Draca  Dołączyła: 12 Cze 2008
andrusz napisał/a:
Chociaż chyba bliżej miałbym do Poznania (z Bemowa)

Oj zaoszczędzisz tylko parę minut. Kto ci kazał na takim za... mieszkać :-D
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
espresso napisał/a:
Lx3 jest jednak chyba najlepszy.

A LX3 współpracuje z 540FGZ czy tak jak EX1 ma jakieś chore ograniczenia?
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
espresso , a na chwilę obecną jak miałbyś kupować jeden z nich to który byś wybrał? Cały czas myślałem o Lx3, ale w Ex1 kusi mnie ruchomy ekran. Fotki z tego ostatniego spotkane w sieci są OK.
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
espresso, no właśnie też potrzebuję opinii ,,gdybyś w tej chwili...'' Przyjeżdża do mnie rodzina z Polski i najpóźniej do poniedziałku mogą mi jeszcze coś kupić. Próbowałem dzisiaj znaleźć to gdzieś do pomacania, ale niestety nigdzie nie mieli żadnego kompaktu z górnej półki :/
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Nie miałem jednocześnie w ręku obu tych aparatów, ale z wymiarów i fotek w skali 1:1 nie wynika aż tak duża różnica - rzędu 5 mm na dł. i wys. (2 przy szerokości). Rzeczywiście jest to tak mocno odczuwalne?
A jak wrażenia jeśli chodzi o szybkość AF, zapisu na kartę, dokładności AF, zmiany parametrów pracy, czytelności menu, pracy w trybie MF itp.? Ekran ma chyba lepszy Ex1?
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
Niektórzy twierdzą, że żaden z nich nie jest serio kompaktowy. Jak dla mnie to i jeden i drugi są mniejsze od portfela, który mimo wszystko noszę w kieszeni codziennie...

Różnice w jakości zdjęć widzę, że są wyłącznie aptekarskie.

Pytanie: jak jest z szybkością działania obu w normalnym użytkowaniu? Mirek w sumie dobre pytania zadał...

W sumie dobijające trochę jest to, że ten EX1 robi filmy niemalże jak moja stara Nokia. No po prostu coś musieli spieprzyć.

[ Dodano: 2010-07-03, 23:39 ]
No, chociaż to subiektywne, który jest wygodniejszy?

[ Dodano: 2010-07-03, 23:43 ]
I jak jest z ustawieniami manualnymi? Czy na obu można sobie zapamiętać ustawienia na hiperfokalną?
 
Pykacz  Dołączył: 24 Paź 2008
Od jakiegoś czasu czekam na porównanie EX1 z LX3 i nagle zaczęła mnie nachodzić chęć na Canona S90 . Jest sporo mniejszy nawet od LX3 a co dopiero od EX1 (wszędzie bym go wcisnął i zawsze mógłbym mieć go przy sobie ) :-D Jasne szkło ma (przynajmniej na szerkokim kącie). Interesuje mnie tylko jak się "rozkładają " przysłony względem ogniskowych tych 3 kompaktów (zwłaszcza przy 35mm i 50mm). Ktoś może wie?
Edyta:
Znalazłem dla S90 wygląda to tak (podane przez Biniu z canon-board.info)
28 mm - F 2,0
35 mm - F 2,5
50 mm - F 3,2
85 mm - F 4,5
105 mm -F 4,9
Jak to wygląda dla EX1 i LX3 ? (liczę tutaj na expresową odpowiedź kolegi espresso ) ;-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
espresso napisał/a:
z tego co słyszałem to już są prawdopodobnie ostatnie sztuki Lx3

LX5 zbliza sie coraz wiekszymi krokami, do tego juz wkrotce (koniec lipca?) kompakt z matryca 4/3, niewymiennym szklem Leica (zoom x3) oraz wbudowanym wizjerem.
 
Pykacz  Dołączył: 24 Paź 2008
Bardzo Ci dziękuję za szybką odpowiedź. :-B Teraz pozostaje tylko zastanowić się co mi jest najbardziej potrzebne a bez czego mągę się obejść. A łatwo nie będzie. :-/ :roll:
 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
Na dpreview pojawił się test Samsunga EX1/TL500.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
na niskich czułościach jak dla mnie rewelacja.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Szczegółowy test EX1 i porównanie do D-Lux4 (lub Lx3):
http://www.segadget.com/entry/573
Aczkolwiek nie wiem czy ten test nie jest trochę takim peanem pochwalnym na cześć Samsunga.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
EX1: Ponieważ o (niewątpliwych) zaletach wszyscy piszą, to trochę o tzw. pustej połowie szklanki z mojego subiektywnego punktu widzenia:
- gigantyczne pliki RAW,
- brak możliwości rekonfiguracji przycisków i pokrętełek
- brak możliwości wyłączenia "na amen" zoomu cyfrowego
- kiepskie makro (z Raynoxem trochę lepiej)
- brak nawet w teorii tulejki do filtrów (ale z pomocą McGyvera dałem sobie radę ;-)
(edit) dodam jeszcze:
- kapuściana zieleń przy zdjęciach w lesie
- gniazdo HDMI w trudnym do zdobycia kabla standardzie

i koncert najskrytszych marzeń:
- skoro aparat ma z definicji zasilacz sieciowy, aż się prosi o zdjęcia poklatkowe.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
może kolega wojtekk przekonujący mnie w sąsiednim wątku (o fuji f70 exr), że ilość mpix nie ma znaczenia tylko "fun" z pstrykania, patrząc na zdjęcia z tego samsunga zrozumie mój głód detali :-) (których na zdjęciach z Samsunga Ex1 zwyczajnie nie brakuje)...
a jeżeli miałbym się zdziwić brakiem czegoś w tym aparacie to - mimo wszystko - filmów w jakości wyższej niż VGA ;-)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Porównywanie z LX3 już trochę nieaktualne. Pierwsze wrażenia jakie oferuje LX5 pozwalają sądzić, że samsung będzie miał tu baaardzo trudnego rywala. Nooo... może mu pomóc jedynie cena nowego panasonica, która zapewne nie będzie dublować sie ze starym modelem.

[ Dodano: 2010-07-23, 21:20 ]
cypis napisał/a:
mimo wszystko - filmów w jakości wyższej niż VGA


Ano włąśnie panasy mają. W kompaktach taka kamera gratis jest nie do niezauważenia.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Samsung ma poważną przewagę nad Panasonic'ami - uchylny ekran. Od dawna "choruję" na Lx3 i ciągle się odgrażam, że jeszcze chwila i go kupię. Ale z powodu tego ekranu mam teraz "zagwozdkę". Najlepiej chyba kupić oba, a później sprzedać to co mniej będzie odpowiadać. :mrgreen:
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Ja tam nie widzę zachwytu nad tym przedpremierowym LX5. Wysokie ISO ok ale widać, że jest na maksa odszumiane bo szczegóły uciekają.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Noo uchylny ekran jest bardzo przydatny. Ten go ma, tamten słąbe filmy i tak każdy dziurawy, niekompletny. A my mamy nad czym deliberować :-D Gorzej gdy chcemy kupić
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
TZ10
Panasonic Lumix DMC-TZ10 (brałem tez pod uwagę DSC-HX5V, ale skończyło się jak widać).
Może niekoniecznie dla fotografa (o ile w ogóle dla wymagającego) tylko, gdyż przy wyborze pod uwagę brałem też możliwości video (zresztą teraz to już "standard" się robi chyba).

Trochę sampli (po kliknięciu oryginalny i w pełnej wielkości jpg z puszki - bez mojej ingerencji). Miniatury lekko podostrzone tylko. EXIFy zachowane.
Plus jeden przykładowy plik video - niestety fioletowe pasy widoczne w samplach na YT się potwierdzają przy filmowaniu pod ostrzejsze światło.
UWAGA: pliki będą dostępne na serwerze tylko przez jakiś czas, więc jeśli ktoś jest zainteresowany, niech ściągnie do siebie.

Moje wrażenia? Chyba lepiej, niech każdy sam oceni sample i sobie odpowie czy dla niego są zadowalające jak na mini-kompakt do kieszeni.
Plusy? Na pewno należy się pochwała za "inteligentne" dobieranie siły błysku wbudowanego flesza. Nawet ujęcia z bliska (i zoomowane) nie są przepalane, bez względu na ilość światła zastanego.

Plik video (format m2ts - ok. 100 MB) do ściągnięcia TUTAJ















 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
no niestety, te zdjęcia udowadniają, że współczesne kompakty (szczególnie travel-zoomy) zabrnęły w jakąś ślepą uliczkę wypasionych specyfikacji i dodanych megapikseli kosztem jakości tego co w fotografii wydawałoby się najważniejsze - samych zdjęć (choć akurat jakość filmików się poprtawia - ale jeśli chciałbym wypasione filmiki wziąłbym sony xh5). Zdjęcia z TZ10 są brzydsze (bardziej cyfrowo obrobione przez elektornikę aparatu) niż z jego poprzednika TZ7. Właściwie wszystkie tego typu współczesne aparaciki cierpią na to samo - agresywne wyostrzanie, agresywne odszumianie, rejestracja detali na poziomie pentaksa K100D (6mpix) z obiektywem kitowym. Szkoda - mam wrażenie, że współczesna technologia umożliwiłaby stworzenie aparatu kompaktowego dla turysty (czyli mówimy o travel-zoomie) a zarazem średnio wymagającego fotografa. Panasonic zapędził się w megapikselowy róg, sony przesadziło z odszumianiem na najniższej czułości, canony na bazowych czułościach radzą sobie dość dobrze, ale na wyższych zachowują się słabo (casio cierpi na to jeszcze bardziej), fuji ze swoimi matrycami exr jest w pół kroku - te kompakciki zawodzą w pełnej rozdzielczości i potrafią zachwycić w obniżonej (kwestia uczciwego marketingu?)... ech, zobaczymy za pół roku? rok? :-/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach