Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Czy jest na sali ktoś, kto w prostych słowach wytłumaczy debilowi, po co to komu? Bo ni dydy pojąć nie mogę do czego by to mogło by się przydać.
Nie wiem, może jest na sali jakiś posiadacz 400D. Świta mi w głowie, że rzeczywiście może chodzić tu o to, o czym pisał FraZa - czyli zapalenie wszystkich punktów, na których jest ostro (w przypadku ściany, albo potężnej głębi ostrości to rzeczywiście będą wszystkie). Mogę tak ustawić w małpce C A75.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Czy jest na sali ktoś, kto w prostych słowach wytłumaczy debilowi, po co to komu?


Jakto po co? Zeby byc ustawić się dokładnie prostopadle do tablicy testowej :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
FraZa napisał/a:
Stanisławowi chyba chodzi o ustawienie ostrości na każdym z pół af. W canonie tak jest (nawet w kompaktach), w pentaxie DL nie ma, przynajmniej ja na coś takiego nie wpadłem.
było o tym na forum milion razy [kto używa, a kto nie, itp] Poza tym polecam czytanie instrukcji 8-) mimo wszystko czasem się przydaje, jak czegoś nie wiadomo rzecz jasna

[ Dodano: 2007-04-24, 15:50 ]
bEEf napisał/a:
Czy jest na sali ktoś, kto w prostych słowach wytłumaczy debilowi, po co to komu? Bo ni dydy pojąć nie mogę do czego by to mogło by się przydać.
żebyś nie musiał przekadrowywać, bo musisz, jeśli masz ustawiony centralny punkt AF. :mrgreen:
Oczywiście jeśli mówimy o ustawianiu po kolei, a nie na raz!

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jarek Dabrowski, ale zapalenie w sensie informnacyjnym, czu ustawienie na wszystkich? To pierwsze ma sens, ale tu wszyscy, łącznie z FraZą (wbrew temu, co piszesz), gadają o ustawieniu ostrości na wszystkie punkty AF, co jest byz synsu.

[ Dodano: 2007-04-24, 15:51 ]
tref, zlituj się i przeczytaj jeszcze raz wątek...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Jarek Dabrowski, ale zapalenie w sensie informnacyjnym, czu ustawienie na wszystkich?
I jedno i drugie. Tzn. układ przyczynowo-skutkowy jest taki, AF że ustawia się na kilku punktach i zapala je, żebyśmy wiedzieli, że ciocia Gienia i kot będą ostre, ale wujek już może być rozmazany.
Ale tak jak pisałem, w kompakcie to ma jako-taką rację bytu ze względu na dużą głębię ostrości. W lustrzance nie widzę jakiegokolwiek sensu używania czegoś takiego.

A może po prostu to jest taka hiperfokalna XXI wieku? Wszystko ostre i mruga?
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
przecież to proste aparacik pokolei ustawia wszystkie punkty (sprawdza siebie samego czy da rade z AF ) a nastepnie pokazuje gotowośc wtedy gosc naciska spust a aparat dokonyje losowego wyboru co ma byc ostre
to taka pozostalosc po kompaktach
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Panowie, chwilunia
W pentaxie dl-u nie ma czegoś takiego o czym piszę że jest w canonie ( jest tylko do wyboru wide albo spot)- coś jak substytut ręcznego ostrzenia. Nie znam się specjalnie, może coś mylę. Załóżmy, że mam w wizjerze w canonie ekran podzielony na 9 pól - przyciskiem na body wybieram jedno z nich - dajmy na to obiekt na drugim planie i na niego ustawiona jest ostrość. Coś takiego chyba jest nawet w kompaktach canona. Rozumiem, że w K10D też jest taki bajer? I rozumiem, że tu akurat jest on zbędny
Bo w canonach ze względu na słaby wizjer może się to przydać zamiast ręcznego ostrzenia
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
FraZa, tak, w kadyszce i kasetce jest wybór pola AF (dokładnie jednego z 11-tu), niektórzy tego używają, niektórzy nie (ja nie, no może raz w bardzo specyficznej sytuacji). Jest też opcja autoamatycznego wyboru pola AF - totalny debilizm, nie wiem, po co to komu (tzn fajnie wygląda w specyfikacji, i zanim ktoś weźmie puchę do ręki może sądzić, że to przydatny ficzer). Z tego, co napisał Jarek, to rozumiem, że ten dodatkowy tryb w Canonie to jest tryb automatycznego wyboru AF a dodatkową informacją, które jeszcze pola "złapały się" na ostrość. Ok, ponieważ w wizjerze g...no widać, więc nie widać, co ostre, to może akurat w C mieć sens (niewielki, ale zawsze) ;-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Ok, ponieważ w wizjerze g...no widać, więc nie widać, co ostre, to może akurat w C mieć sens (niewielki, ale zawsze)


przywaliles z grubej rury :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
asklop, to dla równowagi powiem, że prezentacja działania AF w marku 3cim zrobiła na mnie wrażenie... Ale to inna klasa sprzętu. Canonowy entry level jest słaby i nawet dostępność jasnych 50-tek za 4 stówki mnie nie przekona :-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
pstrykalem Nikonem F6 przez chwilke, tam tez AF ultraszybki. Szkoda, ze kliszaki odchodza i nigdy F6 nie doczeka sie nastepcy.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
FraZa napisał/a:
Panowie, chwilunia
W pentaxie dl-u nie ma czegoś takiego o czym piszę że jest w canonie ( jest tylko do wyboru wide albo spot)
:shock: :shock: :shock: byłem pewien, że DL ma tak jak DS, ale widać się myliłem. Powiedziałem sobie RTFM i przytaczam:

DL manual:


DS natomiast ma:






Nie chciało mi się zaglądać do instrukcji K10D, ale jestem przekonany w 99%, że jest tak jak w DS! Jest wybór pola AF poprzez strzałki.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
asklop, o ile mi wiadomo, to Nikon wciaz produkuje F6...
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
dan napisał/a:
o ile mi wiadomo, to Nikon wciaz produkuje F6...


produkuje to prawda, ale raczej na 100% nie bedzie juz F7
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
O! to odkryliśmy kolejną różnicę pomiędzy ds i dl. W sumie to może się przydać przy słabszym świetle albo jak obiekt jest dość daleko. Chociaż wtedy i tak af się może pogubić :)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
No to wszyscy z wyjątkiem kolegi z NY nie macie racji -kolega kanonier już się mnie pytał czy kadycha ma tą funkcję i musiałem przyznać że nie. Chodzi o ustawienie głębi ostrości -aparat kręci szkłem, zapamiętuje kiedy który czujnik złapał ostrość i potem dysponuje danymi o ułożeniu sceny w przestrzeni. Potem ostrzy na taką odległość i dobiera taką przysłonę aby wszystko było ostre -taka udoskonalona hiperfokalna. Po zastanowieniu -może to być przydatne jak się nie ma skali GO na zoomie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava, - ok fajny fjuuuczer....ale z drugiej strony wybierac puszke na podstawie czegos takiego to troche....dziwne?

[ Dodano: 2007-04-25, 10:55 ]
i nie ma nic wspolnego z ustawianiem ostrosci na wszystkich punktach...... :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Slava napisał/a:
Potem ostrzy na taką odległość i dobiera taką przysłonę aby wszystko było ostre -taka udoskonalona hiperfokalna. Po zastanowieniu -może to być przydatne jak się nie ma skali GO na zoomie.
ależ to funkcja ze zwykłej małpy potwierdzająca, że Canon robi sprzęt dla amatorów, którzy strzelają bezmyślnie [oczywiście nie wszyscy]. Po cholerę ustawiać głębię ostrości na 30km? Chyba tylko do widoczków, albo jak ktoś nie umie samemu ustawić ostrości na ciocię i wujka oddalonych o 2 metry. :roll:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Trochę niedokładnie to opisano
Slava napisał/a:
Potem ostrzy na taką odległość i dobiera taką przysłonę aby wszystko było ostre -taka udoskonalona hiperfokalna.
To jest funkcja z mozliwością zmiany pożądanego zakresu głebi ostrości, a nie hiperfokalna. Hiperfokalna odległośc to jest odległośc na która się ostrzy, aby uzyskac max. głębii ostrości aż do niesk. Tu zaś mozna ustawić głębię na 2, 6 albo 11,5 m - dowolnie. ta funkcja była już w analogowych Canonach - nazywa się A-DEP, i wcale nie jest taka głupia i tylko dla głupich. Ona jak gdyby zastępuje ustawianie ostrości (na tabelkę głębi ostrości )w dowolnym zakresie ostrzenia.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Dada, wiem co to hiperfokalna, no może istotnie nie było najlepsze to porównanie.
W pierwszej chwili też tak zareagowałem jak tref, -po co to jak się umie nastawić GO. Ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że to nie takie głupie -obiektywy zoom nie mają skali GO i taka funkcja może być przydatna. Oczywiście nie wybrałbym a tej podstawie sprzętu, ale jest to jakiś + dla Canona.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach