Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
jaad75 napisał/a:
Mathis napisał/a:
Czy po wyłączeniu go OFF i włączeniu ON aparat wydaje taki dźwięk jakby przymykania przesłony? Jest to bardzo szybkie i niezbyt głośne, ale słyszalne i wyczuwalne na obiektywie.
Mam to samo.
Mathis napisał/a:
Co to jest?
Nie wiem jeszcze.

Ufff, a już się bałem że coś u mnie nie tak :-)

zamach napisał/a:
Mathis,dzięki,
by me :
najkonkretniejsza ocena K-5 (dla mnie)
dzięki :-B

Proszę bardzo, cieszę się że moje wypociny się komuś przydadzą :) :-B

Jeszcze jeden + o którym zapomniałem to czas od potwierdzenia ostrości do wyzwolenia migawki - praktycznie brak opóźnienia, będzie to pewnie niesamowitą pomocą w fotografii sportowej, obiekt już nie zdąży się przesunąć :)

Może jeszcze dopiszę odnośnie Kita WR - nie chodzi o optykę a o samą budowę - jest ładniejszy, dużo lepiej złożony, pierścienie chodzą ciężej - dokładniej - można ręcznie ostrzyć :-D I chodzi ciszej niż Kit I.
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Mathis, a jak "łapka" od stabilizacji? Załącza się szybciej?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
te bzyczenie po włączeniu, co to jaad75 i Mathis nie wiedzą co to, to jest ultradźwiękowa czyszczałka matrycy

fajne, co nie :?: ;-)
zdecydowanie lepsze niż w starszych body (k-7 też to miało)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
gregorisan napisał/a:
Mathis, a jak "łapka" od stabilizacji? Załącza się szybciej?
Raczej nie.
opiszon napisał/a:
te bzyczenie po włączeniu, co to jaad75 i Mathis nie wiedzą co to, to jest ultradźwiękowa czyszczałka matrycy
Nie sądzę - możesz sobie włączyć czyszczenie w menu - jest wprawdzie słyszalne, ale jest znacznie cichsze niz to. To brzmi jak domykanie przysłony, ale listki sie nie ruszają...
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
gregorisan napisał/a:
Mathis, a jak "łapka" od stabilizacji? Załącza się szybciej?

Dużo szybciej, jak i dłużej czeka jakby na następne zdjęcie, więc przy serii mamy ciągłą stabilizacje.

opiszon napisał/a:
te bzyczenie po włączeniu, co to jaad75 i Mathis nie wiedzą co to, to jest ultradźwiękowa czyszczałka matrycy

fajne, co nie :?: ;-)
zdecydowanie lepsze niż w starszych body (k-7 też to miało)

To nie to, na pewno - włącz sobie ręcznie w menu czyszczenie matrycy - słychać tylko delikatny pisk ultradźwięków. To coś jakby popychacz przesłony, albo wiertarka...
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Mathis, jaad75, dzięki za opis wrażeń.
Ja na swoje jeszcze nie mam czasu - miałem wcześniej K-7 i może komuś by się przydało parę słów porównania.
Na szybko jednak kilka faktów:
- FGZ-540 (lampa w sufit) nie prześwietla i bardzo ładnie pracuje na różnych czułościach
- FGZ-540 (lampa na wprost) muszę zrobić jeszcze kilka testów... ale chyba coś nie jest do końca OK
- wyświetlanie ekranu stanu pionowo/poziomo podczas zmiany pozycji aparatu działa prawidłowo (opcja w menu), ale nie dotyczy to wyświetlanych zdjęć (pomimo zaznaczonej opcji);
- podczas uruchomienia nie mam świstu aparatu (miałem coś takiego chyba na k20d bo na K-7 raczej nie; jeżeli modrzew to czyta to niech sprawdzi jak to wygląda z moim byłym K-7)
- grip D-BG4 pasuje idealnie;
- AWB działa bardzo dobrze (szczególnie w świetle żarowym i mieszanym);
- AF.S działa pewniej niż w K-7 (nie doostrza praktycznie);
- AF.C działa o niebo lepiej (nawet Tokina 80-200/2.8 nabrała życia);

To tyle moich szybkich uwag.
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
zbyllu, miał na myśli potwierdzenie ostrości niż załączenie stabilizacji :-)
jaad75, to szkoda....a jak oceniacie realną skuteczność działania stabilizacji?
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
gregorisan napisał/a:
miał na myśli potwierdzenie ostrości niż załączenie stabilizacji

Mathis napisał/a:
4.Stabilizacja na przy szybkich testach wydaje się skuteczniejsza choć dużo głośniej pracuje, ale 90/2.8 i czasy 1/30 na 10 zdjęć tylko jedno poruszone :) W dodatku włącza się dużo szybciej

:-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Mathis napisał/a:
To coś jakby popychacz przesłony, albo wiertarka...
Też mam takie wrażenie.
MacRayers napisał/a:
Na szybko jednak kilka faktów:
- FGZ-540 (lampa w sufit) nie prześwietla i bardzo ładnie pracuje na różnych czułościach
- FGZ-540 (lampa na wprost) muszę zrobić jeszcze kilka testów... ale chyba coś nie jest do końca OK
Teraz dałem pełna korekcję na minus w wireless - niezależnie od ustawienia, przepala. Zrobiłem próbe na identycznych parametrach z K10D - jest ok. Nie wiem, o co chodzi. Dotyczy to zarówno szkieł FA, jak i DA...
MacRayers napisał/a:
- wyświetlanie ekranu stanu pionowo/poziomo podczas zmiany pozycji aparatu działa prawidłowo (opcja w menu), ale nie dotyczy to wyświetlanych zdjęć (pomimo zaznaczonej opcji);
U mnie tylko czasami jakby się przywieszało, ogólnie jest ok. Obracanie zdjęć też mi nie działa.
MacRayers napisał/a:
- AF.S działa pewniej niż w K-7 (nie doostrza praktycznie);
Mnie się kilka razy zdarzyło jednak zmusić go do doostrzania, ale ogólnie jest bardzo dobrze.

[ Dodano: 2010-11-10, 15:16 ]
gregorisan napisał/a:
jaad75, to szkoda....a jak oceniacie realną skuteczność działania stabilizacji?
Jeszcze nie wiem - muszę dokładniej sprawdzić.

[ Dodano: 2010-11-10, 15:32 ]
To jest popychacz przysłony - porusza się przy wlączeniu wydając taki dźwięk.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
jaad75 napisał/a:
Teraz dałem pełna korekcję na minus w wireless - niezależnie od ustawienia, przepala. Zrobiłem próbe na identycznych parametrach z K10D - jest ok. Nie wiem, o co chodzi. Dotyczy to zarówno szkieł FA, jak i DA...

jaad75 napisał/a:
MacRayers napisał/a:
- wyświetlanie ekranu stanu pionowo/poziomo podczas zmiany pozycji aparatu działa prawidłowo (opcja w menu), ale nie dotyczy to wyświetlanych zdjęć (pomimo zaznaczonej opcji);
U mnie tylko czasami jakby się przywieszało, ogólnie jest ok. Obracanie zdjęć też mi nie działa.

być może nowy soft załatwi to, jak i inne niedogodności, proponuję poczekać z ostateczna oceną
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=11768
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
b-bar01, wiem - zobaczymy. Wygląda to na jakiś bug software, natomiast dziwne, że wystepuje tylko w niektórych body.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
MacRayers napisał/a:

- podczas uruchomienia nie mam świstu aparatu (miałem coś takiego chyba na k20d bo na K-7 raczej nie; jeżeli modrzew to czyta to niech sprawdzi jak to wygląda z moim byłym K-7)

Miałeś miałeś ;-) Za to w K20D to nie występuje.
Abstrahując od dźwięku "czyszczałki" zaraz po włączeniu korpus lekko porusza popychaczem przysłony, takie drgnięcie. Można zdjąć obiektyw i zaobserwować to na własne oczy. Czemu to ma służyć nie wiem, ale wydaje mi się, że gdzieś już widziałem wzmiankę na ten temat po premierze K-7. Jak widać K-5 mógł odziedziczyć to zachowanie po starszym bracie, choć może zależy to od jakichś specyficznych ustawień.
"Odwracanie" ekraniku w K-7 też potrafi się zawiesić.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Po pierwsze - muszę przestać czytać ten wątek, bo coraz mniej przychylnie patrzę na moje K-7, więc pewnie będzie to mój ostatni post w tym wątku i już tu nie zajrzę :-P
Chociaż po dłuższym namyśle... pewnie się nie powstrzymam, żeby nie zajrzeć.
A teraz do rzeczy:
Mathis napisał/a:
Mam tylko jedno pytanie do ludzi którzy już mają aparat:
Czy po wyłączeniu go OFF i włączeniu ON aparat wydaje taki dźwięk jakby przymykania przesłony? Jest to bardzo szybkie i niezbyt głośne, ale słyszalne i wyczuwalne na obiektywie. Co to jest?

Nie wiem, co to jest, ale pocieszę was, że w K-7 też to mam i aparat ciągle działa. :-B

A tak naprawdę w moim K-7 najbardziej denerwuje mnie DFS :evil:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Jeszcze jedna uwaga, która bardzo bardzo mnie wkurzyła. Pamiętacie jak to w K-7 w pierwszych wersjach firmware był problem z przechodzeniem pomiędzy wybierakiem AF a funkcjami dodatkowymi ? Pentax wydał poprawkę, by domyślnie wybierak z tyłu powodował zmianę punktu AF a dopiero naciśnięcie OK powoduje przejście np. do balansu bieli. W K-5 ZNOWU jest ten sam problem - jak się nie pamięta co było włączone (funkcje zdjęć czy tez zmiana punktu AF to można niestety być zaskoczonym).... podczas np. kadrowania, zmienia się punkt AF (tak człowiek sądzi) a tak naprawdę jest się w menu np. balansu bieli...
Szkoda, że błąd który naprawiono w K-7 znalazł się w K-5... No cóż, czekam na poprawkę firmware.

P.S. Z tym aparatem jest taki problem, że takie małe detale człowiek daje na minus, bo ilość plusów jest porażająca. Nikt nie narzeka na AF, Dynamikę, ISO. To trochę ponarzekamy na interfejs no i niektórzy na działanie lampy...
;-)
 

dAb  Dołączył: 10 Lis 2010
MacRayers napisał/a:
To trochę ponarzekamy na interfejs no i niektórzy na działanie lampy...
;-)
czy można prosić o nocne zdjęcia (najlepiej street foto) bez użycia lampy, ale za to na iso400/800/1600/3200 ? I jak w takich warunkach działa AF? Gdyby tak jeszcze można by przetestować w takich warunkach DA40/2.8 to byłbym mega wdzięczny :->
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
mogę Ci zrobić ten test ale najwcześniej we wtorek...
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
dAb napisał/a:
MacRayers napisał/a:
To trochę ponarzekamy na interfejs no i niektórzy na działanie lampy...
;-)
czy można prosić o nocne zdjęcia (najlepiej street foto) bez użycia lampy, ale za to na iso400/800/1600/3200 ? I jak w takich warunkach działa AF? Gdyby tak jeszcze można by przetestować w takich warunkach DA40/2.8 to byłbym mega wdzięczny :->

Jeżeli warunki pozwalają ustawić ISO1600 i mieć czas przy 35mm/f4,5 czas około 1/40s to AF zupełnie nie myszkuje - pod warunkiem że nie celujemy na gładkie miejsce.
Może w sobotę jak się pogoda poprawi udam się na wieczorne fotki i pokaże zdjęcia.
Chcesz RAWy czy zwykłe jpeg bez odszumiania i wyostrzania?

Teraz chyba co post to coś dopiszę, bo ciągle poznaję ten aparat:
Gdy mam ciemno - całkowicie, celuję w tabliczkę od 55-300 lampka AF go oświetla i nagle AF daje bzyt od razu w punkt i to celnie! Przy 90/2.8 przy 15 zdjęciach ani jednej pomyłki. Ta lampka świetnie współgra z AFem :)

Czyli ten bzyk przy włączeniu jest OK i sobie nie zawracam nim głowy :) I tak praktycznie nie wyłączam aparatu tylko się sam usypia a ja go wybudzam spustem - wtedy tego dźwięku nie ma :)
 

dAb  Dołączył: 10 Lis 2010
pawgra, Mathis - dzięki! mogę poczekać :-)
wolałbym raczej jpg-i, bo chyba nie dam rady otworzyć rawów z K-5 w PSe....

p.s. na razie przyglądam się bardzo uważnie K5-tce i limited-om :-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Przeglądając pentaxforums.com trafiłem na mocno niedoświetlone zdjęcie psa (® http://www.pentaxforums.c...noise-not.html)



Użytkownik z tej czarnej plamy wyciągnął taki oto obrazek :

Znakomite, prawda ?

Doszedłem do wniosku, że bawiąc się aparatem na pewno zrobiłem gdzieś jakąś fotkę niedoświetloną...
No i znalazłem taką:

Wrzuciłem RAWa do Aperture3, kilka suwaków, może z 45 sekund i dostałem taki obraz (wyciągnięte o ok 4.5 EV)


Czyli naświetlamy na światła, cienie się wyciągnie.... ;-)
 
pipex  Dołączył: 21 Paź 2010
wynika z tego jeden wniosek - grunt, żeby foty nie przepalić, resztę się poprawi :) miazga...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach