technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Pozwolę sobie przyłączyć się do Jaśka w kwestii porównania do Fomy. Chociaż, prawdę mówiąc, jestem zadowolony z Fomy w wersji matowej.
Z dotychczas zebranej wiedzy mogę Sz. Przedmówcy odpowiedzieć na kilka innych pytań:
1. Generalnie nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie wywoływania papierów w wywoływaczach innych niż firmowe. Jest tyle wywoływaczy papierowych, że można sobie dopasować jaki do naszych celów będzie najlepszy: kontrastowość, odcień obrazu itd.
2. Oświetlenie ciemniowe. Przy MGIV producent zaleca "brązowe światło", Ile energii straciłem na ustalenie co to jest to brązowe światło, tylko ja wiem. Dzwoniłem nawet do sklepu "czarno-białe", gdzie coś mi zawile tłumaczyli, aż się wkurzyłem i obrabiałem ten papier najpierw przy zwykłej lampie ciemniowej z filtrem czerwonym, a potem przy żarówce Philipsa ni to czerwonej, ni pomarańczowej. I było dobrze. Przy takiej samej żarówce obrabiałem też Fomę V i Polygrade. Z jednakowym skutkiem.
3. Filtry. Oczywiście najlepiej mieć zestaw do papierów wielogradacyjnych, ale czy Ilforda czy Agfy to już praktycznie bez znaczenia. Ich zaletą jest to, że nie ma żadnego problemu z przeliczaniem czasu naświetlania przy przejściu z gradacji 00-3 na gradację 4-5. Mnożysz dotychczasowy czas przez 2 i gotowe. Ptoblem jest z filtrami Fomy. tu trzeba kombinować jak nie z łączeniem filtrów to ze współczynnikami (przeraża mnie to i odstręcza od takich wynalazków). Teoretycznie można również posłużyć się głowicą do koloru jak i filtrami szufladkowymi do koloru. Z głowicą jest niby ten komfort, że można regulować gradację bezstopniowo, ale (co dotyczy także filtrów do koloru) pojawia się nowy kłopot: przy każdorazowej zmianie filtracji trzeba korygować czas naświetlania. Tak więc najwygodniejsze są filtry specjalne do papierów wielogradacyjnych . To nie jest aż taki straszny koszt. Za komplet Agfy 10 lat temu zapłaciłem w sklepie firmowym około 100 zł i służą mi do dziś. A jaka wygoda!
W kwestii papieru Xpress (teraz chyba już wersja NEW) oczekuję na sugestie.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
A to nie jest jakas nowa wersja Ilfospeed?
Na stronie pisza, ze jest to papier optymalizowany do wywolywania w procesorach - specjalne powlekanie i skrocone czasy wywolywania. Czyli zawiera w sobie wywolywacz -> przeterminowany bedzie dymic :-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Jest Xpress w wersji NEW. Podobno coś tam poprawili, ale warto by zasięgnąć opinii tych, którzy już na nim robili.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jasiek Matacz, to jest dobry papier. Jednak srednio nadaje sie do maskowania, bo strasznie krotkie czasy wychodza - tak do 5s. Nie mam pojecia dlaczego w PL ten papier jest tak poularny - chyba jedyny papier Ilforda od reki dostepny niedobitkach sklepow foto.

Jesli chodzi o swiatlo, to oliwka na 100% bedzie OK. Czerwony może dymić, ale jeśli to nie będzie jakiś nietypowy odcień i nie będziesz świecił pół metra od papieru, to powinno być OK. Jednak na twoim miejscu, sprawilbym sobie oliwke - czerwony meczy wzrok i mozesz w ogole zapomniec o jakiejkolwiek wstepnej ocenie wzrokowej w czerwonym swietle - dobrze naswietlone zdjecie w czerwieni jest prawie czarne.

Glowica do koloru sie nada. Filtry do koloru? W ogole jest cos takiego?

Patrzyles na Tetenala?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
dzerry napisał/a:
Jednak srednio nadaje sie do maskowania, bo strasznie krotkie czasy wychodza - tak do 5s.

Zawsze można zmienić żarówkę na słabszą, można do szufladki na filtry (pod filtry) położyć dwie lub więcej warstw kalki technicznej, albo filtr szary Cokin. I czasy się wydłużą.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dopoki sam sie nie przekonasz, nikt Ci nie powie. Zapalasz lampe ciemniowa, wyciagasz papier, polowe czyms przykrywasz, zostawiasz na kilka minut jak najblizej zrodla swiata, wrzucasz do wywolywacza i po chwili wszystko wiesz.

Jasiek, ale po co Ci tyle swiatla w ciemni? Ja uzywam jednej lampy w okolicy kuwety z wywolywaczem - zarowka 20W.Wystarczy,z eby tyle o ile ocenic, czy wywolywacz w ogole dziala i zeby widziec gdziec co lezy. Odbitki i tak nawet nie probuje oceniac zanim nie zapale bialego swiatla.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Jaśku, ten filtr niewiele Ci da. Dzerry dobrze mówi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach