polon  Dołączył: 01 Maj 2009
który dalmierz ma iso 3200?
Witam,

rozglądam sie za dalmierzem - mam jeden ale zawsze chciałem sprobowac robić zdjecia na iso 3200 i tu moje pytanie:

czy są jakieś analogowe dalmierze (te starsze) z iso 3200?
(leica odpada nawet jeśli ma 3200 :mrgreen: )
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
jak używasz iso 3200 to raczej ci się pomiar nie przyda - chyba że chcesz robić w dzień, ale wtedy ci zabraknie czasów. Bessy mają do 3200 (ale to zupełnie nie przydatne, bo 99% światłomierzy TTL działa do 0EV)

Chyba Canony stare razem z jakimś boosterem mierzą do 6400.. ale jak mówiłem, to ci się nie przyda
 

polon  Dołączył: 01 Maj 2009
ok,
moge zapytać dlaczego sie nie przyda pomiar? na jakiej zasadzie to działa w takim przypadku?

Ten aparat z filmem 3200 to do zdjęć po zmroku...
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
polon napisał/a:
moge zapytać dlaczego sie nie przyda pomiar?
Światłomierze mają widelki ekspozycji w których działają. Między pozycją skrajnie ciemną (np. 0) do skrajnie jasnej (np. 20). W warunkach poniżej 0 i powyżej 20 światłomierz pokazuje glupoty.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
A z czego bedziesz zbieral ten pomiar? Jesli ze swiatel, to bedziesz mial niedoswietlone zdjecie, a jesli z cieni, to bedzie za ciemno dla prawie kazdego wbudowanego swiatlomierza. Przy 3200 w nocy swiatlomierz to tylko jedna ze wskazowek i wcale nie musi byc wyskalowany do 3200. Wystarczy 400 i przeliczanie, a i tak najwazniejsze jest doswiadczenie.
 

polon  Dołączył: 01 Maj 2009
he, w zasadzie wszyscy macie racje :)

po zmroku to ok - bez sensu mierzyc swiatło, trzeba nabrac doświadczenia przy takich zdjęciach

gorzej nieco w momencie półmroku i jednomiernym oświtleniu przestrzeni, wtedy by mi sie przydała automatyka przysłony a tak bede musiał sam sobie skorygowac no ale nie można mieć wszystkiego jak widać :)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
polon, całą zimę robię zdjęcia w pełni manualnym MX-em. ISO 800 lub 1600. W sytuacji miejskiej (światła latarni i wystaw) w zupełności wystarczy (+ obiektyw dający możliwość zejścia do 1,4 czy 2,0).

W podobnych warunkach aparat z Av głupieje.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
polon napisał/a:

gorzej nieco w momencie półmroku i jednomiernym oświtleniu przestrzeni, wtedy by mi sie przydała automatyka przysłony a tak bede musiał sam sobie skorygowac no ale nie można mieć wszystkiego jak widać :)


Między 800/1600 jest tylko 2/1 EV różnicy do 3200 iso, więc przeliczenie tego jest b. łatwe, ale i tak - na 90% światłomierz ci wysiądzie wcześniej (najczulsze TTL działają do -1EV, a tyle masz w półmroku)

Zawsze możesz sobie kupić, co polecam, porządny zewnętrzny światłomierz i mierzyć choćby w ciemności ;-)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:lol: czy ten dalmierz :!: potrzebny ci jest na pierwszego kwietnia :?: :!: :idea:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach