Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Marek Wyszomirski napisał/a:
Tylko... zagadałem się z gośćmi i żadnego zdjęcia z wernisażu nie zrobiłem.

A jednak na coś bym się przydał... :-(
 
kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
pinus napisał/a:
moze nie takiedobre jak wasze ale pierwsze moje makro- wprawdzie nie sezon-tylko jakies zakurzone suszki ze strychu
Obiektyw to DA50-200 plus odwórcony Helios

Rozumiem, że użycie konwertera makro zamiast tego odwróconego Heliosa da podobny efekt?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kemot_p - to zalezy od ogniskowej makrokonwertera. Skalę odwzorowania takiego układu mozna oszacować dzieląc ogniskową głównego obiektywu przez ogniskową obiektywu dodatkowego/makrokonwertera/soczewki nasadkowej. Helios ma ogniskową 58mm, makrokonwertery Raynoxa odpowiednio:
DCR-150 - 208mm
DCR-250 - 125mm
MSN-202 - 43mm
MSN-505 - 31mm
W przypadku konwerterów serii MSN problemem może być ich mała średnica (gwint mocujący 37mm) - nie jestem pewny, czy z DA50-200 da się z nimi uniknąć winietowania.
Jeszcze jedna uwaga - podejrzewam ze starsze makrokonwertery Raynoxa MSN-200 i MSN-500 były optcznie identyczne z obecnymi MSN-202 i MSN-505. Wydaje mi sie, ze jedyna różnica to to, że MSN202 i MSN-505 sprzedawane są w komplecie z mocowaniem 'snap-on' (zresztą średnio użytecznym) a te starsze miały w komplecie plastikowe redukcje filtrowe na kilka małych rozmiarów gwintów (chyba 27, 28 i 43mm).

[ Dodano: 2010-02-12, 17:31 ]
I obiecana druga część obrazków z wystawy:-)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Nikon Coolpix 995)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX4 + Raynox MSN-200)


(Konica Minolta A2 + Raynox DCR-250)


(Konica Minolta A2 + Raynox DCR-250)

[ Dodano: 2010-02-14, 13:50 ]
I ostatnia część obiecanych obrazków z wystawy:


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Konica Minolta A2+Raynox DCR-250)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)


(Pentax Optio MX-4+Raynox MSN-200)
 
kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
Marek Wyszomirski napisał/a:
Kemot_p - to zalezy od ogniskowej makrokonwertera. Skalę odwzorowania takiego układu mozna oszacować dzieląc ogniskową głównego obiektywu przez ogniskową obiektywu dodatkowego/makrokonwertera/soczewki nasadkowej.


Czyli dla ogniskowej 55mm i MSN-505 - 31mm powiększenie wyjdzie 1:1,77? Tak to się szacuje?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak właśnie się to szacuje. Ale... uprzedzam, ze jeśli to będzie zakładane na lustrzankę, to taka kombinacja będzie straszliwie winietować. MSN-505 ma bardzo małą średnice soczewek i aby uniknąć winietowania trzeba go zakładać na obiektyw o zdecydowanie dłuższej ogniskowej. Spodziewam się uniknięcia winietowania gdzieś tak dopiero w pobliżu 200mm (bez sprawdzenia z konkretnym obiektywem nie da się dokładnie policzyć od jakiej ogniskowej przestanie winietować - to zależy zarówno od konstrukcji optycznej jak i mechanicznej obiektywu).

[ Dodano: 2010-02-18, 22:56 ]
Dzisiaj podczas popołudniowego spaceru z psem spotkałem na chodniku... wędrującą gąsienicę! Wprawdzie odwilż (+2 stopnie) i chodnik odśnieżony, ale dookoła zaspy 30cm głębokie a ta sobie spacerki urządza. Aparatu wprawdzie ze sobą nie miałem, ale załączam zdjęcie gąsienicy prawdopodobnie tego samego gatunku wykonane pod koniec października (też wtedy dość chłodno było):



Czyżby to już wiosna nadchodziła?
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
dokument z dzisiejszego spaceru
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chyba faktycznie już wiosna nadchodzi:-) Podobne pająki (dwa egzemplarze) spotkałem kilka dni temu - byłą wprawdzie odwilż, ale jeszcze prawie cała powierzchnia gruntu była pokryta kilkunastocentymetrową warstwą śniegu - i po tym śniegu biegały. Niestety nie miałem ze sobą aparatu - więc nie moglem tego udokumentować. A dziś - aparat wziąłęm, ale niestety żadnych drobnych zwierzaków do udokumentowania nie udało mi się spotkać. Ale - śniegu (przynajmniej w okolicach Łodzi) niemal już nie ma i wiosnę w powietrzu się czuje.
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
Chyba nadchodzi :) A ja nie mam obiektywu do makro :/
 

kobras  Dołączył: 28 Sty 2010
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
Kobras, jaka to ogniskowa? 100 ?
 

kobras  Dołączył: 28 Sty 2010
Ytr napisał/a:
Kobras, jaka to ogniskowa? 100 ?
nie mogę znaleźć oryginału a ta fotka była zmniejszana dla publikacji WEB - Exif pokazuje tylko ISO 100 ?? może było z manuala Zenit?nie pomnę - ale nie cropowana :roll: :evilsmile: :evilsmile:

 

deckard  Dołączył: 01 Lut 2008
Z dzisiaj:

 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Sezon 2010 czas rozpoczac:D Skakun z dzisiejszej wyprawy do ogrodu:D

Pozdrawiam
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
GrzehooFR - trzeba przyznać, ze inauguracja sezonu godna Ciebie! Zdjęcie piękne. Jedyna zmiana, którą bym zasugerował, to obcięcie połowy pustej przestrzeni na prawo od skakuna aby kadr nie był taki centralny.
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Dziekuje bardzo:) Skoro sie podoba, to wrzuce kolejne z dzisiejszej sesji:D tym razem inny odblysnik tla. Zrobiony z pudelka po Coldrexie:)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Podoba się, podoba:-) To ostatnie lepsze - przy takiej pozycji skakuna centralny kadr jest jak najbardziej uzasadniony.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
jak dajesz radę trzymać aparat ( nawet ze statywem ręce chyba masz zajęte ? ) i jeszcze umieścić odbłyśnik tła ? Czy może odbłyśnik tła jest integralną częścią przedłużki flesza ? 8-) I ciekawi mnie czy i dlaczego Twoi modele nie zwiewają ? Chodzi o porę dnia / temperaturę otoczenia ?
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Odblysnika nie trzeba wcale trzymac w rece. Statywu uzywam tylko do swiatla zastanego, dpopalajac lampa zawsze pracuje "z reki". Biorac pod uwage pore roku i temperature na zewnatrz insekty, ktore sie budza wcale nie sa skore do ucieczek. Mozna je obfotografowac z kazdej strony i nie jest to zadna tajemnica. W sezonie trzeba sie zrywac kolo 4 rano i udac sie na lake, wtedy sukces jest pewny. Kolejna dobra pora dnia na zdjecia jest czas tuz przed zachodem slonca, kiedy owady szukaja noclegowni:)
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
GrzehooFR
Tego pająka ze zdjęcia wyżej zauważyłem dzięki temu, że czmychnął ze śniegu w trawę kiedy byłem od niego jakieś 2 metry.. :) Musiałem go podejść od tyłu zza drzewa :P[/b]
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Hehe skakuny sa klopotliwe w fotografoqwaniu. Z doswiadczenia wiem tez ze sa mocno kaprysne:) Zdarza sie, ze jednemu mozna zrobic cala sesje i pieknie pozuje, inny z kolei, ucieka, zanim zdazy sie pomyslec o zrobieniu zdjecia:D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach