4mat  Dołączył: 11 Wrz 2010
Studio domowej roboty.
Witam, udało mi się skonstruować Softbox, łatwy do replikacji z powszechnie dostępnych tanich elementów. Chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami i efektami, jakie można dzięki niemu uzyskać.

Części
Zaczynam od ramy. Aby zrobić dobrą lekką ramę, można podobno użyć drugu sprężynującego. Nie wiem, nie sprawdzałem czy to prawda. Widziałem zdjęcia takiego softboxa i na fotce stał stabilnie ;) Ja użyłem do swojego sb rurek używanych do prowadzenia kabli. Rurki mają średnicę 15 mm i można je kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Koszt 3 metrowej rurki to ok 2.4 zł, czyli za dwie rurki zapłacimy niecałe 5 zł.



W Softboxie użyłem także:

Koc ratunkowy za 5 zł z alledrogo:


Statyw za 45 zł:


Wyzwalacze radiowe, za 3 odbiorniki (do trzech lamp) + nadajnik musiałem zapłacić 170 zł.


Lampa błyskowa współpracująca z w/w odbiornikami:


Agrowłóknina zimowa ze sklepu ogrodniczego: 4 zł za metr



Konstrukcja.

Z lampy błyskowej zdjąłem osłonę z palnika, wyjąłem plastik rozpraszający błysk i dostałem się palnika. Palnik obudowany plastikową błyszczącą osłoną należy wyjąc z wnętrza i tą osłonę usunąć. Odlutowałem palnik od przewodów, dolutowałem nowe dłuższe przewody, tak około 7 cm i na końcu tych przewodów dolutowałem palnik. Wszystko to okleiłem taśmą i na wierzchu został palnik z przewodami - ostrożnie, może ładnie popieścić, także zalecam ostrożność i jeśli nie czujesz się dobrze z lutownicą w ręku, poproś kogoś o pomoc. Po zlutowaniu palnika zająłem się ramą. Odmierzyłem ok 1.8m, uciąłem i mając dwie identyczne rurki, połączyłem się środkami pod kątem prostym za pomocą zwykłego emaliowanego druta. połączenie można wykonać czymkolwiek, aczkolwiek użycie druta a nie taśmy pozwoliło mi później delikatnie przesuwać rurki względem siebie aby wszystko ładnie dopasować.



Czas na agrowłókninę. Odmierzyłem fragment potrzebny do mojego softboxa poprzez lekkie nagięcie połączonych już ze sobą rurek - tak aby one tworzyły półkole. Końce tak zagiętych rurek zaznaczyłem na agrowłókninie i już wiedziałem, jaki prostokąt muszę wyciąć + ok 5-7 cm na brzegach na obszycie ich. Obszyłem brzegi agrowłókniny, tak aby na jej rogach powstało miejsce na włożenie końcówek rurki.



Po obszyciu osadziłem końcówki rurek w rogach agrowłókniny i tak powstała rama Softboxa. Na tą ramę przykleiłem zwykłą taśma klejącą lampę błyskową, tak aby palnik lampy błyskowej był w środku softboxa. Na zewnątrz przykleiłem pomarszczony koc ratunkowy. Użyłem do tego celu zwykłem taśmy klejącej. Wiem, że można to było zrobić lepiej i ładniej ale do moich potrzeb więcej nie potrzebowałem.



Do lampy przykręciłem odbiornik radiowy i to wkręciłem na statyw.

Końcowy softbox wygląda tak:







Potem zrobiłem drugi taki sam softbox tylko ze słabszą lampą błyskową i kupiłem białą agrowłókninę na tło fotograficzne. Za agrowłókniną postawiłem trzecią lampę błyskową, dzięki czemu udało mi się uzyskać efekt białego tła.



Efekty pracy:






Przepraszam nienajlepsze zdjęcia z przygotowania softboxa. Jakby ktoś miał pytania to postaram się pomóc. Mam nadzieję, że kogoś zainspirowałem do pracy nad własnymi rozwiązaniami. Pozdrawiam
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A po co odlutowałeś palnik lampy? Przecież można zrobić otwór z tyłu softboxa na głowicę lampy, bez potrzeby jej rozkręcania.
 
4mat  Dołączył: 11 Wrz 2010
Palnik lampy jest dość głęboko osadzony i to mocno zmniejsza kąt rozchodzenia się światła. Przy krótkich softboxach niestety efekt będzie taki, że światło padnie wprost na agrowłókninę i to tylko na jej cześć, nie będzie efektu równomiernego rozchodzenia się światła z całej powierzchni materiału rozpraszającego. Aby maksymalnie rozproszyć błysk trzeba go wyjąć poza lampę, tak aby swoim błyskiem objął folię odbijającą. Tak samo jest w profesjonalnych lampach błyskowych, palnik masz wysunięty do przodu, to gwarantuje efekt lepszego rozproszenia światła.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
bardzo fajne efekty :) juz dawno planuję zrobić sobie coś takiego ale ciągle czasu mało...
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
4mat, jesteś z lublina? Bo ja Gosię znam.. Albo ma sobowtóra :-)
 
4mat  Dołączył: 11 Wrz 2010
Tak :-) Świat jest mały..

 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Fajny pomysł
Myślę tylko że szkoda demolować lampę. Jeżeli wolno mi podzielić się swoimi spostrzeżeniami to:
1. myślę ,że warto by spróbować wprowadzić palnik lampy do softoksa a na włókninie nakleić w środkowej partii folię odblaskowa (taką samą jaka jest użyta do softboksa). Efekt powinien być taki , że dość skupiony strumień światła z palnika zostanie odbity na całą powierzchnię odbłyśnika SB i rozproszony pójdzie przez włókninę.Powierzchnia odbłyśnika na włókninie nie powinna być większa niż ok.20% powierzchni włókniny ( nie będzie dawać cienia ). Tego typu rozwiązanie widziałem w jakimś profesjonalnym softboksie.
2. zamiast rurek osłonowych na kable elektryczne można użyć rurek PE do wody dzięki czemu połączenie można będzie wykonać przy pomocy czwórnika stosowanego w instalacjach z PE. Będzie gwarancja że wymiar nigdy się nie zmieni i nic się nie poprzesuwa. Rurki osłonowe nie mają takich kształtek, łączy się je elastycznym tzw.peszlem.
Pomysł fajny...jak znajdę chwilę czasu zrobię coś takiego :)
 
4mat  Dołączył: 11 Wrz 2010
Mi nie szkoda było tych lamp, kupiłem je w tym celu po 30-50 zł za sztukę:) Co do rurek PE i łącznika to zastanawiam się ile to waży. Rurki których użyłem ważą bardzo mało, a to jednak istotne, jeśli chcesz mieć możliwość ustawienia softboxa pod kątem (jak softbox będzie za ciężki to będzie opadał).
 

max.l  Dołączył: 21 Paź 2011
Super
Chyba mnie zmotywowałeś do zrobienia czegoś takiego na własną rękę.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
PE to też tworzywo..łączy się je na klej.Może być trochę cięższe bo ma nieco grubsze śzianki
Pozdrawiam
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Efekt bardzo pozytywny - :-B Ale agrowłóknina na tło chyba się nie nadaje. Jakieś plamy, kropki dziwne wyszły. Może przez to, że składa się z samych dziurek?
 
4mat  Dołączył: 11 Wrz 2010
Agrowłóknina i tło fotograficzne to praktycznie ten sam materiał - wiem bo w firmie, gdzie pracuję jest profesjonalne studio fotograficzne z tłami fotograficznymi i dokładnie się temu materiałowi przyjrzałem. Jak dobrze doświetlę tło to jest białe, jak zabraknie światła to fakt - widać fakturę tła..
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Polecam cienką piankową folię której używa się jako podkład pod panele podłogowe (można w zależności od potrzeb złożyć w kilka warstw) lub podobną - do zabezpieczania mebli... tej sam używam :). Obie mają jednolitą strukturę i nie dają zafarbu
 
4mat  Dołączył: 11 Wrz 2010
Dzięki za info, sprawdzę na pewno
 
gapisz  Dołączył: 06 Cze 2010
Tak agrowłuknina i polipropylenowe tła z allegro to to samo z tą różnicą, że kupiona w markecie ma 40 gram/m2 a allegrowe coś 120-150 no i występują w wydaniach szerszych niż 1,5m. A plamki na zdjęciach to nic innego jak zagęszczenia i rozrzedzenia tworzywa. Nie wiem jak by wyglądało świecenia zza tła na wersję grubszą, ale hej i tak najlepszym rozwiązaniem w przypadku takiej kontry jest świecenie na, a nie z za ;)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
na wielu przykładach jest to tak rozwiązane (a i w wieli studiach foto) że jedna lampka ustawiona za stołkiem na którym siedzi model świeci po tle - dzięki temu nie będzie widać różnej gęstości tkaniny.
Moim zdaniem super efekt uzyskałeś i jeśli znajdę chwilę to też takie coś zmajstruję.
Co do lamp to jeśli masz smykałkę do elektroniki i majstrowania to może rzeczywiście warto rozmontować takie 2-3 stare lampy, wpakować je w jedno pudełko a palniki pozbawić odbłyśników i wyprowadzić tak aby świeciły naokoło po tej folii (a nie na wprost jak w standardowym fleszu) - można by zmajstrować taką oprawkę/osłonkę z przezroczystego pleksi. Wtedy włączając jedną - dwie - trzy lampy mamy regulację mocy :)
:!: oczywiście trzeba to zrobić z głową i zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa żeby nikogo nie pokopało i domu nie zfajczyć :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach