:


Filtr w oprawce:


Przepuszcza niewiele światła. Podają, że od 0.1% do 0.01%. To wychodzi od około -6 do -10 EV. Dodatkowo nie przekłamuje kolorów.

Brzmi ciekawie. Nie doszukałem się jednak, by ktoś w ten sposób robił zwykłe zdjęcia. Może więc jest jakiś problem z takim rozwiązaniem.


pozdrawiam

--
Kesek
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Tylko jak toto zamocować na obiektywie? :shock:
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
I ile to kosztuje?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Tu też home made z folii śniadaniowej
http://www.mikeoates.org/mas/observe/solar-p/
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Z tego co piszą najprościej zamocować "gumką" (czyli tak jak szybkę spawalniczą) co przy obserwacji slońca jest niebezpieczne ale do fotografii może się nadać ;-) A że kosztuje kilka zlotych warto spróbować .
http://www.astronomia.pl/....php?f=6&t=1342
http://deltaoptical.pl/de...inie.php?id=269
http://www.teleskopy.pl/f...i=16122&t=16122
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
puss, ciekawie kombinujesz, to pierwsze zdjęcie Grunwaldzkiego ma fajny klimat.
Jak szukasz szarych filtrów to wpadnij w sobotę na giełdę foto na dworcu głównym (jeśli jeszcze jest) tam możesz trafić bardzo tanio różne filtry szare, jeszcze można próbować wykorzystać kliszę taką do offsetu zadrukowaną czarnym tłem. Możesz spytać w jakiejś drukarni albo naświetlarni :-B
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Marooned napisał/a:
..a dwa skręcone ze sobą polary?

To najlepsze rozwiązanie, bo płynnie można regulować ilość przechodzącego światła. Jedyny problem, to taki, że pierwszy musi być filtrem liniowym, albo odwróconym kołowym, bo inaczej nici z wygaszania światła spolaryzowanego (bo nie będzie takiego za filtrem kołowym).
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
technik219 napisał/a:
.a dwa skręcone ze sobą polary?

Podobno z tego powstaje filtr IR.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach