Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
MV1 Pytanie od analogowego laika
Witam. Mojej pytanie dotyczy korpusu analogowego Pentax Mv1. Na jakiej zasadzie dobierany jest czas naświetlania. Mam 3 tryby migawki Auto, 100x oraz B. Nie mam pojęcia o co w nich chodzi oprócz oczywiście B. Do tej pory korzystałem z korpusów automatycznych stąd moje pytanie i problem.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Auto - automatyczny
100x - synchronizacja z lampą błyskową
B - to już wiesz :-)
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
ok tylko mam wrażenie, że na auto nie ma różnic w czasie przy zmianach przysłony lub np. totalnej ciemności.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
no jeśli faktycznie nic się nie zmienia to masz walnięte body. Światełka w wizjerze się zmieniają?
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
tak za jasno czerwony, dobrze zielony i za ciemno żółty. jak zasłaniam obiektyw to migawka powinna się zamknąć na dłużej ?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Otworzyć a nie zamknąć, ale tak. Na dłużej.
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Jasne otworzyć :oops: Czyli coś jest zepsute. Hmm wyciągnąłem z szafy u rodziców i myślałem, że się pobawię. :-( Dzięki za pomoc.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Może nie jesteś w stanie zauważyć różnicy? Zrób zdjęcie z dekielkiem, czas wtedy powinien być dosyć długi. Jeśli nie będzie to masz ładny przycisk do papieru. Jeśli się wydłuży to przetestuj resztę czasów na filmie :-)
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Właśnie zrobiłem z dekielkiem i niestety klapie tak samo szybko jak przy otwartym obiektywie. A taki piękny był......
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
sprawdź baterie :idea:
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Ale na pewno, na 100% nie ustawiasz czasu 100x?

[ Dodano: 2010-03-21, 18:46 ]
W innych pozycjach pokrętła jest to samo? Może jakimś cudem masz przesuniętą tarczę z oznaczeniami względem mechanizmów?
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
grzegorzgr napisał/a:
sprawdź baterie :idea:



BINGO!!! Nie skumałem, ze to urządzenie tez je posiada :oops:

Zadziałało.

A takie małe OT, gdzie w Wawie skanować filmy no i jakie kupować do tego typu analoga. Czy zainwestować w skaner???
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Tomcior napisał/a:
no i jakie kupować do tego typu analoga.

Zależy od tego na co masz ochotę i jakie efekty chcesz uzyskać. Ewentualnie ze slajdami może być nieco gorzej, ale amatorską Fuji Sensię powinieneś móc dobrze naświetlić (światłomierz może nie być wystarczająco dokładny dla profesjonalnych slajdów). Na początek może spróbuj negatyw Fuji Superię 100 lub 400 - tutaj czasem sprzedają filmy z bliskim terminem lub nieco po. Przede wszystkim w niskiej cenie ;-) Kupowałem od nich i kilka rolek już wyszło ok (wołane w http://relax-foto.pl/). Jest jeszcze jako źródełko afv.pl z odbiorem w Warszawie, ale to już wymaga nieco większego wydatku. Co do skanów nie bardzo mogę niestety doradzić.

A tu masz instrukcję do aparatu, jeżeli papierowa zaginęła gdzieś przez lata: http://www.cameramanuals..../pentax_mv1.pdf ;-)

Jaki masz do tego korpusiku obiektyw?
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Dzięki serdeczne!!! Filmy właśnie takie kupiłem. Jutro oddaję rolki do wywołania, to zobaczę czy wszystko z aparatem ok.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach