Mrqs  Dołączył: 06 Lut 2007
Kłopot z głowicą
Witam,

Mam sobie statyw (Velbon Sherpa 250) i do tego głowicę PH 157q( http://www.medialider.pl/...-ph-157q.html). Póki używałem krótkich obiektywów nawet nieźle działało. Niestety po założeniu 300mm i konwertera pojawiły sie luzy i kadr mi ucieka. :cry: Luzy występują między szybkozłączką a głowicą.

Myślę o manfrotto 322 RC ( http://www.fotoplus.com.p...glowica-322-RC/ ) - dlatego, że jest dosyć niska i regulowana jednym ruchem - ale chcę zasięgnąć opinii czy warto wywalić ponad 400zł.

Powoli myślę sobie o makrofotografii a "uciekające kadry" wraz z uciekającymi robakami to ciut za duży hardkor dla mnie :mrgreen:

Może ktoś z Was poradzi mi może coś jeszcze innego albo wyrazi swoje zdanie na zadany lub całkiem inny temat? :-D

Szukam też małego statywiku ale naprawdę dobrego.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Dziwna sprawa, bo mi do Velbona ciężka 500 bez problemu się stabilnie wpina, a statyw był mocno eksploatowany w zeszłym sezonie i trzyma się dzielnie.

Nie macałeś mojej 322RC ostatnio? No, ba, jasne że warto:-)

Statyw do szybkich owadów nie bardzo. Jest dobry do makro rzeczy stabilnych, jak rośliny, grzyby, jajka owadów czy inne nieuciekające przedmioty. I to gdy nie ma wiatru, bo jak jest wiatr statyw nie pomoże, chyba, że posłuży jako przycisk do rośliny:-)

Jak mały statywik? Mały rozmiarem czy mały wysokością od gleby?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mrqs napisał/a:
Myślę o manfrotto 322 RC
Tu masz trochę taniej, pare złotych, ale zawsze coś.
link
 

Mrqs  Dołączył: 06 Lut 2007
Cobretti no wlasnie ta Twoja glowiczka calkiem mi sie podobala, a statyw ma byc blisko gleby.

Co do tego zestawu co mam, to moze jakis pech albo co. Tyle, ze to niestety mnie wk....
Ustawiam sobie kadr, puszczam pokretlo glowicy a kadr mi podjezdza w wizjerze o kilka cm - tak, ze czasem punkt G :mrgreen: wyjezdza mi poza kadr. W ruchu obiektywu to jest co najwyzej kilka mm ale tak sie nie da zrobic niczego sensownego. Chyba, zebym wpychal jakis papier albo co miedzy szybkozlaczke a glowice ale to chyba nie jest cool.

Wiec chce sprzedac te glowiczke, dolozyc kasy i kupic cos, co pozwoli mi robic zdjecia a nie walczyc o kadr i sie wsciekac.

[ Dodano: 2007-06-13, 17:51 ]
argawen, dzieki :-D jak sie zdecyduje, to skorzystam z tego sklepiku. Moze jakos umowie sie z Cobrettim i zobacze jak to dziala na moim sprzecie.

Cobretti, o szybkich owadach nie mysle, bo przy mojej posturze byloby nieco smiesznie uganiac sie z aparatem za jakas pszczola albo innym gadem :mrgreen:
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
najbliżej ziemi to chyba MANFROTTO 209 TABLE TOP, wytrzymaly, do tego dokrecasz glowice dowolna i jest mini niski statyw
 

Mrqs  Dołączył: 06 Lut 2007
Cobretti, fajnie ale nie widze tego w Polsce. Gugiel mi wywala czeskie i angielskie strony. Polskich zadnych.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Mrqs, postura nie ma nic do rzeczy, liczy się technika:-) ja też nie biegam jak rusałka po polanach za motylami, wiem jednak, że wiele gatunków motyli ma swoje ulubione miejsca, wystarczy więc się przy nich zaczaić i gotowe...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jednak cena podskoczyła do 419 :-/ . Cennik na stronce troszkę nieaktualny

[ Dodano: 2007-06-13, 18:11 ]
Mrqs napisał/a:
Cobretti, fajnie ale nie widze tego w Polsce
tutaj jest

link

[ Dodano: 2007-06-13, 18:12 ]
Cobretti, daj do siebie namiar, to dam namiary na kolegę z warsztatem do tych rurek, czy co tam chcesz. Zawsze mozesz pogadać.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
W każdym razie przestrzegam przed modelem 709, bo to jest z wbudowaną głowicą kulkową (mizerną zresztą, nie da się jej odkręcić)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Mrqs, mam tę samą głowicę (tylko podpiętą do Sherpy 600). Nie wiem jak bardzo da się rozłożyć nogi w 250. W 600 minimalna wysokość (przy górnej powierzchni szybkozłączki) to 29 cm (można odwrócić kolumnę głowicą na dół i będzie jeszcze mniej).
Mrqs napisał/a:
Niestety po założeniu 300mm i konwertera pojawiły sie luzy i kadr mi ucieka. Luzy występują między szybkozłączką a głowicą.
Załozyłem dokładnie to samo (300tka+konwerter+korpus) i nie ma żadnych luzów. Montujesz ten swój zestaw za obiektyw czy za aparat?
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Czy moze juz ktos testowal taka konstrukcje za 200 zl:
http://tinyurl.com/yu7oh3

Zaeksperymentowalem kiedys z tanioscia statywowa marki Hama (never again).... i o maly wlos, a bym stracil aparat - toto sie rozlozylo pod ciezarem manualnego starego szkla. Teraz szukam czegos wytrzymalszego, ale slabo podoba sie mojej polowce wiekszy wydatek niz 200 zl na te 3 kije :mrgreen:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Tok'Ra, myslalem kiedys o nim, dosc tani solidnie wyglada na zdjeciach. Jedyny minus ze sprzedaje to abitus z ktorym mam przykre doswiadczenia. Ale moze przy najblizszej okazji do nich pojade, obadam i moze kupie.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Mrqs napisał/a:
nie widze tego w Polsce.

?
Np.
Manfrotto 209 ...
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Tok'Ra napisał/a:
Czy moze juz ktos testowal taka konstrukcje za 200 zl


Ja mam ten statyw od około 2 lat. Wczesniej uzywany z dosyc lekkim kompaktem KM A2, od jakiegos czasu z K10D z Sigma 70-300 i w sumie jako statyw sprawuje sie niezle, jest jednak pewne ale: Otoz glowica oryginalna, kulowa jaka jest razem z tym statywem niestety wykazuje juz te same objawy o jakich pisal autor tego postu. Plytka szybkozlaczki ma luzy uniemozliwiajace prawidlowe kadrowanie, szczegolnie przy makro. od 2 tygodni jednak uzywam tego statywu razem z glowica Manfrotto 804RC2 i jestem bardzo zadowolony. Sam statyw jest solidnie wykonany, zadnych plastikowych zatrzaskow, jest wystarczajaco stabilny, do moich pstrykow w zupelnosci wystarczajacy :-)
 

Mrqs  Dołączył: 06 Lut 2007
djack, montuje za aparat, za obiektyw nie mam jak.
Zrobilem kilka eksperymentow - z krotszym (24mm) obiektywem wszystko jest ok. Kiedy zakladam to tele, niestety nie jestem w stanie wykadrowac obrazu. Celuje aparatem, dokrecam glowice i kiedy puszczam aparat, obraz podjezdza do gory i kaplica. Wywalilem gripa (myslalem, ze moze na gripie sa jakies luzy) ale nie dalo to zadnej zmiany.
Kiedy kadrowalem trzymajac tylko za glowice (jest beznadziejnie niewygodne) wtedy kadr nie uciekal.
Nie moge dopatrzec sie luzu miedzy szybkozlaczka a aparatem i wydaje mi sie, ze widze taki luz miedzy szybkozlaczka a glowica i stad te ucieczki kadru :-/
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Mrqs, a może po prostu dokręcanie głowicy powoduje ucieczkę? I to jest normalne. Masz dużą ogniskową, więc mały ruch i ucieka kadr. Jak trzymasz/naciskasz aparat na statywie, statyw pracuje inaczej (odkształca się) niż gdy go puszczasz + lekka zmiana położenia przy dokręcaniu głowicy i stąd ucieczka. Ja zawsze biorę pod uwagę taką zmianę i kadruję np. nieco wyżej, aby po dokręceniu mieć dokładnie to co chciałem mieć.
 

Mrqs  Dołączył: 06 Lut 2007
Cobretti, hmm... nie sadze. Kierujac aparatem na statywie staram sie nie naciskac z gory na aparat. Raczej staram sie ustawiac kadr manewrujac aparatem trzymanym z dolu/boku. Hę, ciekawe czy to zrozumiale? :mrgreen:
Oczywiscie, ze probowalem kadrowac odpowiednio wysoko aby otrzymac prawidlowy kadr ale jakos mam z tym problemy i mam nadzieje, ze po wymianie glowicy te ucieczki znikna albo przynajmniej znacznie sie zmniejsza.
Na razie wystawilem glowice na alledrogo i jesli ja sprzedam, to kupie te MN 322RC. A jesli nie, to bede sie meczyl ze swoja az nieco gotowki lykne i moze kupie, ale po dlugim sprawdzeniu, cos innego.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Gdzies kiedys trafilem na taka relacje osoby od macro, ktory opisywal swoj sposob na robienie fot przy pomocy statywu. On mial po prostu na noge od statywu nisko zalozone mocowanie typu super clam - chyba cos podobnego jak na fotkach:
http://tinyurl.com/2nh3o5
- i dzieki takiej pozycji korpusu mogl swobodnie kadrowac robaki, bo sam aparat byl nisko i tak jakby poza statywem. Moze to i dobry pomysl na robaki? :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
najgenialniejsze "akcesorium" - magic arm:
http://www.studiolighting.co.uk/html/clamps.html

POLECAM - 2 takie uchwyty + lapy + dodatkowe mocowanie plytek.....i nie straszne nam zadne podwieszenie lamp/aparatow itp.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach