a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC macro (Pentax K) Review / Test
Jakby ktoś się przymierzał do kupna. Ja się przymierzałem ale ... no nie wiem, sami zobaczcie:
Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC makro
 
HaMtAr0  Dołączył: 10 Gru 2006
Jestem początkującym fotografem, wyjaśnisz mi coś?
Masz Pentaxa ze standardowym 18-55 ( ja mam ), czy powinienem wymienić obiektyw na ten?
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
HaMtAr0, a jak dlugo uzywasz kita (18-55)?
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
HaMtAr0, Ja też jestem początkujący. Aparat, z krótkim kitem, mam od tygodnia. Kupiony z kitem bo inaczej się nie dało. Obiektyw kitowy jest bardzo dobry co potwierdzi każdy na tym forum.
Rozważałem wymianę na Sigmę 17-70 głównie ze względu na irytująco krótką ogniskową (50mm). Lubię fotografować ludzi na ulicach i przy ogniskowej 50mm jest to bardzo trudne (konieczne jest podejście blisko ludzi, co i mnie i ich peszy). Poza tym Sigma jest obiektywem jaśniejszym, co jest istotne przy fotografowaniu w mniej korzystnych warunkach oświetlenia.
Wydaje się jednak, że test zamieszczony na photozone pokazuje, iż przy krótkiej ogniskowej (17mm) i małej przesłonie (f2.8) fotki nie wychodzą dobrze (przynajmniej z body Pentaxa. Trochę inne wyniki wyszły przy testach z Canonem). Co powoduje, że obiektyw traci na swoim powabie, zwłaszcza, że jest istotnie droższy od kitowego 18-50 Pentaxa.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
a.d.a.m, jezeli lubisz ciasniejsze kadry z wiekszej odleglosci to i ta Sigma ci nie pomoze. Zastanow sie moze lepiej nad dluzszym kitem. Za cene Sigmy kupisz dluzszy kit i jeszcze ci sporo zostanie.
A co do swiatla, to na szerokim koncu to tylko 0,5 dzialki a na dluzszym 1 dzialka. Da sie przezyc. Masz stabilizacje w korpusie. Ze wzgledu na swiatlo ja bym nie wymienial, inna sprawa jezyli chodzi o jakosc fotek. To juz jest powod do wymiany. Ale czy ta Sigma jest lepsza optycznie? Kto wie. Szerokokatne obiektywy zazwyczaj i tak sie przymyka do 5,6 - 8.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
HaMtAr0, proste test - a czy czegoś Ci w tym obiektywie brakuje? Przecież to Ty nim focisz... Czytaj forum, rób zdjęciochy, za parę miesięcy będziesz wiedział wszystko. Chodzi o to, że w zależności od tego, co lubisz focić i jak lubisz focić Twoje potrzeby się wykrystalizują. Na razie zostaw kita, to dobry obiektyw. Większość moich fot jest zrobiona kitem i jestem z nich zadowolony.

[ Dodano: 2007-05-07, 10:27 ]
A jeśli już wymieniać jednego spacer zooma na innego, to raczej na coś o stałym świetle 2.8. To zwiększa uniwersalność obiektywu, niestety kosztem rozmiarów, masy i przede wszystkim - ceny ;-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
bEEf, na ekranie monitora to jasne, ze roznicy za bardzo nie widac, ale przy realnym wydruku, to kto wie. Ja przyznam sie, ze z kita jeszcze nic nie druknalem. I nie wiem jak to w realu wyglada.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
asklop, ja z kita druknąłem, wprawdzie 10x15, ale nie sądzę, żeby większe odbitki wyglądały źle. Na ekranie niektóre aspekty optyki są lepiej widoczne, wbrew pozorom. Kit ma dobre kolory i kontrast (SMC), akceptowalną ostrość, całkiem małe aberracje i tylko na szerokim końcu. Winietkę można skorygować dwoma kliknięciami, więc to żaden problem.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
bEEf, uspokoiles mnie nieco. Wybiore cos ze swojej kolekcji i zrobie odbitke 20/30 i zobacze co z tego wyjdzie.
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
asklop napisał/a:
a.d.a.m, jezeli lubisz ciasniejsze kadry z wiekszej odleglosci to i ta Sigma ci nie pomoze. Zastanow się moze lepiej nad dluzszym kitem. Za cene Sigmy kupisz dluzszy kit i jeszcze ci sporo zostanie.


No własnie nie jestem tego do końca pewien. Coś niedobrego dzieje się na rynku. Na Allegro długi kit wystawoiny jest za 1150 zł. Cześ w promocji dla forumowiczów oferuje Sigme 17-70 niewiele większą cenę.

Na pewno w pierwszym rzędzie chciałbym kupic jakiś dłuższy obiektyw. BEEf zachwala dłuigi kit (a, że to rozsądny facet, to mu wierzę). Tylko gdzie to można kuić za jakąś rozsądną cenę? Na razie wychdzi mi, że najtaniej jest kupić na ebay.de nawet wliczając koszty wysyłki. To jakieś chore jest.

A może któryś z nowych nabywców k100D w dual kicie chciałby się pozbyć dlugiego kita?
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
a.d.a.m, z 1,5 miecha temu, dluzszy kit byl na Allegro po 700-800 zl. z astera.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
asklop dokładnie taką cenę pamiętam, czy ci ludzie już na głowy poupadali?!
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Pentagram, jest popyt a mala podaz i dlatego takie ceny.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Ja zamieniłem krótkiego kita na tę Sigmę. U mnie problemem była dziura w ogniskowych, których często używam (55-70).
Może bym tę dziure przeżył za pomocą zoomowania na własnych nogach, ale nie chce mi sie często zmieniać obiektywu.

Jestem z Sigmy bardzo zadowolony. W ciężkich sytuacjach troche abberuje - pod ostre słońce i na dużej dziurze. Blików nie znalazłem. Ostrzy ładnie (kit jest cichszy i moze ciutek szybszy).
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
a.d.a.m napisał/a:
No własnie nie jestem tego do końca pewien. Coś niedobrego dzieje się na rynku. Na Allegro długi kit wystawoiny jest za 1150 zł.
Właśnie Piotr z Astera dał cenę na długiego kita 890 zł.
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
argawen napisał/a:
Właśnie Piotr z Astera dał cenę na długiego kita 890 zł.


Tak, wiem. Napisał odpowiedź na moje pytanie. Doceniam upust Piotra ale chyba zdecyduję sie na zakup z Niemiec. Jest jednak taniej, nawet jeśli wliczyć koszt transportu i opłat z tytułu przelewu. Względnie na ofertę Czesia na Sigmę APO 70-300 4.0-5.6. BTW, czy ktoś używa tej Sigmy? Jak wrażenia?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Parę obrazków z Sigmy 17-70/2.8-4.5

http://www.dojarek.com/pub/sigma1770.zip (40 MB)

7 jpgów w pełnej rozdzielczości, wywołanych w Lightroomie na domyślnych ustawieniach, jedynie delikatnie skorygowany balans bieli. Tylko skrajne ogniskowe, różne przysłony. Exify na miejscu. W nazwie pliku jest ogniskowa i wartość przysłony, żeby było prościej.

I parę cropów z tych obrazków, wszystko z centrum kadru (wiem, nie wysiliłem się):

17mm, f2.8


70mm, f4.5


70mm, f9 (fragment słuchawki z budki telefonicznej)


17mm, f2.8


70mm, f8


A moje wrażenia?
Szkło fajne, dobrze zbudowane. Jak dla mnie - akceptowalna jakość, pełna dziura ujdzie (trochę rozświetla, tak jak jasne stałki, ale nie mydli jakoś tak strasznie, da się wyostrzyć w postprocesie) - po przymknięciu bardzo dobra. Imponujące "makro" 1:2. Przyzwoita pod słońce.
Wady?
Nie da się zdjąć dekla przy założonej osłonie. Tragedia. Za to projektanta powiesiłbym za jaja. Szkło za ~400 USD, a głupiego dekla chwytanego od środka nie potrafią zrobić.
Winieta. Nie mam odpowiednich przykładów (poszły nieopacznie do kosza) - ale i przy 17mm i przy 70mm na pełnej dziurze rogi są zauważalnie ciemniejsze. Po przymknięciu o 1-2 działki problem praktycznie znika.

A czy warto kupić, czy nie, to już każdy musi sam zdecydować.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Nie da się zdjąć dekla przy założonej osłonie. Tragedia. Za to projektanta powiesiłbym za jaja.


w kicie Pentaxa tez nie jest slodko. Tez do dekla ciezko sie dobrac. Ale to szklo za grosze.
Faktycznie pelna dziura jakas taka troche bajeczna jak stalki 50/1,4, ale zeczywiscie bez takiego mocnego mydelka.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dekiel z dziurami na paluchi w środku kosztuje w porywach 6 zeta. Tak więc nie przesadzajcie. No chyba, że brak napisu "Pentax" na deklu jest nie do przejścia ;-)

[ Dodano: 2007-05-08, 11:39 ]
Polecam ten dekielek - "smyczę" od razu odpiąłem, ale reszta jest bardzo dobra, zdecydowanie wyższej jakości od 'Hamy', która ma "sprężynki" z kawałków wygiętego plastiku. Tutaj głowy nie dam, ale sprawia wrażenie, jakby były prawdziwe, metalowe sprężynki, no i wykonanie ogólnie dużo lepsze. Poza tym dziury na paluchi większe i wygodniejsze. Brak napisu 'Hama' też może być zaletą ;-)

http://www.allegro.pl/ite...ktyw_49_mm.html
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Dekiel z dziurami na paluchi w środku kosztuje w porywach 6 zeta. Tak więc nie przesadzajcie. No chyba, że brak napisu "Pentax" na deklu jest nie do przejścia


zgadzam sie z tym co piszesz. Dekiel nie jest raczejwyznacznikiem tego czy brac szklo czy nie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach