ursusek  Dołączył: 14 Maj 2007
Jaka wielkość pliku Jpg jest w K10 ?
Trochę pomarudzę,ale proszę o wyrozumiałośś ;-) .Do tej pory używałem Samsunga 815 z 8 mln matrycą.jpg-i z niego mają wielkość około 3,5 mega.Pentax K10 D ma matrycę 10 mln a fotki wychodzą trochę ponad 2 mega.Czym to jest spowodowane ?.Jakaś inna kompresja ?.(Mam wszystko ustawione na full)
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Zależy od ilości detali na zdjęciu, 3-4 MB nie jest rzadkością. Ale generalnie przejdź na pliki RAW (.PEF), łatwiej będzie Ci obrabiać pliki i wykonasz taką wersję JPG jaka będzie Ci potrzebna.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
też miałem takie spostrzeżenia jak ursusek -zrobiłem kompaktem olek 5 mpx i kasetką
scena porównywalna co do ilości detali itp.
wychodzi na to że poprostu firmy stosują różne stopnie kompresji pewnie w stosunku do różnych modeli tego samego producenta sprawa wygląda podobnie
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
A może problem leży w zastosowanym procku...??? w lustrach raczej dają lepsze procki więc mogą wykonać więcej obliczeń w krótszym czasie a co za tym idzie można wycisnąć większą kompresję używając lepszych skuteczniejszych algorytmów....
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Kompakty cyfrowe mocniej szumią, a szum to większa szczegółowość dla algorytmu JPG i zdjęcia wychodzą większe. Nie wiem czy tak jest, ale możecie zrobić test (blee) fotografując tę samą scenę na skrajnych ISO... ja bym jednak polecał pofocić normalne tematy zamiast dekielków i nnych bzdetów. Hej!
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
@ursusek: jpg jest formatem stratnym - tzn. usrednia sie pewne wartosci pixeli, tak aby zaoszczedzic na danych (w przeciwnienstwie do rawow). tak wiec o rozmiarze pliku bedzie decydowala ilosc wystepujacych na zdjeciu kolorow oraz ich roznorodnosc / rozmieszczenie, bo czym wiecej pixeli mamy obok siebie w tym samym kolorze, tym mniej bajtow potrzebujemy do ich zapisania (w jpgu). proponuje sfocic cos normalnego - np. pstrokaty dywan / koszulke z kolorowym wzorkiem, a za chwile bielusienka kartke papieru ;)
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
no nie tak do końca....

wiele zależy od algorytmu stopnia kompresji czyli jakości....

Kodeki jpg dla dobrej jakości przeszukują mniejsze bloki w różnych kierunkach, a dla najgorszej jakości większe bloki tylko w pionie i poziomie. Mniejsze bloki oznaczją więcej danych bo więcej bloków a większe bloki to mniej danych bo jest ich mniej należy pamiętać że zgodnie ze specyfiką jpg każdy blok ma określone parametry danych i tych nie przybywa ale jedynie bloków. Najnowsze kodeki potrafią w "ineligentny" sposób zwiększyć ilośc bloków lub zmniejszyć przeszukując obraz od największych bloków a potem do coraz mniejszych..... oczywiście kosztem czasu i ilości obliczeń.....itd

robiąc fote czegoś białego możemy uzyskać dość duży plik jeśli zadamy dużą dokładnośc przeszukiwania, przecież kompakty winietują i to co dla nas jest jeszcze białe dla kodeka już nie, poza tym kodek liczy najczarniejszy i najjaśniejszy punkt aby dobrać zakres dla danych i jeśli mamy tylko odcienie bieli a raczej szarości to przesunie skalę w tym kierunku i opisze obraz nadmiarowo kładąc nacisk na stopniowanie odcieni.... trzeba zwrócić też uwagę iż dzisiejsze algorytmy wykrywają w pierwszej kolejności kadry o jednolitych kolorach i stosują specjalne algorytmy....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach