M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
[fotografowie] Philip Jones Griffiths
Cytat

http://inmotion.magnumpho...y/warsgriffiths

Goya obiektywu

Od czasów Goi nikt tak nie pokazywał wojny" - powiedział o zdjęciach Philipa Jonesa Griffithsa z Wietnamu jego mistrz Henri Cartier-Bresson, twórca francuskiej fotografii humanistycznej. Zdjęcia Griffithsa trafiały na pierwsze strony gazet, przejmujące fotoreportaże publikował magazyn "Life". A przecież nie były to przyjemne obrazy dla rodzącego się społeczeństwa konsumpcyjnego Ameryki, któremu skutecznie przymykano oczy na tragedie wywołane polityką supermocarstwa. "Jestem dziennikarzem, który opowiada historie, gawędziarzem w ujmujący sposób pokazującym prawdę, niczym adwokat prezentujący dowody winy sędziom" - mówił o swojej pracy fotografa wojennego.


Philip Jones Griffiths, Soldier with Bullet-proof Shield, Northern Ireland, 1973

Talent gawędziarza odziedziczył po walijskich przodkach. Urodził się w 1936 roku w miasteczku Rhuddlan w północnej Walii. Z wykształcenia farmaceuta, po studiach pracował na nocną zmianę w aptece, a w dzień fotografował. Pierwsze zdjęcia zrobił, mając 16 lat. W 1961 roku rozpoczął współpracę z londyńskim "Observerem". Z aparatem fotograficznym odwiedził ponad 140 krajów, dokumentował wojnę w Algierii w 1962 roku, wojnę w Wietnamie, gdzie był w latach 1966-71, wojnę Jom Kippur w 1973 roku oraz inwazję na Grenadę w 1983 roku, konflikt w Irlandii Północnej, buddystów w Kambodży, sudańskich uchodźców w Etiopii, skutki suszy w Indiach. Publikował w magazynach "Life" i "Geo", w 1971 roku dołączył do elitarnej agencji fotograficznej Magnum, a w latach 1980-85 był jej szefem.


http://www.musarium.com/stories/vietnaminc/

Zasłynął zdjęciami z Wietnamu, do którego po pięcioletnim pobycie w latach 60. wracał właściwie do końca życia. Album "Vietnam Inc.", po raz pierwszy wydany w 1971 roku, zmienił myślenie amerykańskiej opinii publicznej na temat tej wojny. "Gdyby ktoś w Waszyngtonie przeczytał tę książkę, nie mielibyśmy wojen w Iraku i Afganistanie" - powiedział o "Vietnam Inc." Noam Chomsky.


http://digitaljournalist....iths_intro.html
http://www.youtube.com/watch?v=bb51KrjvQ74

W kolejnych albumach, będących jak gdyby kolejnymi częściami wietnamskiej trylogii -"Agent Orange" (2003) i "Viet Nam at Peace" (2005) - pokazał skutki wojny wietnamskiej: w pierwszym deformacje spowodowane masowym użyciem przez Amerykanów środka toksycznego Agent Orange, w drugim życie codzienne nowego pokolenia Wietnamczyków dorastającego w cieniu tragedii najbliższych.


http://digitaljournalist..../pjg_intro.html


Mrs. Nguyen Thi Lop, 56, the widow of Nguyen Van Lem (nom de guerre, Bay Lop), murdered by General Nguyen Ngoc Loan during the Tet Offensive in Ho Chi Minh City. Lop was captured whilst attacking the naval headquarters in the city. Loan died in the U.S. in 1998. The photographer who documented his infamous act sent flowers with a card that read, "I'm sorry. There are tears in my eyes."

Powtarzał w wywiadach: "Fotograf, który ulega emocjom, jest tak samo bezużyteczny jak pielęgniarka mdlejąca na widok krwi. Pozwalam sobie na wzruszenie dopiero wtedy, gdy przeglądając negatywy, wybieram najlepsze zdjęcia. Opis nadaje znaczenie fotografii. Unikam prostych podpisów, zawsze staram się odpowiedzieć na pięć pytań: kto, co, dlaczego, gdzie i kiedy".


http://www.amateurphotogr...ews_199248.html

Z biegiem lat najbardziej interesowało go szukanie za pomocą fotografii odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Dlaczego wybuchają kolejne wojny, dlaczego w sytuacjach ekstremalnych ludzie zachowują się tak, a nie inaczej, dlaczego świat, w którym żyjemy, wygląda tak jak na jego zdjęciach.
Źródło: Duży Format (Beata Łyżwa-Sokół)
 

siono  Dołączył: 14 Sty 2009
Re: Philip Jones Griffiths
a mógłbym się dowiedzieć, z którego Dużego Formatu jest to to?
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
a mógłbym się dowiedzieć, z którego Dużego Formatu jest to to?

Tekst jest z internetu. Strona już nie jest dostępna (jest w archiwum gazety).


Fragment filmu Fotofraf na wojnie :
http://vimeo.com/17780263

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vietnam INC jest jednym z najwazniejszych reportazy fotograficznych ktory stoi u mnie na polce. Mowi sie, ze album na tyle oburzyl opinie publiczna w USA ze mocno przyblizyl koniec wojny....
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat

Agent Orange: Legacy of War
http://vimeo.com/21593983


Philip Jones Griffiths and his daughter Fanny Ferrato at an anti-Iraqi war protest in Herald Square, New York. 2003

The Magnificent One: Philip Jones Griffiths
http://vimeo.com/62143655

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach