sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
k100d - będzie wireless wyzwalany wbudowaną?
Witam!
Czy jest realne, że posiadacze kasetki doczekają się zdalnego wyzwalania lampy poprzez wbudowaną, tak jak to ma k10d? Orientujecie się, czy jest to technicznie wykonalne i jakie jest prawdopodobieństwo, że to nastąpi ?

mam na mysli oczywiscie upgrade firmware'u.
 

Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
To k100 nie wyzwala lampą wbudowaną? Byłem przekonany że tak. W mojej DeSce nie mam z tym żadnego problemu. A to przecież starsza konstrukcja.
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
Jesli chodzi o Pentaxowe firmówki, to musi byc druga na stopce, zeby wyzwalac. Mnie interesuje jak zadziala (czy zadziala) wbudowana z Sigmą 500 DG Super. Tam w instrukcji jest takie cuś:
--------------
USING THE SIGNAL OF BUILT-IN FLASH AS A TRIGGER.
1. Press the MODE button to Select the ⁄ TTL ⁄ ⁄ mark.
2. Channel information will blink when the SEL button is pressed.
3. Set the channel number by pressing + or – button.
4. Press the SEL button several times until the display stops blinking.
5. Attach the flash to the camera, turn the power switch of your camera
on and press the shutter button halfway, flashgun’s channel
information will be transferred to the camera.
6. Remove your flash from the camera and place it at the desired position.
7. Pop-up the built-in flash of your camera, and confirm that it is fully charged.
􀛋 In wireless flash mode, AF Auxiliary Light will blink to indicate that the flash is fully charged.
8 . Adjust the focus of your camera for taking picture.
 It is possible to use Exposure Compensation. For more details please refer to Exposure Compensation section.
 By custom function setting of the camera, it is possible to cancel built-in flash as a main flash. Please refer
to instruction manual of the camera for details.
 It is possible to use High Speed Sycnchro photography. Please set flash mode of camera as High Speed
Synchro (W HS), as explained above and refer to instruction manual of the camera for details.
 It is also possible to useamount of discharge adjustment (1 ⁄1 ~1 ⁄ 64). P-TTL flash can be performed by
maximizing the setting value.
========

W k100 nie widze trybu 'w'. A jakby miala blyskac wbudowana i zewnetrzna to jakos nie bardzo fajnie...

Seb
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Maciek K1000 napisał/a:
To k100 nie wyzwala lampą wbudowaną? Byłem przekonany że tak. W mojej DeSce nie mam z tym żadnego problemu. A to przecież starsza konstrukcja.

Wyzwala ale nie kontroluje. DS nie ma wbudowanego wireless flasha - niestety.
W przypadku wirelessa masz pełną kontrolę nad błyskiem tak jakby lampa była zapięta na stopce.
 

Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
Kumam :-)
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
sebcz napisał/a:
Jesli chodzi o Pentaxowe firmówki, to musi byc druga na stopce, zeby wyzwalac. Mnie interesuje jak zadziala (czy zadziala) wbudowana z Sigmą 500 DG Super.

Na japońskiej stronie Sigmy znalazłem, że Sigma zostanie wyzwolona tylko wtedy, gdy wyzwalana będzie z drugiej Sigmy na aparacie.
Tabelka zgodności jest tu:
http://www.sigma-photo.co...00dg_sup.htm#05

 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
Kolega z forum, posiadacz k10d mówi, że z kadyszką bez problemu działa, na upgradeowanym firmware.
A z kasetką chyba lipa... Lampa w drodze, jak dojdzie, to sprawdze oczywiscie
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
W pzrypadku *istD Sigma 500DG super pracowała poprawnie w bezprzewodowym P-TTL-u sterowana lampą wbudowaną. W Przypadku K10D (z którym po założeniu na stopkę moja Sigma ze starej serii produkcyjnej wyczyniała głupoty) ta sama Sigma dawała się sterować bez problemu w P-TTL-u przez założoną na sanki AF 360FGZ. Niestety nie wiem, czy dawałą by się sterowac lampą wbudowaną, gdzyż sprzedałem ją jeszcze przed ukazaniem się nowego firmware'u który takie sterowanie udostępnił.
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
sebcz napisał/a:
Kolega z forum, posiadacz k10d mówi, że z kadyszką bez problemu działa, na upgradeowanym firmware.
A z kasetką chyba lipa... Lampa w drodze, jak dojdzie, to sprawdze oczywiscie


Mam Sigmę EF-500 DG Super ze starej serii i działa w trybie slave z lampą wbudowaną. K100D ma updatowany firmaware do v.1.02.
Czy ktoś wie jak lampy się komunikują?
Po naciśnięciu migawki do połowy Sigma wysyła pakiet przedbłysków, a nie lampa wbudowana!!! Trzymałem lampę za sobą i efekt taki sam!
W którymś poście jest informacja, że komunikacja odbywa się serią przedbłysków ale to slave błyskała a nie master. Komunikacja na IR też raczej wątpliwa bo trzymałem z tyłu.
Czy ktoś wie jak to jest?
Pozdrawiam
Andrzej
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
andyR napisał/a:

Mam Sigmę EF-500 DG Super ze starej serii i działa w trybie slave z lampą wbudowaną. K100D ma updatowany firmaware do v.1.02.


No to wychodzi na to, że stara seria miała to akurat działające o nowa nie?

Moja to Sigma DG500 Super P-TTL, i nie działa to niestety.... Albo coś źle robię.

Seb
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
Zobacz w instrukcji na stronę 25:
Slave Flash
Normal Slave Flash
Ja wykonywałem po kolei zapisane kroki
Andrzej
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
Upewnię się: masz k100d i Sigmę DG 500 juz z P-TTL, tak?
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
Mam Sigmę od 2 dni niestety ze starym numerem seryjnym, 802---- . napisałem o tym w poście http://pentax.org.pl/view...15&view=newest.
Kasetka ma firmware 1.02
Andrzej
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
No, jest OK. Tzn, wyzwala. Tryb manualny, ale to mi w zupełności wystarcza.
Seb
 
MarcinJ  Dołączył: 05 Kwi 2007
sorki za odkopywanie, ale nie zrozumiałem do końca, więc jest mozliwosc wyzwalanie lampy zewnetrznej przez k100d bez udziału dodatkowej lampy podlaczonej na stopke? mam k100d i jedzie do mnie fgz540, w instrukcji do k100 jest napisane ze do pracy bezprzewodowej sa wymagane conajmniej 2 lampy zewnetrzne 360/540 w tym jedna podlaczona pod stopke aby druga sie wyzwolila, czytajac ten watek zasialiscie mi ziarno niepewnosci :) a i jesli nie ma mozliwosci wyzwalanie przez body tej lampy w trybie wireless to czy mozna w jakikolwiek podlaczyc ta przez kostke synchro i kabel pc czy inny wyzwalacz radiowy tak zeby dzialal pttl i HS? zalezy mi na czasach mniejszych niz 1/180 bo to jest troche za dlugi czas jak dla mnie... sa jakies firmowe kabelki czy kostki? jaka bylaby cena takiego kabla? chociaz wolalbym prace bezprzewodowa :)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bezprzewodowo wyzwolisz lampę zewnętrzną używając wbudowanej (nawet nie koniecznie dedykowaną - można użyć fotoceli reagującej na drugi błysk) - ale tylko wyzwolisz - nie będzie P-TTL-u, podejrzewam, że HS też nie uzyskasz. Przypuszczam (i to z dużym prawdopodobieństwem - żeby pzrekształciło się w pewność trzeba by doczytać w instrukcji aparatu) że bez problemu możesz uzyskać współpracę lampy wbudowanej z zewnętrzną w P-TTL-u używająć kabla do synchronizacji. Konkretnie w przypadku 360FGZ lub lamp Sigmy będziesz potrzebował 3 elementów - kostki Hot Shoe Adapter Fg montowanej w sanki aparatu (uwaga - Fg a nie F - wersja F blokuje możliwość otwarcia lampy wbudowanej), kostki Off-Camera Adapter F którą montujesz do statywu a na kostkę zakłądasz lampę zewnętrzną oraz kabelka Sync Cord F 5P (są dostępne 3 wersje o różnej długości) do połączenia obu kostek. W przypadku 540FGZ nie będziesz potrzebował kostki OFF Camera Adapter F - lampa posiada gniazdo do przyłączenia kabelka F5P. Niestety te elementy są dość kosztowne i niezbyt latwo dostępne - nawet w USA bywają całkiem długie okresy gdy nie daje się ich kupić.
 
MarcinJ  Dołączył: 05 Kwi 2007
nie chodzi mi o wyzwalanie fotocela bo w plenerze jak bedzi eswiecilo slonce to chyba musialbym miec blysk mocy pirouna zeby wyzwolilo mi lampe za pomoca fotoceli, zebym miał pttla to musi wystąpic pomiar siwtla przez obiektyw i skonfrontowanie go z ustawiona przyslona i czasem a lampa zewn nie bedzi eprzeciez nic o tym wiedziec mowisz o tych kabelkach kostkach, wlasnie o to mi chodzilo i troche przraziłes mnie pod tym wzgledem, kosztowne i malo dostepne :) horror jakis :) kurcze sie zastanawiam jak bede mogl zmusic aparat w przyszlosci do działania w HS w moim przyszlym mini studio, pewnie bede musial uzyc jakis fotoceli zeby oswiadczyc tego dobrodziejstwa z pentaxem, nie to co nikony, z byle jakimi lampami mozna w nich uzywac wszystkich czasów :P cos pokombinuje , ale dziekue za pomoc:)
 

rusek  Dołączył: 02 Kwi 2007
MarcinJ napisał/a:
nie to co nikony, z byle jakimi lampami mozna w nich uzywac wszystkich czasów :P cos pokombinuje , ale dziekue za pomoc:)


w nikonach tez nie mozesz uzywac wszystkich czasow jestes
ograniczony czasem synchronizacji migawki z lampa...

wlasnie bawie sie K10D z lampami elinchrom 600 RX i jakos
moge sobie robic co chce :P

;)

Pozdrawiam
rusek
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
rusek napisał/a:
w nikonach tez nie mozesz uzywac wszystkich czasow jestes
ograniczony czasem synchronizacji migawki z lampa...

Mozesz, mozesz, w Nikonach z elektroniczna migawka - D70, D70s, D1X - trzeba tylko zaizolowac wszystkie kontakty poza srodkowym, wyzwalajacym no i oczywiscie mozna zapomniec o jakimkolwiek TTLu ;-) W ten sposob ludzie uzyskiwali ponoc synchro do 1/8000 s. Co i jak jest troche opisane tu:
http://www.bythom.com/D70REVIEW.HTM

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach