Ile procent posiadanego sprzetu uzywasz "na co dzien"?
100%
11% Complete
12 (11%)
75%
22% Complete
24 (22%)
50%
25% Complete
27 (25%)
25%
41% Complete
44 (41%)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
dzerry, może kiedyś sprzęt doczeka się właściwej prezentacji, na razie jest poupychany gdzie się da po całym biurze. Np. w szafie pancernej. Ech, a miała być na dokumenty. ;-)

Skompletowałem (chyba) wszystkie odmiany mojej najfajniejszej 35-ki: :-D

Szkło w środku nie ma oryginalnych dekli, tylny w końcu się trafi, ale z przednim będzie cholernie ciężko. :-/

Od lewej, od najstarszego:
1. Auto-Takumar 1:2.3 f=35mm z białymi napisami na skali odległości
2. Auto-Takumar 1:2.3/35 z białymi napisami na skali odległości
3. Auto-Takumar 1:2.3/35 z niebiesko-żółtymi napisami na skali odległości

[ Dodano: 2010-12-08, 23:50 ]
Nie pochwaliłem się jeszcze tutaj moją maszyną tortur. ;-)
Pentax Cartridge Loader pozwala nawijać film z rolki do kaset, np. takich jak te w Bulk Film Magazine, który pokazałem tutaj na poprzedniej stronie.

Odciągając korbę

i obracając ją można ustawić długość filmu, którą zamierzamy nawinąć do kasety, wyrażoną w ilości klatek (do maksymalnie 420 klatek).

W kasety takie jak w Bulk Film Magazine wchodzi 250 klatek.

Później w trakcie kręcenia korbą licznik odlicza do zera po czym korba blokuje się i można odciąć film zostawiając odcinek do założenia na rolkę odbierającą w aparacie.

[ Dodano: 2010-12-09, 16:12 ]
A dziś kolejne srebrne pudełko. Tym razem z fajnym, małym zoomikiem SMC PENTAX-M ZOOM 1:4 75-150mm:

W duecie z MES-em prezentuje się bardzo zgrabnie: ;-)


[ Dodano: 2010-12-22, 23:47 ]
Przybyło mi kilka fajnych pudełek, między innymi takie z Asahi Pentax Stereo Adapter. Tym razem jest to odmiana z przełomu serii K i M:

Tak się prezentuje z ME Super:


W innym pudełku z tego okresu jest Asahi Pentax Auto Bellows M:

Tak się złożyło, że chwilowo mam dwa takie mieszki. Poniżej jeden z SMC PENTAX BELLOWS 1:4/100, drugi z założonym odwrotnie SMC PENTAX-M 1:2.8 28mm (co umożliwia uzyskanie maksymalnego powiększenia aż x6,63):


[ Dodano: 2010-12-23, 00:01 ]
I na koniec jeszcze jedno małe cudeńko, absolutna perełka - Asahi Pentax Selftimer:

Nie znalazłem nigdzie żadnej informacji na jego temat, nawet ani jednej wzmianki o nim w internecie czy literaturze.

Działa perfekcyjnie i wygląda wspaniale. Umożliwia płynne ustawienie czasu od 5 do 15 sekund, można dokładnie wyregulować głębokość, na którą będzie wpychany bolec do gniazda wężyka spustowego.

[ Dodano: 2010-12-24, 00:11 ]
A dziś ustrojstwo, dzięki któremu sportretujemy np. pantofelka i jego cytopyge ;-) , czyli Asahi Pentax Microscope Adapter K:


[ Dodano: 2010-12-28, 18:34 ]
Uzupełniłem rodzinkę MESów o odmianę SE. Mam wszystkie i więcej ich już nie kupię. No może jak trafi się czarny nówka w pudełku. Albo pozłocony... ;-)


[ Dodano: 2010-12-28, 18:34 ]
Uzupełniłem rodzinkę MESów o odmianę SE. Mam wszystkie i więcej ich już nie kupię. No może jak trafi się czarny nówka w pudełku. Albo pozłocony... ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Selftimer jest przepiękny! Chciałbym coś takiego też...
 

peterK  Dołączył: 03 Sty 2009
ebelbeb napisał/a:
W duecie z MES-em prezentuje się bardzo zgrabnie: ;-)

Zaiste! Taki wzorowy aparat reporterski swoich czasów (vide temat o obecności Pentaksów w filmach) :-D
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
ebelbeb napisał/a:
Działa perfekcyjnie i wygląda wspaniale.
hejt :-)
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
ebelbeb,
Economy model of the Pentax H3, Pentax S3 series but with top shutter speed of only 1/500th vs 1/1000th for the H3; has manually resettable film exposure counter; diaphragm control is automatic; available in all black or chrome and black models.

Edit:
Tzn ten twój Honeywell Pentax
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Vera - ebel pisał o selftimerze... ;-) :-B na temat H3 i S3 to mógłby szkolenie poprowadzić ;-)
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:roll:
A no tak. Goopia jestem i nie zobaczyłam. Co gorsza nie pomyslałam nawet że pewnie wszystko wie o Pentaxach
:oops:
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Vera napisał/a:
nie pomyslałam nawet że pewnie wszystko wie o Pentaxach
musisz się wstydzić i jakąś pokute sobie zadać... :evilsmile:
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:roll:
Wyczyszczę aparaty. Może być? A jeżeli za mało to w weekend wyczyszcze rowerki. OK?
 

zieloo  Dołączył: 25 Wrz 2010
adapter micro scope mnie zniszczył. Nie miałem nawet pojęcia, że Pentax coś takiego sprzedawał ;-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
guerilla napisał/a:
Selftimer jest przepiękny! Chciałbym coś takiego też...

Skoro znalazł się jeden to pewnie istnieje takich więcej. Ale zbyt wielkiej nadziei bym nie miał.

pawgra napisał/a:
ebelbeb napisał/a:
Działa perfekcyjnie i wygląda wspaniale.
hejt :-)

Jak zawsze - doceniam to. ;-)

Vera napisał/a:
Co gorsza nie pomyslałam nawet że pewnie wszystko wie o Pentaxach

Tak naprawdę mam dużo ale wiem niezbyt wiele. Nie mam dość czasu na zgłębianie tajemnic garażu w Tokio. Produkcja Asahi zwłaszcza w pierwszych dziesięcioleciach była tak zróżnicowana, że nadal jest wiele rzeczy, na które mogę polować. Choćby ten selftimer - był dla mnie kompletnym zaskoczeniem, nie pierwszym i na pewno nie ostatnim.

zieloo napisał/a:
adapter micro scope mnie zniszczył.

Ale pozbierałeś się jakoś ? ;-)
zieloo napisał/a:
Nie miałem nawet pojęcia, że Pentax coś takiego sprzedawał

Czyli pewnie nie znasz strony Bożydara Dimitrova ani naszej forumowej pentax wiki ?
http://pentax.org.pl/wiki/index.php/Strona_główna
http://www.bdimitrov.de/kmp/index.html
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
ebelbeb napisał/a:
Skoro znalazł się jeden to pewnie istnieje takich więcej.

Ostatnio na giełdzie foto w Wawie widziałem podobne ustrojstwo, tylko nieco brzydsze.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
romeoad, i na pewno był produkcji Asahi ???
Szukając informacji o tym moim self timerze trafiłem na setki urządzeń tego typu przeróżnych marek.
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
Chwilę mnie nie było, a tu takie cuda!
ebelbeb piękne zbiory zaiste! Kiedy ja do tego dojdę .....

Co do self-timera - jest to wersja późniejsza. Taka z okolic Spotmatica sądząc po napisach czy czcionce.
Wcześniejsze miały logo AOCo.

Rzeczywiscie brak o nich informacji w 'literaturze"
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
ebelbeb napisał/a:
i na pewno był produkcji Asahi ???

Na pewno nie był. Stawiam że to jakiś rosyjski zamiennik sądząc po pobieżnych oględzinach. Specjalnie się nie przyglądałem, ot przypomniały mi się zdjęcia z powyżej i pomyślałem (jak Stirlitz): o, samowyzwalacz :-D
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
romeoad, wiesz, generalnie wszystkie obiektywy (tak jak aparaty, mieszki, lampy czy self timery) są dosyć podobne. :->

duroc napisał/a:
Co do self-timera - jest to wersja późniejsza. Taka z okolic Spotmatica sądząc po napisach czy czcionce.
Wcześniejsze miały logo AOCo.

To mnie zaintrygowałeś. :shock: Z jakiego źródła pochodzi Twoja wiedza ? Masz jakieś ulotki, cokolwiek na temat tego self timera ?
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
ebelbeb, ja pochodzę z czasów, gdy samowyzwalacze były już w środku korpusu (albo ich nie było wcale), więc dla mnie to nie takie oczywiste, co to za ustrojstwo ;-)
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
ebelbeb, postaram się wkrótce wrzucić zdjęcie
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
duroc, dzięki, czekam z niecierpliwością. :-)

A dziś "otyły" przodek popularnego windera ME II, czyli Pentax Winder ME. Jego tusza wynika z pożerania na raz aż sześciu paluszków (wersja II zadowalała się już tylko czterema).

Tutaj razem z MESem i SMC PENTAX-M 1:4 20mm:
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
Śliczny zestaw! Taki był "mój pierwszy pentax" tylko obiektyw inny ....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach