Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 241
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc241.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 15.04.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc241_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc241_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc241_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc241_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
up!
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc241.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. Blesso


2. izbkp


3. martino


4. monolith
Darktable 0.9.2


5. mr.ra66it
Przyszly mi do glowy 2 pomysly: jeden w czerni i bieli oraz drugi w kolorze. Symulacja podczerwieni w latwy sposób tworzy wersje czarno-biala. Skoro mozna wyslac jedna wersje wybralem pelnokolorowa, bo tu wg mnie latwiej pobladzic a trudniej uzyskac pozadany efekt.

AfterShot Pro (pluginy: Bez, Wavelet Sharpen, Vigne, zSoften)


6. pszczolowaty
photivo :)


7. rafi

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pszczolowaty - jego wersja najbardziej mi odpowiada.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dodałem pracę mr.ra66ita, co do której miałem wątpliwości (rozwiane przez autora).
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Niby nic na tym obrazku nie ma , a jednak żeby coś pokazać to trzeba było pokombinować.
No ale jakoś z tym pokazaniem ...cinżko.

1. Blesso trochę zaszalał. Nie podoba mi się w Jego pracy prawy przepał nieba i wyraźnie widoczne cieniowanie zwiększające sie wraz ze zmianą jego jasności. Tu koleś powinien bardziej popracować. Rozumiem, że chciał odejść od standardu i pewnie uzyskać efekt jak z filmu " The Ring", ale niestety się nie udało.

2. Izbk - naturalnie naturalny.Z mocno podkreśloną jasnością prawej strony nieba w porównaniu z innymi pracami (Pszczołowaty), ale z ciekawym kolorem trawy.

3. Martino ma jasne i mocno wyostrzone zdjęcie. Za mocno .

4. Monolith z żyletkową ostrością , ale też ze sporym ziarnem na niebie . Ostrzej niż Martino więc tym bardziej za ostro. I trochę przekombinowane kontrastowo.

5. mr.ra66it - eeeee - pojechałeś ;) . To rozmycie za bardzo widoczne, zbyt wpadające w oko przejście pomiędzy rozmytym a nierozmytym. I niebo trochę plackowate.

6. Pszczołowaty- tak nuuudno trochę. Nic nie wpada w oko, ale też do niczego nie można się przyczepić. Odpowiednia proporcja pomiędzy szumem a ostrością.

7. Rafi za jasny i chyba ten odcień koloru nie jest idealny do tego typu scenerii. I niebo w jakieś różowe paski.

Hmmmm - oczekiwałem w sumie czegoś ciekawszego.


Tak na marginesie. To można stosować rozmycie części fotki ? A winietę ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Blesso napisał/a:
To można stosować rozmycie części fotki ? A winietę ?
Dopóki nic na zdjęciu nie zaznaczasz ręcznie, można.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
No ale na pracy nr 5 trzeba było zaznaczyć obszar działania rozmycia. Ta funkcja nie działa przecież na całej fotce tylko na wyznaczonym (pewnie) jej rejonie (choć nie wiem jak działają pluginy zastosowane przez mr.ra66it)
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Blesso, zajrzyj na stronę pluginów do AfterShot i poczytaj o zSoften. ;)

Nie trzeba zaznaczać, bo to winieta z efektem rozmycia.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Jarek jak już jesteśmy przy tym co możemy zrobić z obrazkiem aby zmieścić się w ramach regulaminu czy tego typu akcje są dopuszczalne?
http://www.youtube.com/wa...player_embedded
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Podoba mi się koncepcja Blesso, choć pojechał z czerwienią, wynik Pszczolowatego ładnie i naturalnie wyciągnięty RAW najbardziej odpowiada rzeczywistemu widokowi.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
@pszczołowaty - nie mnie pytasz, ale ponieważ wiele osób się wypowiadało i opinie różne bywały na temat np. winiety, napiszę, co sądzę o tym filmiku. Jeśli funkcje: sky, spot i grass są wbudowanymi w program (nie znam, nigdy nie używałem), to można je stosować (zaznaczania mychą nie widziałem) i wydaje mi się, że jest to zgodne z regulaminem.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja byłem zdziwiony, że moje się nie pojawiło. Zapomniałem jednak o jednym z warunków regulaminu, więc doczytałem i wszystko już jasne. Pzdr.

P.S.
Najbardziej przypadła mi wersja pszczołowatego
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
dzięki, staram się je wołać naturalnie, próbowalem jakiś eksperymentów ale nie wychodziło mi to nigdy dobrze :)
Rafi, im więcej na to patrzę tym bardziej dochodzę do wniosku, że jednak nie przejdzie, mamy wpływ na zaznaczenie obszaru , jego promień, zakres... nie są to wbudowane funkcje...
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pszczołowaty napisał/a:
mamy wpływ na zaznaczenie obszaru
Ale w jakim sensie mamy wpływ? Coś było robione wcześniej, czego nie pokazano na filmiku? Zaznaczano te obszary w programie przed pokazaną edycją czy program zwyczajnie działa na kolorach?

Bo np. kontorwersyjna winieta też ma jakieś (domyślne) zaznaczenie (punkt środkowy/centrum - czy jak tam zwał).

Blesso napisał/a:
Hmmmm - oczekiwałem w sumie czegoś ciekawszego.

Ja po spojrzeniu na RAW też myślałem, że mi i innym coś ciekawego wyjdzie. Dwa kolory zachęcały do eksperymentów kolorystycznych, ale... nie bardzo widziałem cel, zaś obserwowanie zmian w trakcie ruszania suwaczkami nie podsunęło mi nic, na czym bym się dłużej zatrzymał. Miałem wersję kolorową chyba pośrednią między 2 i 6, ale taka mi się wydawała sztampowa i... stanęło na tym co widać. Przyznam też, że spodziewałem się czegoś w wersji cz-b także u innych...

Kolory (z miniatur) wydają mi się najbardziej naturalne u 6. pszczolowaty, ale sam nie chciałem iść z obróbką w tym kierunku. Niestety stworzenie czegoś ciekawszego przekroczyło moje (nie)umiejętności ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Rafi napisał/a:
Coś było robione wcześniej, czego nie pokazano na filmiku?

tak, zwróć uwagę zaznaczony został obszar nieba, nadano mu nazwę sky i wygięto krzywę w łagodne S, trawę (gras) rozjaśniono gnąc krzywę w odwrócone U itd można dodawać kolejne obszary i operować na nich krzywymi
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pszczołowaty napisał/a:
zwróć uwagę zaznaczony został obszar nieba

Nie znam programu i na filmiku pierwotnie wydawało mi się, że obszar jedynie pokazano (według kolorów?), a nie zaznaczono. Ale jeśli tak jak piszesz, ten ruch oznaczał zaznaczenie, to oczywiście nie ma o czym mówić. To są czynności "zakazane" ;-) Oczywiście tylko w rc ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
a w moich wypocinach WB 5649 (intensify)
dynamic Range Compression 0,95/0.42/0.25
inverse divussion sharpen 1;0.60 tylko krawędzie
L*curve gięte lekko w górę
zdjęty orange na luminacji i saturacji
korygowana winieta, color indensity vibrance 14
sigmoidal contrast 4.8
-----

hmmm spóźniłem się ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Generalnie - klikać na zdjęciu (wskazywać czegokolwiek) nie można. Klikać poza zdjęciem - można do woli.

powalos napisał/a:
A ja byłem zdziwiony, że moje się nie pojawiło.
Przecież napisałem w mailu, dlaczego.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, już chciałem napisać, że nic nie dotarło, ale jeszcze raz przejrzałem pocztę i okazało się, iż Twoją odpowiedź wrzuciło mi do spamu :-D Nie wiem dlaczego? Pzdr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach