Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 124
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc124.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 15.11.2009, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc124_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc124_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc124_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc124_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
-----------------
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc124.html

1. Adrian
Tym razem nie na laptopie a na porządnym monitorze :-)
Głównie balans bieli, lekkie rozjaśnienie i wyostrzenie.


2. Arczibandit


3. Briho
Edycja w ACR.


4. Dancer


5. Izbkp
Tym razem raw wywolany w LR3 a potem już tylko jasność i kontrast w PSE.


6. Pyciar
wołany w rawtherapee (+1,5 EV, WB na obrus, cienie/swiatła itp), odszumiany i ostrzony w GIMPie.


7. Valdis62


8. Venice
Nie odszumiałem bo nie widziałem takiej potrzeby.
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
Dancer. Zdecydowanie.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
wg mnie:
Adrian - ciut blado
Dancer - ciekawa "wizja", dużo szczegółów zostawione, ale ciut ciemno
izbkp i venice - za jasno - potracone szczegóły w światłach
Briho ok
na zwycięzcę nie mogę się zdecydować... remis: valdis62 Arczibandit ze wskazaniem na pierwszego...

ja przegiąłem z odszumianiem - teraz widzę że przesadziłem i wyszła papka jak na obrazie a nie fotografii - saturację też mogłem ciut zdjąć :) ale nic - następny RC już na nasz czeka
 

adrian  Dołączył: 06 Mar 2007
Moje rezczywiście na monitorze w pracy wygląda nieco blado.

Arczibandit - za słodko (zbyt kolorowo)
Briho - Najlepiej :-) :-B
Dancer - Inne, ciekawe kolorystycznie, ale nieco ciemnawo rzeczywiście. :-B
Izbkp - przepalone
Pyciar - zbyt kolorowe - za dużo czerwieni, za mało szczegółów
Valdis62 - za ciemno i zbyt kolorowo - za dużo czerwieni
Venice - przepalone

To spojrzenie pierwsze - monitor w pracy, drugie opublikuję po południu z mojego prywatnego. ;-)
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Venice ... jakoś tak bardzo radośnie wygląda : )
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
oglądacie miniaturki czy pełne rozmiary? bo to wbrew pozorom mocno się różni...
 

deckard  Dołączył: 01 Lut 2008
Wg mnie Briho najskuteczniej.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Wg mnie również najlepiej Briho...
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
to dodam jeszcze że był np taki kruczek że suknia nie była biała jak u Venice czy Dancera a kremowa (nie znam się na kolorach :-P ) do tego światło: nad młodymi pomarańczowe coś (jak sodówka z ulicy), prezbiterium to halogeny w 2 kolorach (żółte i bardziej białe), do tego witraże i małe okna po bokach (a stamtąd zimne światło z deszczowego popołudnia). Ściany i sufit kosmicznie daleko a do tego drewniane -strasznie niemiła atmosfera dla fotografa. Co do fotki to żałuję że pionowy kadr nie wyszedł (poruszyłem a do tego ostrość poszła... nie wiem gdzie)
 

JuiCe  Dołączył: 07 Sie 2007
Po namysle jednak Dancer. Drugie miejsce na podium zajmuje Valdis62.
 

venice  Dołączył: 05 Mar 2008
U mnie jest jasno bo ja lubie jasne zdjęcia.
Większść zdjęć jakie są prezetowane na pentax@pl są dla mnie zbyt... -może ponure to właściwe słowo - ponurych. Często znajduję tu zdjęcia z "niedociągnietym" histogramem do prawej strony. Wynika to często ze złego doboru lokacji (bardzo kontrastowe sceny) lub niestosowaniem korekty ekspozycji (w takowych kontrastowych scenach). Osobiście nie przeszkadzają mi przepały na wielu zdjęciach, na których inni odbiorcy uznają je za niedopuszczalne/błędne.

Co do przepałów na zdjęciu - nie mogę się zgodzić. Proszę sobie pobrać zdjęcie i zobaczyć histogram. Widzę u siebie na monitorze tyle samo szczegółów ile np. u Valdis62 z tą różnicą, że u mnie są one jaśniejsze. Odpieram też jakoby suknia panny młodej była u mnie biała - nie jest :)

Co do samego zdjęcia, tak po krótce, Pyciar - za dużo tu bałaganu kompozycyjnego. Wspomniany przez Ciebie pionowy kadr na pewno był o wiele lepszy, bardziej uporządkowany.

pozdrawiam i nie wieszać mnie tu za poglądy ;) :-B
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
venice, jakiego monitora używasz? Bo zauważyłem, że kiedy obrabiam na EIZO CRT to potem takie zdjęcie, na tle innych, wydaje się być za jasne.
 

venice  Dołączył: 05 Mar 2008
izbkp napisał/a:
Bo zauważyłem, że kiedy obrabiam na EIZO CRT to potem takie zdjęcie, na tle innych, wydaje się być za jasne.


CRT ma to do siebie, że z czasem się "rozjeżdża" i trzeba go częściej kalibrować. Zwłaszcza pod względem kontrastu i jasności. Pamiętaj też o histogramie - on prawdę Ci powie :)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
venice, spoko - ja mam starego SyncMastera 740N na TN-ie i czasem nie dostrzegam wszystkich szczegółów, a porównywałem Twoją fotkę z zaprezentowanymi wyżej (ciemniejszymi) a suknia zdaje się być biała :) rzeczywista kolorystyka była właśnie taka jak na jotpegu zaszytym w rawie. KM-ka też często nie dociąga do prawej (zwłaszcza w takich ciemnych miejscach, z kitem i bez lampy) .

PS
byłbym zapomniał: gorąco pozdrawiam Księdza Proboszcza :-) (znów by się przydało jaśniejsze szkiełko :evil: )

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach