Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Lightroom 1.0 - pierwsze wrażenia
Zainstalowałem sobie triala, pobawiłem się trochę, pierwsze wrażenia (w porównaniu z beta 4.1):
1. Dużo bardziej rozbudowany moduł Library. Importuje wszystko to, co było w B 4.1.
2. Można przeglądać zdjęcia katalogami, tak jak są na dysku - duży plus. Inna sprawa, że w jakiś sposób beta pamiętała bardzo dużo, w międzyczasie ja pozmieniałem sporo lokalizacji plików, i 1.0 wyświetlił mi pełno katalogów na czerwono (nie mógł ich znaleźć). Nie znalazłem opcji wywalenia wszystkich od razu, musiałem kilkac jeden po drugim i usuwać z LR - bez sensu.
3. W jakiś dziwny sposób pojawiają mi się czasami dwa te same pliki obok siebie - pierwszy z naniesionymi modyfikacjami, drugi - dziewiczy. Nie wiem o co chodzi.
W związku z powyższym, najprawdopodobniej wywalę wszystko co miałem do tej pory, i pozwolę mu skatalogować wszystko od zera.
4. Podczas importu - tworzy pliki xmp obok pefów i innych. Nie znalazłem opcji zapisu xmp obok DNG, zawsze zapisuje w środku, zmieniając datę pliku. Bez sensu, zmiana daty mogłaby być opcjonalna - nierzadko po prostu patrzę na plik, żeby sobie przypomnieć kiedy był zrobiony - teraz mam wszystkie DNG z 2/19/2007...
5. To tylko wiem z tutoriali - nie sprawdzałem, bo i tak będę musiał sobie zbudować bazę od nowa (przy okazji posprzątam trochę w zdjęciach) - ale bardzo fajnie rozbudowany system słów kluczowych, budowanie stosów ze zdjęć, rankingi, oznaczanie kolorami, grupowanie wg metadanych (np. obiektywu, aparatu, daty z exifa...). Dzięki temu np. wiem, że mam zdjęcia z FA 20-35/4, które zawsze sądziłem, że robiłem FA 35/2 :)
6. Bardzo duże możliwości budowania własnych "wzorców" metadanych, "wzorców" z parametrami obróbki, itp.
Suma sumarum - zawsze mnie odrzucało od programów katalogujących zdjęcia, ale chyba teraz się przekonam.
Moduł Develop - w zasadzie to samo co w B 4.1, dodano stempel, redukcję krasnych głazów, przeorganizowano trochę paletkę po prawej, dodano pośrednie kolory do szczegółowych modyfikacji (hue/saturation/luminance), dodano taki dzyndzel, jak się w niego kliknie, to wtedy po najechaniu myszką na zdjęcie LR sam wie, które kolory, lub którą część krzywej trzeba modyfikować. Fajne.
Same operacje zmian na pliku są chyba jeszcze szybsze niz w B 4.1 - przynajmniej mi się tak wydaje.
Pozostałych modułów (Slideshow, Print, Web) nie sprawdzałem - raczej nie będe z nich korzystał, no może automatem będę od razu sobie galeryjki na www robił, zobaczymy.

Sekcja Camera Calibration pokazuje takie same opcje, jak ACR 3.7 (m.in. Pentax 1.0 dla plików z kadyszki).

Generalnie - wrażenia pozytywne. A jak parę miesięcy temu wyszła pierwsza, mułowata beta, to gotów byłem na kolanach błagać Adobe, żeby RSP dalej rozwijali... :).
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
wg mnie też chodzi szybciej od bety. poza tym, fajnie że dodali te dynksy do wyłączania poszczególnych modułów w develop.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pierwsze wrażenia:
- nie zawsze mi dział Ctrl-Shift-C/V, kopiowanie ustawień między zdjeciami. Jak nie dział, to przez myszkę lub menu główne. Niewygodnie.
- w tej wersji zabrali możliwość definiowania miejsca pobytu biblioteki. Nie lubię jak mi wpisują na C:\.....user....\, bo C: to dysk systemowo-programowy i tyle :evil:
- nie widzę możliwości zdefiniowania pliku profilu i wczytywania na żądanie.

Wielki plus:
- dialog kolorów HSL
- recovery (odzyskiwanie prześwietleń) i fill light.

Ogólnie - pracuje bardzo sprawnie, ale na tym etapie, nie mam jeszcze przekonania do tych funkcji katalogujących.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
nie widzę możliwości zdefiniowania pliku profilu i wczytywania na żądanie
Ustaw suwaki w kalibracji, tak jak pasuje, stwórz sobie template z opcji konwersji, zaznacz tylko "calibration". Ten wzorzec będziesz miał dostępny z lewej strony, tak jak te wszystkie sepie i inne predefiniowane zestawy, no i dodatkowo możesz zaaplikować go od razu przy imporcie zdjęć do bazy. Całkiem wygodne.

Chyba nic nie pokręciłem.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Muszę odszczekać: zmiana umiejscowienia biblioteki może być przez zmianę ogólnie położenia katalogu Moje dokumenty (funkcja windowsa) albo przez wskazanie w preferencjach, gdzie jest ta biblioteka (na roboczo skopiowanłem zawartość ...Moje obrazy\Lightroom\ na dysk D:\...\Lightroom i wskazałem że teraz tam jest - działa i jest OK. Te profile też. No ... podoba mi się... :-B
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
moim zdaniem, L1.0 jest sporo szybszy od ostatniej bety. To tyle, na szybko ;]
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Całkiem długi i całkiem ciekawy artykuł (review) o LR 1.0:
http://arstechnica.com/re...lightroom.ars/1
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fajnie - wlasnie dostalem od ADobe informacje z linkiem do sicagniecia wersji pelnej dla uzytkownikow rawshootera premium 2006 :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zmieniałeś maila w tym element5? Bo ja jeszcze nie dostałem.
Mnóstwo ludzi raportuje brak wygenerowanego numeru seryjnego... podobno w Adobe już "się tym zajmują".

[ Dodano: 2007-02-21, 18:47 ]
Właśnie na forum Pixmanteca ktoś napisał, że mimo zmiany adresu e-mail jakiś czas temu, w bazie element5, Adobe posłało mu info na stary adres.

No, zapowiada się "ciekawie" :evil:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, - nic nie zmienialem......
wszedlem tylko wtedy (jak mi napisales o tym element5) na strone rawshootera i sprawdzilem swoje dane
kod wygenerowany zostal prawidlowo wszystko dziala
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na stronie Adobe już postawili cenę $299. Jak na razie w www.cortland.com.pl cały czas jest (poprzednia) cena +/- 800 zł (brutto, a napoczątku w USA było $199 jako oferta premierowa). Mogę się obawiać, że ta cena (800 zł) tez sie z czasem zmieni, i to nie na niższą :-/

[ Dodano: 2007-06-09, 10:24 ]
Właśnie sprawdziłem cenę: Lightroom w Cortlandzie obecnie kosztuje ok. 1200 zł.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach