Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
TEST W chip fotovideo
obiektywy :
sigma 10-20 EX DC
tokina 12-24 ATX 124 AF PRO DX
SIGMA 12-24 EX DG - (fullframe)

Najlepiej wypadla ta sigma 12-24...
najgorzej tokina - ale najlepiej zbudowana - pancerne szklo....

Ta sigma coraz bardziej mnie interesuje....tym bardziej ze do pelnej klatki tez pasuje...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie widziałem testu, ale nazwa pisma mnie odrzuca.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Nie widziałem testu, ale nazwa pisma mnie odrzuca.

i generalnie masz racje....ale ja jakos nie znalazlem w sieci testow tych super szerokich szkiel.........jezeli masz jakies linki to chetnie zobacze...serio
troche mnie od pentaxa 12-24 "odrzuca" przez to ze to tylko do cyfry....
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Sigma 12-24 DG jest faktycznie interesująca. Kąt widzenia 12stki w FF nawet za cenę winietowania to jest coś. Tylko nie wiem skąd oni tę cenę wzięli. Z reguły widziałem około 3500 zł albo i więcej.
Czy w wersji do Pentaxa ta Sigma ma pierścień przysłony?
A co CFV, to według mnie jedno z ciekawszych pism. No bo co z resztą? Foto zeszło na psy - więcej tam reklam niz pożytecznego tekstu, nawet z działu porad zrezygnowali, za to jest więcej reklam, ogłoszeń i cenników, przy tych ich konkursach też czasem się dziwię dlaczego wygrały fotki ewidentnie słabsze (no ale o gustach się nie dyskutuje). Fotokurier czasem coś ciekawego napisze (ale tylko czasem), ale podpadli mi ostatecznie jak nie raczyli zauważyć, że GX-1S to kopia Pentaxa, a nie całkiem nowy aparat (jak GX sie pokazał, to tylko CFV napisał, ze to kopia DSa2). Pozytyw ma jak dla mnie za bardzo filozoficzne podejście, ale sie nie czepiam. Niech ma. A o innych pismach fotograficzno-cyfrowych (np. Aparaty i fotografia cyfrowa) to szkoda gadać. Większość opisuje jak zrobić fotomontaż, a nie zdjęcie, które ma wszystko na swoim miejscu w momencie naciśnięcia spustu migawki.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
http://www.pstryk.com.pl/opis.php/2442
za 3000zł

[ Dodano: 2006-08-06, 16:25 ]
A w B&H - za jakies 2300-2400 :evil:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tutaj test Sigmy 10-20:
http://www.optyczne.pl/index.php?test=all
Pozostałe szkła pewnie w niedługim czasie. Zainteresowanym pozostaje wysłać maila z pytaniem, kiedy ewentualnie przetestują inne szerokie kąty (lub zaserwować sugestię, by były to właśnie te szkła).
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
generalnie masz racje....ale ja jakos nie znalazlem w sieci testow tych super szerokich szkiel.........jezeli masz jakies linki to chetnie zobacze...serio

http://kenrockwell.com/te.../comparison.htm
Pozdrawiam!
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
No faktycznie djack ciężko od dobre czasopismo na rynku. Ja przestałem kupować cokolwiek i ograniczam sie do netu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava, - dzieki :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Fafniak napisał/a:
generalnie masz racje....ale ja jakos nie znalazlem w sieci testow tych super szerokich szkiel.........jezeli masz jakies linki to chetnie zobacze...serio

http://kenrockwell.com/te.../comparison.htm


O nie. Rockwella tępiłem, tępię i tępić będę. Przecież pod tym linkiem nic nie ma. Co to za porównanie bez zdjęć?!? Facet najprawdowpodobniej miał w ręku tylko Nikkora i Tamrona 11-18... o reszcie pisze tyle, to można wyczytać w materiałach reklamowych producenta, i pisze to takim językiem, jak w kobiecych czasopismach (bez urazy).

Zresztą to podobne do Rockwella - takie farmazony sadzi w swoich tekstach, że zęby bolą. *ist DS opisywał, opisywał, a na koniec dodał, że nie, nie miał okazji trzymać go w ręku.

A wracając do meritumu, tu jest link (też Nikoniarski, ale po prostu rzetelny, a przede wszystkim treściwy), pod którym jest conieco o ultra-szerokich kątach:
http://www.nikonians.org/...24mm/index.html
Ostrość można sobie porównać na stronie, gdzie badają CA na 100% cropach.

Fafniak, DA 12-24 jest używalny na pełnej klatce od ~18mm.

Dodatkowo, w którejś z foto-gazet, które tu w USA kupuję, był test tych zoomów - jak bardzo chcesz, to poszukam i poskanuję. Tyle, że poziom mniej-więcej taki jak w tych czipach fotovideo fotokurierach i innych przyjaciółkach...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, - kazda informacja jest dobra...
Jarek Dabrowski napisał/a:
O nie. Rockwella tępiłem, tępię i tępić będę. Przecież pod tym linkiem nic nie ma. Co to za porównanie bez zdjęć?!?

a to ? :
http://kenrockwell.com/te...harpness-12.htm
faktem jest ze nie zamiescil calych fotek - trudno

Jezeli ktos ma jakies linki to bardzo bym prosil
Swoja droga - Jarek Dabrowski, jezeli mozesz zrobic 2 foty przy f4 i f8 tego samego motywu (plenerek z jakims drzewem na jasnym tle + jakis budynek) tak zeby cos ladnego w centrum i na obrzezach kadru bylo.....bylbym wdzieczny :roll:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:

a to ? :
http://kenrockwell.com/te...harpness-12.htm
faktem jest ze nie zamiescil calych fotek - trudno


No, fakt, moja kulpa, przeoczyłem. Ale z tego co widzę, to słowa nie zamienił - jak te fotki powstały (RAW, JPG, ustawienia aparatu). I tak go nie cierpię.

Fafniak napisał/a:

Swoja droga - Jarek Dabrowski, jezeli mozesz zrobic 2 foty przy f4 i f8 tego samego motywu (plenerek z jakims drzewem na jasnym tle + jakis budynek) tak zeby cos ladnego w centrum i na obrzezach kadru bylo.....bylbym wdzieczny :roll:


Tzn. chcesz dwa motywy (1. drzewo 2. budynek) przy f4 i f8 ?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
niennie....
np. po lewej na skraju drzewo....na tle jasnego nieba
w centrum budyneczek jakis i po prawej cos tam (budynek najlepiej)
drzewo to zeby zobaczyc te cholerne abber. chrom. :evil:
acha ineteresuje mnie tylko 12mm reszta powyzej 15mm to mam z 15mm 3.5 i 16-45 mm f4 :)

[ Dodano: 2006-08-07, 07:15 ]
chodzi mi o ogniskowe :)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Nie zapominajcie o PhotoZone. Tam przy Nikonie i (za przeproszeniem) Canonie można znaleźć testy obiektywów tzw. producentów niezależnych. Znajdziecie tam testy wszystkich zoomów ultraszerokokątnych prezentowanych w foto-video.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Fafniak napisał/a:
generalnie masz racje....ale ja jakos nie znalazlem w sieci testow tych super szerokich szkiel....


Jeśli ten Chip to ten sam co o komputerach bzdury wypisuje to nie radzę kierować się testami. Jak ogólnie wiadomo, Chip nic nie testuje a tylko opisuje to za co mu zapłacono. Te "testy" dostają od sponsora i na ten podstawie piszą artykuł.
W razie co pogrzebaj w newsach sprzed ładnych paru lat pod hasłami: test kart dźwiękowych, tam przegieli i sami to potem poprawili. Wtedy też wydało się jak to jest realizowane.
Żeby było trudniej to ten problem występuje w prawie wszystkich specjalistycznych pismach.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
niennie....
np. po lewej na skraju drzewo....na tle jasnego nieba
w centrum budyneczek jakis i po prawej cos tam (budynek najlepiej)
drzewo to zeby zobaczyc te cholerne abber. chrom. :evil:


A jakiejs grubej murzynki na pierwszym planie nie chcesz? ;-)

Fafniak napisał/a:

acha ineteresuje mnie tylko 12mm reszta powyzej 15mm to mam z 15mm 3.5 i 16-45 mm f4 :)


A, zapomnialem, ze masz 15mm, te 3mm w dol to nie tak duzo - pomysl o Sigmie 10-20. Na Boguszowym ftpie leza rawy z niej, co je Marek Wyszomirski strzelil ze swojego balkonu, zaraz po tym, jak ja kupil.

[ Dodano: 2006-08-07, 18:39 ]
Fafniak napisał/a:
niennie....
np. po lewej na skraju drzewo....na tle jasnego nieba
w centrum budyneczek jakis i po prawej cos tam (budynek najlepiej)
drzewo to zeby zobaczyc te cholerne abber. chrom. :evil:


Heh, Fafniak, szczęśliwcu, ja dokładnie taki widok mam z tarasu :-) Drzewo, budynek, budynek. Dodatkowo, niebo miałem chmurno - mleczne, przewaliłem wszystko o 2EV, żebyś miał je ładnie przepalone. Dodatkowo, w prawym górnym rogu miałem słońce wyłażące spomiędzy chmur (możne te foty traktować jako zrobione ze słońcem w kadrze).

Warunki idealno-ekstremalne.

www.dojarek.com/pub/da1224_f4.pef
www.dojarek.com/pub/da1224_f8.pef

CA na f4 jest. Jestem ciekaw, jak się takie foty spodobają posiadaczowi SMC 15/3.5 :-)
Jak już ściągniesz - daj znać tutaj, to wywalę je z serwera.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
bardzo dziekuje.......wlasnie zassalem obydwa pliki :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Podziel się spostrzeżeniami, jak znajdziesz chwilę.

[ Dodano: 2006-08-08, 15:34 ]
Acha, obydwie foty były z ostrością na nieskończoność (a budynki oddalone o jakieś 20-30m) - ale przy takiej ogniskowej GO jest wystarczająca.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach