jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Warto.
 
marek k-m  Dołączył: 18 Gru 2010
ZASTANAWIAM SIE NAD KUPNEM METZA 44 af-1 co możecie o nim powiedziec :) ( jestem zielony ) i przeczytałem że nie posiada synchronizacji z czasami powyżej 1/180. TO ŹLE czy da sie z tym przeżyć
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
marek k-m napisał/a:
jestem zielony
marek k-m napisał/a:
da sie z tym przeżyć
Sam sobie odpowiedziałeś. :mrgreen: Kolega za moją namową kupił sobie to cudo - też jest zielono-seledynowy powiedziałbym. Bardzo fajna lampka, obsługa łatwa do opanowania, palnik kręci się we wszystkie strony, ma wireless, nie ma tylko HSS-a. On używa to z K-x'em i w warunkach domowych fajnie mu to działa. Do robienia ślubów raczej nie polecam. :evilsmile:
 
marek k20d  Dołączył: 26 Gru 2010
MAM PYTANIE CZY KTOŚ Z WAS MIAŁ DO CZYNIENIA Z LAMPĄ BŁYSKOWĄ METZ 50 af-1 I DO TEGO MANUALNY OBIEKTY PRZYPIĘTY DO BODY. JAK SIE ZACHOWUJE WTEDY LAMPA I JAK ROBIĆ ZDJECIA ( USTAWIENIA W LAMPIE )
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
marek k20d, po pierwsze nie krzycz a po drugie ta lampa to funkcjonalnie to samo co szeroko opisany metz 48.

W tej konfiguracji wyłącznie na ustawieniach manualnych z manualnym doborem mocy lampy.
 
marek k20d  Dołączył: 26 Gru 2010
dzięki :) :mrgreen:
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Czy dostanę w Polsce (szukałem i nic)?
Czy też muszę sobie przywieźć ze Szkocji?
(Mam 540-kę)
TR Power Pack III
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Raczej musisz przywieźć.
 

eyelet  Dołączył: 17 Lut 2010
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=35450 <- byłbym wdzięczny gdyby ktoś zajrzał, doradził i fajnie by było gdyby ktoś się podzielił opinią na temat Sigmy 610 Super

pozdrawiam
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
romeck napisał/a:
Czy dostanę w Polsce (szukałem i nic)?
Czy też muszę sobie przywieźć ze Szkocji?
(Mam 540-kę)
TR Power Pack III
Obrazek


Też byłbym chętny na kupno takiego.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
plwk napisał/a:
Raczej musisz przywieźć.
No problem.

[ Dodano: 2011-03-10, 15:03 ]
papcio napisał/a:
Też byłbym chętny na kupno takiego.
Czy do 600 zł może być?
(nie wiem dokładnie ile, aż przyjdzie zamówienie do brata w Szkocji.)
Miałbym koniec kwietnia.
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
Chciałem zadać takie 2 skrajnie amatorskie pytania nt lamp błyskowych - czy jest gdzieś może w necie poradnik, który szczegółowo objaśnia temat lamp błyskowych, na czym polega ttl, pttl, hss i co tam jeszcze można sobie wymyślić?

Drugie pytanie odnośnie starych lamp błysk. w nowoczesnych aparatach - konkretnie w kiksie. Czy jeśli bym kupił taką lampę, którą się podłącza przez kabel, to mógłbym jej używać z kiksem przez kostkę synchro, czy to by było bezpieczne dla body, i czy mógłbym uzyskać poprawne naświetlanie zdjęć, ręcznie ustawiając lampę? Używam zarówno obiektywu kitowego, jak i manualnych m42
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
ad. 1 jest, wystarczy w googlach wpisać w.w. sktóty lub zgoła lampa błyskowa.
ad. 2 http://www.forum.fotoexpert.pl/topics41/10713.htm
co do bezpieczeństwa, wystarczy że lampa bedzie miała napięcie na stykach <10V
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
ad 1. Wikipedia? :evilsmile:
A może spróbuję sam trochę wyjaśnić :D.
Staaare lampy zawsze błyskały pełną mocą. Aby poprawnie naświetlić klatkę trzeba było znać czułość kliszy, moc lampy, odległość od lampy do przedmiotu - z tego obliczało się jaką przesłonę ustawić. Tak działają lampy manualne.

Ale człowiek jest leniwy (nie chce mu się liczyć) a sytuacje zdjęciowe szybko się zmieniają (np odległość lampa-obiekt). Wymyślono "komputerek" który dla zadanej czułości i przesłony wyłączał lampę gdy ta wyśle odpowiednią ilość światła - tak działają lampy z własną automatyką.

Ale pojawił się kolejny problem - ten komputerek widział stały kąt jak np szkło 50mm. A co gdy na aparacie jest 28mm? albo 100mm? Aby zoptymalizować tą opcję (i przemycić kilka innych) przeniesiono komputerek do aparatu a jego czujnik mierzył ile światła dotarło do kliszy. Ten system nazwany został TTL (przez szkło).
Różni producenci rozwijali ten system dając mu coraz bardziej zaawansowane funkcje (błysk na 2 kurtynę, kontrola kontrastu, HSS, błysk strefowy) - tak powstały odmiany A-TTL E-TTL iTTL S-TTL i inne.

I nadeszła era cyfrówek, kolejne problemy (matryce nie odbijają światła tak jak klisze - czujki TTL nie były już tak precyzyjne, do tego są bardziej wrażliwe na prześwietlenie) kolejne zachcianki (coraz dokładniejsze sterowanie błyskiem, kolejne tryby pracy...) oraz ekonomia (po co montować w aparacie 2 systemy pomiaru światła?). Tak powstał system kontroli lampy z przedbłyskiem - "klalkulatorek" mierzy światło zastane, potem robi mały błysk (np 1/64 mocy lampy) i kalkuluje jakim światłem ma błysnąć lampa gdy już będzie odsłonięta matryca. I tak działa nasz pTTL (oraz większość współczesnych systemów)

Mam nadzieję że trochę rozjaśniłem :-D

[ Dodano: 2011-03-19, 22:22 ]
diegotm napisał/a:
Używam zarówno obiektywu kitowego, jak i manualnych m42
W takiej sytuacji baaardzo polecam lampę z własną automatyką. pTTL nie działa niestety z obiektywami bez styków.
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
to jaką lampę można by polecić w kwocie do 300zł - nie musi być mocna, może być stara i manualna, może nawet być na szynie. Czy może lepiej nowego metza 36af4? Czy za tą kwotę wogole nie ma się co pakować w lampę?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Możesz zapolować na nikonowskie SB-24, 25. Mają własną automatykę, obracane głowice, dosyć mocne. Ewentualnie seria Metzów MZ. A jak chcesz bardzo tanio to jakakolwiek lampa z własną automatyką, pod warunkiem że napięcie na stopce nie jest za duże. Polecam Brauny - świetne wykonanie, automatyka działa piknie. Można kupić od 20zł :)
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
diegotm napisał/a:
metza 36af4?
długo używałem podobnego tyle że z własną automatyką - jeśli robisz głównie poziome kadry i w niewielkich pomieszczeniach (kościół czy sala gimnastyczna raczej nie wchodzą w grę) to w amatorskich zastosowaniach wystarczy. mi zaczęło brakować obracanej na boki głowicy i manualnej regulacji mocy (nie robię dużych imprez więc mocy mi raczej nie brakowało).
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
alternatywnie możesz ustrzelić YN 460-II - pełen manual idealny do obiektywów bez styków. dużym plusem jest to, że ma obracaną głowicę. cena około 200 zł
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
cadar, ciekawe to YN 460, ale czy nie jest to jakaś chińszczyzna?
Rozumiem że przy takiej lampie mógłbym sobie ustawić siłę błysku jaką chcę, równie dobrze można walnąć ile fabryka dała jak i delikatnie doświetlić przy długich czasach?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach