Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 240
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc240.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 08.04.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc240_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc240_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc240_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc240_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
up
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc240.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. izbkp


2. martino


3. monolith
Darktable 0.9.2


4. mr.ra66it
Obróbka: Corel AfterShot Pro (uzyte pluginy: Bez, Wavelet Sharpen, zSoften).


5. powalos


6. pszczolowaty
Wszystko w photivo


7. rafi
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
?
Drobne (generalnie) różnice w propozycjach są, ale osobiście nie bardzo widzę kryterium, po zastosowaniu którego mialbym jakąś wersję wyróżnić... Może Autorowi RAW-a będzie "łatwiej"? ;-)
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
martino jak dla mnie. Ładnie wyostrzone i kolorystycznie jest ok.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Podobnie jak Rafi nie potrafię wskazać jednej wersji.
 

martino  Dołączył: 06 Paź 2009
Patrząc na kilka pomysłów ,widzę co jeszcze mógłbym skorygować w niewielkim stopniu.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Kolorystycznie najlepiej u powalosa.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
RAW wydawał się prosty. Biały kozioł i jednolite tło oraz brak jakiegoś kolorowego łamacza czy zaawansowanego oświetlenia.
A jednak się myliłem.
izbkp -ciekawe- ale trochę futro jakby przepalone.
martino - atakuje prawie HDRem.I żyletkową ostrością, której brakowało u izbkp, ale to wyostrzenie koszmarnie wpływa na całą fotkę(tło/ziarno).
monolith- tu też szum mocno widoczny, ale brak przepału sierści.Trochę zbyt ciemne w porównaniu z dwoma poprzednimi.
mr.ra66it- chyba za jasne i zbyt ocieplone - przez co tło nie ma już takiego znaczenia w oddzieleniu od siebie motywu przewodniego.
pawalos- zbyt dużo zieleniny ,ale ostrość odpowiednia.Fotka jak z K-7 ;)
Zachód słońca nad grzbietami w wykonaniu pszczołowatego niweluje szum jak i biel odzienia tego kozaka.
W podobny deseń uderzył rafi, choć u Niego wybielacz lepiej zadziałał. Plus za brak szumu.

Po odszumieniu wybrał bym wersję monolitha za równowagę pomiędzy pierwszy planem a tłem i odbiór kolorystyczny ewentualnie rafiego po lekkim ochłodzeniu.
Ogólnie w Waszych pracach brakuje mi bieli futra

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso napisał/a:
Ogólnie w Waszych pracach brakuje mi bieli futra

Piszesz jako Autor zdjęcia? Zdawałem sobie sprawę, że głównie ten parametr będzie decydować o odbiorze końcowym, ale... nie za bardzo miałem pojęcie jak go dobrać. Szron biały jest, ale czy futro też powinno być śnieżnobiałe? No i za dużo z ciemniejszych partii też nie chciałem wyciągać, aby jednak było widać cienie po słońcu.
Wyostrzanie i odszumianie w poszczególnych wersjach wygląda różnie, ale moim zdaniem nie na tyle, aby decydować o odbiorze. Choć przyznam, że u siebie do tych dwóch aspektów nie mam tym razem zastrzeżeń.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
uważam podobnie jak Rafi, niskie słońce prawdopodobnie niedługo po wschodzie, nie sądzę, że futro kozła wtedy było białe, jpg z aparatu to raczej potwiedzałby :)
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Te futrzaki nie tak często są śnieżnobiałe. Zazwyczaj jest to jakiś kremowy, zażółcony odcień. Podobną przypadłość można zaobserwować u owieczek czy owczarków podhalańskich zwłaszcza tych bardziej podrośniętych i zarośniętych. Na to nakłada się oświetlenie - wg danych exif 9:12 rano w środku listopada.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Biel futra nie w tym przypadku potrzebna by reklamować środek wywabiający plamy, ale by okrycie kozła odróżniało się od tła.
Dół fotki to trawa i szron, góra fotki to bokeh w kolorze zróżnicowanym i fajnie to by wyglądało gdyby ten jegomość odróżniał się od jednej jak i drugiej strony.
Dlatego praca powalosa mi nie pasi ze względu na zielonkawy zafarb który łączy wszystkie części foty nie dając kolorystycznego kontrastu, podobnie jak dosyć ciemny pszczołowaty, oraz rafi wpadający w lekką magnetę. Biel pawlosa, bokeh od izbkp i martino, trawa od monolita i kupuję ten obraz.
;)
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Blesso, Jeśli skupiłbym się na bieli futra (które naturalnie na pewno białe nie jest):



to cały obrazek odjechałby w stronę niebieskiego:

 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Izbkp- miejże litość. Ja jeszcze w świątecznych nastrojach, a Ty zmuszasz mnie do ciężkiej 30 sekundowej pracy. Ech...ludzie to serca nie mają , oj nie mają ;)



Tak jak pierwej napisałem, kolor futra nie musi być przykładem na moc wybielacza w proszku do prania Frania Super White, ale fajnie gdyby nie miała zafarbu tła lub trawy.
I faktycznie ten RAW nie jest najłatwiejszy i dający spore pole do popisu, co widać na Waszych pracach.

Moja pseudo robota obarczona jest sporym minusem przepału na policzku kozła, gdyż w jakiś sposób starałem się dodać fotce kolorytu zwiększając kontrast.A także kolorem sierści wpadającym jednak w kolor tła.
Nie mam oczywiście bokehu izbkp i martino -bo nie potrafię tego uczynić co przyznaję z bólem serca.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Blesso, to się nie liczy ...podglądałeś ;)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Wydawało mi się, żę będzie to edycja bez "historii", a tu nas Blesso gnębi i gnębi :mrgreen:
Najpierw może się nieco pokajam. Obejrzałem dziś prace na "lepiej" (choć też nie sprzętowo) skalibrowanym monitorze (wcześniej wszystko, łącznie z obróbką, na laptopie ze "średnimi" kolorami) i zarzuty wobec mojej kolorystyki (magenta) stały się (bardziej) zrozumiałe.

Może jednak zamiast kolejnego rozpisywania się, uczynię to co kiedyś praktykowałem, czyli zaprezentuję dwie "ciekawostki":
1. Tak wygląda "średnia" z wszystkich wersji (w tym od Blesso i podgląd oryginału) wykonana na domyślnych ustawieniach w programie Fusion (funkcja Summator):



2. a tak analogicznie utworzony "hdr" (mode_1):
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
A w ogóle ten kozioł bez czapki jest... ;P
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Rafi -Twój ostatni HDR trochę przekolorowany -ale jedno kliknięcie i dla mnie prawie idealny [który to obraz wygląda prawie jak wersja izbkp]:


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach