TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
[ analog] Co z pleśniaczkiem???
Hej ho!
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem obiektywu smc pentax-m 1:2 35mm.
W czym rzecz?
Obiektyw jest w fizycznie idealnym stanie, szkła czyściutkie, wewnątrz brak pyłków powłoki całe w 100% ani jednego zadrapania ani na szkłach ani na idealnie czarnej metalowej obudowie..ale..
od pełnej dziury do 5,6 jest super ale powyżej czyli od f8 zdjęcia są przepalone..
aparat przymyka przysłonę w trakcie mierzenia/podgladu.
Ale coś myślę że nei jest tak różowo i aparat w trakcie robienia zdjęć nie przymyka do wyższych wartości...cholera nei wiem co jest, czy to się wyrobi, co z tym zrobić?
martwię się bo szkło jest przednie ostre jak nie wiem co......help
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
coś mi się kojarzy takie szkło na alledrogo, sprzedawca pisał, że nie domyka się... nie pomnę dokładnie... W każdym razie napisz, czy jak ręcznie ustawiasz na f16 to przymyka się czy nie?
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
znaczy tak, wszystkie się przymykają wartości od 2 do 22.
Ale w trakcie robienia zdjęcia chyba coś nie tak.
obiektyw nie z allegro ale przywieziony ze stanów wraz z innymi metalowymi kolegami..
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zaraz, zaraz - w wizjerze masz ciemniej przy f22 niż f5.6 po naciśnięciu AE-L? Czasy ci się zwiększają w miarę przymykania szkła?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dobra a teraz test, czy jak wciskasz AE-L [mając ustawioną f22] to przymyka przysłonę? patrz w wizjer podczas pomiaru.
Jeśli nie przymyka, to wina popychacza.
Jesli przymyka, znaczy popychacz działa, to coś nie tak z samym pomiarem, a wówczas to już czekaj na pomoc innych, ja lecę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na odpiętym obiektywie przy poszczególnych przesłonach napinaj i zwalniaj popychacz przesłony obserwując czy domyka się natychmiast. Zapewne powyżej 5.6 bedzie widać opóźnienie w przymykaniu przesłony, jeśli tak to zapewne obiektyw do czyszczenia.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
tak jak pisałem ..przy podglądzie go(tak robi się ciemniej) oraz przy mierzenia światła też mi przymyka (zwiększa się czas).
Wszystko jest ok do momentu nacieśnięcia spustu migawki.
tak robię na M, mam wszysko dobrze ustawione w setupie i to nie pierwsza stałka jaką mam na aparacie, ale tylko z tym słojem mam takie przejścia....a szkoda mi go wywalać na alledrogo bo model jest z koncówki serii w stanie idealnym.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
TomiTom, obstawiam, że tak jak mówi plwk, jest opór / opóźnienie i obiektyw nie zdąży z przymknięciem przed zwolnieniem migawki. Przy AE-L widać ok, bo ma więcej czasu...
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
TomiTom, obstawiam, że tak jak mówi plwk, jest opór / opóźnienie i obiektyw nie zdąży z przymknięciem przed zwolnieniem migawki. Przy AE-L widać ok, bo ma więcej czasu...


tez tak mysle, to latwo sprawdzic. Jezeli jest tak jak piszesz i wystepuje znaczne niedoswietlenie to nawet na oko bedziesz mogl ocenic jak zachowuje sie przeslona mocno przymknieta. Sprawdzaj kolejno przeslone na F4/F8/F11/F16 i F22 i zobaczysz czy przeslona nie domyka sie z opoznieniem na ktorejs z tych wartosci. Nawet niewielkie odchylenie, ktore odkryjesz moze miec fatalne skutki przy naswietlaniu. A wtedy pozostaje ci albo uzywac na tych przeslonach w zakresie ktorych dobrze naswietla aparat, albo wprowadzac korekcje, albo do serwisu z obiektywem albo....sprzedac.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach